Gospodarstvo

Okrnjena Telekomova uprava

Ljubljana, 19. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
P.K./P.M./V.V./STA
Komentarji
0

Razrešeni predsednik uprave Peter Grašek je predal posle novi upravi, ki se je tudi že prvič sestala.

Peter Grašek
Peter Grašek FOTO: POP TV

Člani uprave Telekoma Slovenije so se na današnji seji dogovorili o razdelitvi pristojnosti in dela do polne sestave nove uprave, ki je predvidena s 1. marcem. Potem ko je nadzorni svet v sredo z mesta predsednika uprave razrešil Petra Graška, je ta danes predal vodenje poslov, uprava pa zagotavlja, da bo pod vodstvom podpredsednice uprave Darinke Virant delo na operativni ravni potekalo normalno.

Darinka Virant
Darinka Virant FOTO: POP TV

"Že po današnjih sestankih s ključnimi ljudmi, in tudi način primopredaje poslov, ki je bil opravljen danes med Graškom je bilo vzdušje, lahko rečemo, celo prijateljsko, tako da ni nobenih trenj ali kakšnih težav," je povedala Virantova.

Nova uprava je imela tudi že prvi skupni uradni sestanek. Konkretni sporočil za javnost še ni. "Nova uprava bo po predvidevanjih 1. marca, takrat se bo uprava tudi predstavila in javnosti povedala svoja stališča," je še povedala Virantova.

Telekom in Siol
Telekom in Siol FOTO: POP TV

Po dogovoru uprave bo poslovno področje storitev prevzel član uprave Matija Vojsk, članica uprave in delavska direktorica Darja Senica pa bo imela enake pristojnosti kot doslej. Podpredsednica uprave bo začasno vodila posle na področju strateškega načrta, poslovnem področju omrežja ter službo za regulativo in cenovno politiko, službo za operaterje, hčerinski družbi Mobitel in Siol, komuniciranje z javnostmi, mednarodno sodelovanje ter službo za varnost.

Nadzorniki so v sredo Graška razrešili zlasti iz ekonomskih in poslovnih razlogov ter zaradi različnih pogledov na način in izvajanje strategije, kadrovska vprašanja in organizacijska vprašanja družbe. Za novega predsednika uprave so evidentirali Liborja Vončino, potrdili pa naj bi ga 1. marca. Za nova člana uprave so imenovali Dušana Mitiča in Matijo Vojska.

Podobnik zahteva sklic vrha koalicije

Janez Podobnik
Janez Podobnik FOTO: POP TV

Potem ko je nadzorni svet Telekoma Slovenije v sredo z mesta predsednika uprave razrešil Petra Graška, predsednik SLS Janez Podobnik danes v pismu predsedniku vlade Antonu Ropu zahteva čim prejšnji sklic vrha koalicije. Ta naj oceni, kako vlada in pristojno ministrstvo uresničujeta določbe v koalicijski pogodbi o razvoju telekomunikacij v Sloveniji.

"Pričakujem tudi, da bomo v SLS kot koalicijski partnerji seznanjeni z različnimi koncepti razvoja Telekoma in da se nedvoumno obvežemo k izpolnjevanju referendumske volje ljudi o vračanju finančnih vložkov vlagateljem v javno telefonijo," je v pismu zapisal Podobnik in dodal, da naj se za vsa mesta v vodstvu Telekoma v skladu z dosedanjo prakso objavi javni razpis.

V SLS so bili namreč o sredini razrešitvi predsednika uprave Telekoma Slovenije Petra Graška obveščeni šele prek medijev. Ob tem je Podobnik v pismu poudaril, da je vlada kot predstavnica države, večinskega lastnika Telekoma, ob sodelovanju drugih lastnikov najbolj odgovorna za dobro upravljanje z državnim premoženjem.

Prepletenost gospodarstva in politike

Marjana Podobnika je na čelo Telekoma postavila Bajukova vlada
Marjana Podobnika je na čelo Telekoma postavila Bajukova vlada FOTO: POP TV

Čeprav Ropova garnitura ni ponovila napake, ki jo je leta 2000 naredila Bajukovo vlada, ko je na čelo Telekoma postavila politika Marjana Podobnika, pa vendarle slab občutek ostaja.

"Liberalna demokracija ni nikogar odstavila, ni nikogar zamenjala. Treba je vedeti, da je Telekom delniška družba, da je gospodarska družba, da s Telekomom upravlja in ga nadzoruje nadzorni svet, v katerem pa ni nobenega politika in tudi ne člana LDS," je pojasnil minister za informacijsko družbo Pavle Gantar.

Vodja opozicijske demokratske stranke Janez Janša še danes ne more oprostiti ljudski stranki zaradi vztrajanja na Marjanu Podobniku. Liberalno demokracijo pa obtožuje, da si dela rezervni scenarij v primeru poraza na volitvah in utrjuje pozicije v gospodarstvu.

Janez Janša
Janez Janša FOTO: POP TV

"Ne vem točno kaj se zdaj dogaja, očitno pa je, da znani šef klientelizma v liberalni demokraciji Gregor Golobič vleče pač neke poteze pred volitvami, s katerimi si vsi skupaj skušajo zagotoviti oblast, tudi če bi na volitvah izgubili," je povedal prvak slovenskih demokratov Janez Janša.

"Volitve tu nimajo nobenega pomena. Še enkrat bi pa poudaril, da sem bil jaz kot minister o tem seveda obveščan s strani predsednika nadzornega sveta, kar je normalno. Vendar pa ne jaz ne vlada neke aktivne vloge pri tem nisva odigrala," je pojasnil Gantar.

Andrej Bajuk
Andrej Bajuk FOTO: POP TV

Vodilni Nove Slovenije, Andrej Bajuk pa je ob tem spomnil: "Ravno zaradi takih vprašanj smo v Koaliciji Slovenije zahtevali to možnost, da tudi opozicija lahko predlaga druge ljudi, ker končno gre vedno za en in isti krog in to za našo skupno dobro ni v redu."

Opozicija vlado obtožuje klientelizma in nadomeščanje bolj zmernih kadrov z bolj radikalnimi. Glede na to, da v veh takšnih zgodbah vselej pravilo sledite denarju, smo preverjali tudi govorice o provizijah in kupovanju volitev.

Pavel Gantar
Pavel Gantar FOTO: POP TV

"Mislim, da so ti očitki zelo zlonamerni. Naj tisti, ki jih ima, predloži dokumente na mizo. Meni, da jih ne bo mogel predložiti, vsaj ne takšnih, ki bi obremenjevali LDS, mogoče pa kdaj koga drugega," je odgovoril Gantar.

Zgodba bo vsekakor še zanimiva in jo je potrebno razumeti tudi v kontekstu gospodarskih interesov, ki so jih včeraj enemu od opozicijskih politikov nakazali tuji diplomati.

O prepletenosti gospodarstva in politike so danes govorili tudi v okviru kluba Socius, katerega glavni direktor je predsednik nadzornega sveta Telekoma Leonardo F. Peklar. Zanimivo je, da v pogovoru z gostom, odvetnikom Stojanom Zdolškom o odmevnejših kadrovskih menjavah v gospodarstvu, Telekoma ni niti omenil.

Peklar je omenil kar nekaj primerov gospodarskih menjav, afer in prevzemov, imena Telekom pa kljub temu nismo slišali. Na naše vprašanje o možnem vmešavanju politike v Telekom, pa je Zdolšek odgovoril, da bi bil začuden, če do tega ni prišlo.

Stojan Zdolšek
Stojan Zdolšek FOTO: POP TV

Vendar se morajo tako člani kot predsednik nadzornega sveta zavedati, pravi Zdolšek, da morajo delovati neodvisno. "Sem prepričan, da je gospod Peklar delal po tem načelu, da pa so mu v politiki skušali kaj razložiti, sploh ne dvomim," je povedal Zdolšek.

V Sloveniji naj bi bila namreč med političnimi strankami navada, meni Zdolšek, da takoj, ko izvejo, da se v pomembnih podjetjih nekaj dogaja, začnejo lobirati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10