
Velika Britanija si prizadeva, da bi Evropska unija omejila prepoved izvoza živine in mesa, ki jo je za celotno državo uvedla v začetku meseca po izbruhu slinavke in parkljevke na Otoku. V Londonu želijo, da bi EU prepoved omejila le na tisti del britanskega ozemlja, kjer je bila bolezen dejansko odkrita.
EU je prepoved izvoza živine in mesa za Veliko Britanijo sprejela 6. avgusta. Evropska komisija je takrat celotno ozemlje Otoka razglasila za visoko rizično ter prepovedala izvoz živali - goveda, ovac, koz in prašičev - ter mleka in mesnih izdelkov. Do izbruha slinavke in parkljevke je sicer prišlo na neki kmetiji v južni Angliji.

Stalni odbor EU za prehransko verigo in zdravje živali se bo po napovedih sestal v četrtek, ko naj bi tudi odločal o prepovedi, uvedeni v začetku meseca. V Londonu upajo, da se bodo veterinarski strokovnjaki EU odločili za "regionalizacijo" prepovedi, s čimer bi večino britanskega ozemlja razglasili za nizko rizičnega. S tem bi bila odpravljena prepoved izvoza mesnih in mlečnih izdelkov, v veljavi pa bi ostala le prepoved izvoza živine, so pojasnili viri v Londonu.
Evropska komisija je zahtevam Londona naklonjena. Po pričakovanjih bo v četrtek odbor razpravljal o visoko in nizko rizičnih področjih, je potrdil tiskovni predstavnik evropskega komisarja za zdravje in varstvo potrošnikov Philip Tod. "Naš namen je, da zadevo regionaliziramo takoj, ko bo položaj to omogočal," je dodal.
Trenutno je za visoko rizično razglašeno celotno ozemlje Velike Britanije z izjeme Severne Irske. Omenjeni odbor EU je na zadnjem srečanju odločil, da bo prepoved v veljavi do 25. avgusta.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.