Evropska komisija je namreč v dveh kategorijah, pri majicah in laneni preji, terjala formalne konzultacije s Pekingom pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO): "Uvedli bomo razumne in začasne omejitve, če dogovora s Kitajsko ne bo," je v Bruslju napovedal komisar za trgovino Peter Mandelson.

V obeh kategorijah - ter še v dodatnih sedmih - je Evropska komisija konec aprila odprla 60-dnevno preiskavo zaradi povečanega uvoza, ki pa jo danes prekinila in zaradi alarmantnih razmer, ogrožanja evropske tekstilne industrije in motenj na trgu, prešla na nujne ukrepe, takojšnje konzultacije, ki sicer lahko trajajo do 90 dni. V primeru uvedbe zaščitni ukrepi, omejitve, veljajo retroaktivno, od dneva začetka posvetovanj.
Preiskava je pokazala, da se je uvoz majic s Kitajske v prvih mesecih letos povečal za 187 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani, medtem ko so proizvodnja, dobički in zaposlovanje v EU dramatično padli. Proizvodnja majic v Sloveniji je padla za osem odstotkov, v Grčiji za 12, na Portugalskem pa za 30 do 50 odstotkov, je navedel Mandelson. Za laneno prejo se je uvoz povečal za 56 odstotkov, proizvodnja v EU pa je padla za 25 odstotkov, zaposlovanje pa za 13 odstotkov.
Peking ni seznanjen z odločitvijo EU
Peking ni seznanjen z načrti Evropske unije, je v zvezi z odločitvijo Evropske komisije, ki je danes zaradi izjemno povečanega uvoza tekstila terjala formalne konzultacije s Kitajsko pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) v dveh kategorijah tekstila, je sporočilo kitajsko ministrstvo za trgovino.
Minuli teden je kitajski premier Wen Jiabao sicer napovedal, da bo Kitajska sprejela več ukrepov za zajezitev nebrzdane rasti izvoza tekstila in tekstilnih izdelkov iz te države v EU. Kot je napovedal, bo Peking sprejel nadaljnje učinkovite ukrepe, ki bodo "okrepili naše smernice in nadzor nad tekstilnimi podjetji ter sprejel ekonomske ukrepe za nadzor nad hitro rastjo izvoza nekaterih tekstilnih izdelkov in oblačil".