Nadzorni svet Pivovarne Laško je tik pred glasovanjem o morebitni prodaji 23,34-odstotnega deleža v Mercatorju prekinil sejo. Kdaj se bo nadaljevala, še ni znano.
UVK je namreč družbam iz skupine Pivovarna Laško omejil prosto razpolaganje z delnicami Mercatorja. Enako omejitev je izrekel tudi za banke NLB, NKBM, Abanka Vipa, Banka Celje, Gorenjska Banka in Banka Koper, so potrdili v uradu.
Odločba urada je nekaj minut pred sejo nadzornega sveta Pivovarne Laško prišla tudi v roke nadzornikov, so po seji sporočili Laščani. Dodali so, da prepoved izvedbe prenosa lastništva delnic Mercatorja bistveno vpliva na proces finančne sanacije njihove družbe in skupine.
Prav zato so sejo prekinili, obenem pa pojasnili, da bodo družbe skupine Pivovarna Laško "izkoristile vsa pravna sredstva za zaščito interesov lastnikov, družb in zaposlenih".
Prepoved prostega razpolaganja z delnicami Mercatorja je že vpisana tudi v Klirinško depotni družbi. Morebiten prenos Mercatorjevih delnic je tako do izdaje odločbe o skladnosti koncentracije s pravili konkurence v predmetni zadevi možen zgolj ob soglasju UVK.
Razlog za tak ukrep UVK leži v usklajenem delovanju na skupščini Mercatorja, kjer so leta 2009 zamenjali nadzorni svet družbe, poročajo Finance.si.
Podoben ukrep je UVK izrekel že pred več kot dvema letoma, ko je Pivovarni Laško in Infond Holdingu, prek katerega je lastništvo pivovarne obvladoval Boško Šrot, omejil razpolaganje z delnicami Mercatorja, pa piše Dnevnik.si.
Sicer pa so se že pojavila opozorila, da bi lahko postopki pred UVK ogrozili solventnost Laškega. Ta bi lahko nastopila 30. junija, ko pivovarjem zapade večina od 450 milijonov evrov posojil, ki jih želijo Laščani delno poplačati iz prodaje deleža v Mercatorju.
Nadzorna sveta Pivovarne Union in Radenske sta prodajo deležev v Mercatorju obravnavale že v petek. Ker pa je predmet razpisa skupni paket delnic Mercatorja, je končna odločitev vezana na soglasje vseh treh nadzornih svetov, torej tudi nadzornega sveta Pivovarne Laško.
V Pivovarni Laško bodo tako skupaj z bankami svoj delež v Mercatorju prodali le, če jim bodo banke reprogramirale posojila. Večina od 450 milijonov evrov posojil Pivovarni Laško zapade konec junija. Če banke Laščanom ne bodo podaljšale posojil, pa ti ne bodo imeli druge izbire, kot samostojno prodati svoj, nekaj manj kot četrtinski delež v Mercatorju.
Interes za delež Laščanov v Mercatorju so izkazali trije ponudniki, pogajanja pa se nadaljujejo le s hrvaškim Agrokorjem. Agrokor je minuli teden zvišal svojo ponudbo za nakup Mercatorja na 221 evrov za delnico. Če bi Laščani svoj delež prodali hrvaškemu trgovcu, bi torej kupnina znašala okoli 200 milijonov evrov, kar je skoraj polovica vseh njihovih dolgov.
'Mercator mora ostati v Sloveniji'
Prevzem Mercatorja s strani hrvaškega Agrokorja ne more biti prijateljski, ocenjuje ljubljanski župan Zoran Janković, sicer nekdanji predsednik uprave Mercatorja. V tem trenutku bi po njegovem mnenju banke, ki predstavljajo 54 odstotkov vseh lastnikov Pivovarne Laško, morale povedati, kakšna naj bi bila vizija Mercatorja.
Uprava Pivovarne Laško ima sedaj dve možnosti; gre v konzorcij in ne sprejme ponudbe Agrokorja o nakupu Mercatorja ali pa sprejme ponudbo, meni Janković. Situacija je sicer po njegovem mnenju nespametna in nelogična, saj je Mercator kot vodilni trgovec v Sloveniji generator razvoja. Janković, ki je sicer prek družbe KLM Naložbe lastnik skoraj dveh odstotkov Mercatorja, je zato zaskrbljen, kaj se bo zgodilo z družbo.
Todorić je sicer po Jankovićevem mnenju samo izkoristil priložnost, ki je v tem trenutku v Pivovarni Laško. Kljub temu pa ima sedaj priložnost, da v javnosti popravi svojo podobo in na police Agrokorjevega trgovca Konzum umesti slovenske proizvode, meni ljubljanski župan.
Janković predlaga, da dajo banke slovenskim dobaviteljem Mercatorja dolgoročne kredite, saj bi tako lahko oblikovali "blok, družbo pooblaščenko, kjer bi imeli 24,9 odstotka proizvajalci". Drugi blok bi po njegovem mnenju lahko oblikovala Kapitalska družba (Kad) in ostale finančne institucije, pri tem pa poudarja pomen vizij bank.
Janković sicer meni, da mora Mercator ostati v Sloveniji, z maloprodajnega vidika pa se v Sloveniji tudi s prodajo Mercatorja Agrokorju ne bo nič spremenilo, morda bi se zaprle le nekatere manjše in nerentabilne trgovine. Spremembe pa bi nastale na drugih trgih, predvsem na Hrvaškem ter v Srbiji. Ključna sprememba bo, da se bodo vse vizije in razvoj dogajale v Zagrebu, je še dodal ljubljanski župan.
Šrot obvladuje 1,69 odstotka Mercatorja
Ob tem pa je danes odjeknila še novica, da nekdanji predsednik uprave Pivovarne Laško Boško Šrot obvladuje 1,69 odstotka Mercatorja. To naj bi bilo razvidno iz dokumenta o lastniški sestavi največjega slovenskega trgovca. S tem odstotkom se po dokumentu ujema odstotek delnic na fiduciarnem računu pri Unicredit, so poročale Finance.
Šrot o svojem domnevnem deležu v Mercatorju ni želel razpravljati. Dejal je le, da bi tudi sam rad videl dokument.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.