
V ZDA in EU se bojijo, da bodo po dokončni odpravi kvot za uvoz tekstila iz vseh držav Svetovne trgovinske organizacije (WTO) z novim letom poceni kitajski izdelki preplavili trg in uničili domače proizvajalce
Iz kitajskega ministrstva za trgovino niso sporočili, kolikšna bo višina carin in na katere vrste tekstila se bo nanašala. Sporočili so le, da bodo izvozne dajatve odmerjene predvsem na količini izvoza, manj pa na vrednosti blaga, s čimer naj bi spodbudili podjetja, ki proizvajajo visokokakovostni tekstil.
Odločitev kitajskih oblasti naj bi preprečila trgovinsko vojno z ZDA, EU in drugimi gospodarskimi velesilami. Še vedno pa ni znano, če bo uvedba novega davka zadovoljila Washington, kjer že razmišljajo o sprejetju določenih uvoznih omejitev.
Z letom 2005 bodo odpravljene kvote za uvoz tekstila iz vseh 148 držav WTO. Do konca leta 2004 so namreč po sporazumu o tekstilu in oblačilih v okviru WTO še dovoljene količinske omejitve pri uvozu. Sporazum pa je veljal le za desetletno prehodno obdobje, saj bo v skladu z dogovori iz urugvajskega kroga pogajanj trgovina s tekstilnimi izdelki z letom 2005 potekala po veljavnih pravilih WTO, a brez količinskih omejitev.

EU se je s Kitajsko, ki je članica WTO od leta 2001, dogovorila za možnost vnovične uvedbe kvot, če se bo na notranjem trgu EU zaradi prevelikega uvoza pojavilo neravnotežje. Te posebne zaščitne ukrepe se lahko uporabi do konca leta 2008.
Ameriška administracija ima do februarja čas, da se odloči, ali naj zaščiti ameriška tekstilna podjetja s postavitvijo začasnih omejitev na uvoz kitajskega tekstila. Tamkajšnji proizvajalci tekstila in oblačil želijo namreč omejitev rasti ameriškega uvoza kitajskih izdelkov v določenih kategorijah na 7,2 odstotka letno.
Na kitajskem ministrstvu opozarjajo, da naj bi z uvedbo izvoznih dajatev poskrbeli za "mehak prehod" v novo ureditev. Kitajska, kjer so proizvodni stroški izredno nizki, bi namreč lahko s svojim izdelki pokrivala do polovice svetovnega trga tekstilnih izdelkov, kar bi v drugih državah lahko povzročilo izgubo na tisoče delovnih mest.
Samo v Nemčiji naj bi bilo, zaradi ukinitve uvoznih kvot ogroženih od 3500 do 5000 od sicer 140.000 delovnih mest, na Portugalskem pa svarijo celo pred izgubo 100.000 delovnih mest.