
Evropski komisar za trgovino Peter Mandelson je evropske proizvajalce tekstila, ki si prizadevajo za omejitve uvoza kitajskega tekstila na evropske trge, opozoril, naj preučijo, kakšne bi lahko bile negativne posledice tovrstnih ukrepov za evropska podjetja, ki imajo sedež proizvodnje na Kitajskem. "V mislih je treba imeti različne evropske interese. Treba je upoštevati obe plati medalje," je opozoril.
Svetovna trgovinska organizacija (WTO) pa EU in Kitajsko poziva k dialogu v zvezi s tem vprašanjem, saj bi morebitni spor lahko postal resna preizkušnja za globalno trgovino, je danes v Ženevi poudaril tiskovni predstavnik WTO Keith Rockwell. Rockwell je tudi mnenja, da dvomesečno obdobje, v katerem naj bi se EU dokončno odločila ali bo uvoz omejila ali ne, ni dovolj za dogovor o primerni višini uvoza kitajskega blaga.

Preiskava o ovozu tekstila že jutri
Evropska komisija bo v petek, ko bo sklep o omejitvi uvoza kitajskega tekstila v EU objavljen v Uradnem listu, uradno sprožila 60 dnevno preiskavo o uvozu devetih kategorij tekstila iz Kitajske. Preiskava je šele prvi korak k morebitni uvedbi zaščitnih ukrepov, vedar pa že sedaj nekatere članice EU pozivajo, naj se uvoz nemudoma omeji. Prva med njimi, Francija, je EU k temu pozvala v torek. Za njo sta to storili še Italija in danes tudi Grčija.
Po letošnji ukinitvi več kot 30 let starih kvot na tekstil je Kitajska postala njavečja izvoznica tekstila in tekstilnih izdelkov v EU, zato je uvoz tekstila v EU poskočil kar za 534 odstotkov.