Na včerajšnji dopisni seji je vlada sprejela dva ukrepa, ki bosta nekaterim gospodinjstvom pomagala znižati cene na položnicah za ogrevanje. Na novinarski konferenci, ki sledi uredbi, je minister za energijo Bojan Kumar predstavil oba ukrepa, in sicer omejitev cene daljinskega ogrevanja ter subvencioniran nakup lesenih peletov.
Pristojni minister je na začetku dejal, da je vlada z dopisno sejo "zelo hitro ukrepala", saj da ukrepi, s katerimi je vlada oktobra zamejila cene zemeljskega plina, niso bili učinkoviti na vseh področjih. "V velikem delu smo uspeli cene toplote zamejiti, v nekaterih delih sistema daljinskega ogrevanja pa ukrep ni bil dovolj močen," je utemeljil dodatne ukrepe.
Ukrep bo po navedbah vlade znižal cene in "omogočil dostopno ogrevanje" v 18 sistemih daljinskega ogrevanja. Največje znižanje maloprodajne cene toplote med drugim napovedujejo za sisteme v Novi Gorici, Trbovljah, Hrastniku, Mariboru, Ravnah na Koroškem in Jesenicah.
Cena ogrevanja brez DDV 98,70 evra na megavatno uro
"Povprečne cene vseh sistemov daljinskih ogrevanj v Sloveniji se gibljejo od 45 do 160 evrov na megavatno uro," je poudaril in dodal, da bo ukrep, s katerim so variabilni del cene toplote določili pri 98,70 evra na megavatno uro brez DDV, veljal od začetka leta do konca aprila.
Uredba velja za vse odjemalce; tako tiste, ki toploto iz distribucijskega sistema prevzemajo prek individualnega odjemnega mesta, kot tudi tiste, ki to počnejo prek skupnega, minister pa upa, da bo drugo leto teh zamejitev manj. Ob koncu je izpostavil, da se bodo v prihodnje ukrepi nanašali tudi na vrtce in šole, predvidoma bi uredbo sprejeli na jutrišnji redni seji vlade. "S tem bi vse odjemalce dali na isti nivo in zagotovili enakopravnost."
Z ukrepom dodatno apelirajo tudi na energetska podjetja, da bodo ta s svojimi programi sama poskrbela za svoje ranljive skupine in pomagala lokalni skupnosti, je poudaril Kumer.
Trboveljska komunala januarja nudi še dodaten 15-odstotni popust
Direktor trboveljske komunale Igor Glušič je naslovil visoke cene ogrevanja v Trbovljah. Dejal je, da so se prebivalci z njimi soočali že dalj časa. Ob sprejetju omejitve cene daljinskega ogrevanja se je zahvalil ministru in vladi. "V mesecu januarju smo zaradi razmer na trgu in uredbe vlade glede zemeljskega plina že napovedali nižje cene," je povedal.
Ker je mesec zelo mrzel, pa je dodal, da bo zato komunala lokalni skupnosti pristopila nasproti in jim januarja pri ogrevanju ponudila 15-odstotni popust. Ocenjuje, da bo zaradi ukrepa vlade v izoliranem 70 kvadratnih metrov velikem stanovanju položnica za ogrevanje za 34 evrov nižja.
Povedal je tudi, da večina prebivalcev za stroške ogrevanja in toplo vodo mesečno plačuje približno 200 evrov, nekaj je takih, ki plačajo 400 evrov. Te je Glušič pozval, naj se na občino in komunalo obrnejo na pomoč.
Energetika Maribor: Podražitve zaradi uredbe ne 63-, ampak 22-odstotne
Direktor Energetike Maribor Boris Novak je prav tako zadovoljen, da je ministrstvo sledilo pobudam komunal glede visokih cen. Izpostavil je tudi, da sprejeta uredba za 35 kvadratnih metrov veliko stanovanje pomeni za skoraj 40 evrov nižjo položnico. Dejal je, da bodo podatki o tarifah na spletnih straneh energetike v kratkem posodobljeni.
Posebej je izpostavil, da ministrstvo ni institucija, na katero bi lahko energetska podjetja naslavljala vse težave in da bodo morala tudi sama čimbolj učinkovito poslovati in nuditi pomoč tistim, ki jo potrebujejo.
V Mariboru se sicer kljub vladni uredbi soočajo s podražitvami ogrevanja, a da bodo te zaradi uredbe nižje. Kot je dejal Novak, bi bila glede na lanskoletne decembrske cene podražitev ogrevanja brez uredbe 63-odstotna, tako bo 22-odstotna.
V stanovanju velikosti 53 kvadratnih metrov bi bila brez ukrepa vlade položnica za ogrevanje pri 145 evrih, po novem pa naj bi bila 109 evrov. V stanovanju velikosti 69 kvadratnih metrov pa naj bi bila namesto 186 evrov pri 140 evrih.
Razlike med sistemi v Sloveniji so po navedbah vlade iz različnih razlogov sicer zelo velike. Ključni razlog je gorivo, ki ga posamezni sistem uporablja, poleg tega pa so sistemi tehnično zelo različni in tudi različno upravljani, so po koncu seje vlade sporočili z Urada za komuniciranje.
Od septembra 2022 do decembra 2022 subvencioniran nakup peletov
Nato je Kumer na kratko komentiral še sprejem podzakonskega akta o subvencioniranju nakupa peletov za ogrevanje, ki velja za nakupe od lanskega septembra do konca lanskega leta. Aplikacija bo pripravljena v kratkem.
Glede subvencije bo v roku enega meseca mogoče oddati vlogo za pridobitev subvencije prek spletne aplikacije, in sicer za fizične osebe, ki razpolagajo z vgrajeno kurilno napravo na lesne pelete ter so v obdobju med prvim septembrom lani in 21. decembrom 2022 opravile nakup peletov z namenom ogrevanja svojega gospodinjstva.
Kumer je dejal, da so s podzakonskim aktom podrobneje določili vsebine spletne aplikacije in prijave, pa tudi pogoje. Vloga bo morala vsebovati dokazilo o vgrajeni napravi in dokazilo o nakupu peletov.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.