Gospodarstvo

Spodbudne številke: proizvodnja v predelovalnih dejavnostih višja kot leta 2008

Ljubljana, 12. 10. 2016 11.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenija je za razliko od povprečja EU že ujela predkrizne ravni v predelovalnih dejavnostih, izboljšujejo se tudi aktivnosti v gradbeništvu. Najbolj se je povečala proizvodnja v tehnološko zahtevnejših panogah, povečuje pa se tudi število delovno aktivnih.

Okrevanje domačega gospodarstva se kaže v vse več kazalcih; tudi v obsegu proizvodnje v predelovalnih dejavnostih, ki je po osmih letih v poletnih mesecih presegel predkrizno raven, so sporočili z Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar).  Aktivnosti se krepijo v storitvenih dejavnostih in v zadnjih mesecih tudi v gradbeništvu, ob tem pa se povečuje število delovno aktivnih, ki je že doseglo ravni kot v letih stabilne gospodarske rasti, kažejo podatki, objavljeni v Ekonomskem ogledalu. 

Predstavitev novega Twinga v Revozu - 9
Predstavitev novega Twinga v Revozu - 9 FOTO: Reuters

Največje povečanje v tehnološko zahtevnejših panogah

Od začetka leta se je najbolj povečala proizvodnja v tehnološko zahtevnejših panogah, kjer so skoraj vse panoge že presegle predkrizne ravni. V zadnjih mesecih se povečuje tudi proizvodnja v manj tehnološko zahtevnih panogah, ki pa za predkriznimi ravnmi – z izjemo kovinske industrije – še nekoliko zaostajajo. V povprečju v EU sicer obseg predelovalnih dejavnosti še ni dosegel predkriznih ravni. 

Septembra 2016 je bilo za 9,2 odstotka manj brezposelnih kot v istem obdobju lani.

Dobri obeti tudi na trgu dela

Zaradi večje proizvodnje narašča tudi številno delovno aktivnih v omenjenih panogah. V sedmih mesecih letos je bilo tako v predelovalnih dejavnostih število delovno aktivnih medletno večje za okoli 5.800, v tržnih storitvah za 6.300, v javnih storitvah pa za približno 3.000 oseb, predvsem zaradi rasti v zdravstvu in šolstvu, so izpostavili na Umarju in dodali, da je večje tudi število delovno aktivnih, ki jih agencije za posredovanje delovne sile napotijo pretežno v predelovalne dejavnosti. Kot zaključujejo v poročilu o gospodarskih kazalcih, so spodbudni tudi podatki o zaposlovanju, saj se je število registriranih brezposelnih konec septembra znižalo na okoli 95 tisoč, kar je za 9,2 odstotka manj kot leto prej.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Fredy Meserati
14. 10. 2016 20.36
+1
Vsekakor je dejstvo, da je (ŽAL) celotna EU opravila s krizo bistveno slabše kot ostale razvite države... K temu žal pripomore tudi dvig obrestne mere leta 2011 s strani ECB-ja in varčevanje, ki je leta 2011 povzročilo ponovno krizo...
Jimi1
14. 10. 2016 18.28
+1
Ali po domače povedano.... v 8 letih smo toliko izgubili, da smo sedaj prišli šele na stanje takrat... Naši sosedje pa so se ves čas razvijali z 2 do 6% stopnjo, in to 8 let.... V Butalah nič novega in s tem se nekateri celo hvalijo, kot v temu članku.... Prehitele so nas pribeltske države, Višegrajska trojka, pa tudi dohitele države kot Bolgarija in Romunija, ki so bile pojm za totalno revščino.... Skratka bravo Butalska politika in njeni gospodarski dosežki.... Pod takšnimi kazalci bi bila Slovenija danes še vedno v kameni dobi....
ONniON
12. 10. 2016 15.52
+2
Leta 2008 smo za primerjavo imeli 12,3% prebivalcev pod pragom revščine
ONniON
12. 10. 2016 15.42
+5
sploh ni res, iz države se je v zadnjih 5 letih izselilo rekordno število prebivalcev po osamosvojitvi kar 34.000, samo v lanskem letu več kot leta 2012 na primer pa imamo 14,5 % prebivalcev pod pragom revščine, 32 milijardni dolg,prekerne zaposlitve, res nam gre dobro, a bo še kakšna propaganda z vaše strani ? stanje realno stanje je veliko slabše kot po osamosvojitvi kar preverite različne indikatorje
Turgensis
12. 10. 2016 17.10
-3
Članek o jabolkah, ti o hruškah... Kje v članku omenjajo izseljence, dolgove, ...? Nikjer! Ob takšnem komentarju na članek se resno vprašaš, če so Slovenci sploh pismeni!
ONniON
12. 10. 2016 18.41
+2
KladivoSi
13. 10. 2016 08.31
+3
Če se ne bi izselili bi bil dolg še večji, in pod pragom revščine bi jih bilo še več.
sinhron
12. 10. 2016 13.47
+8
V gradbeništvu se pozna množična sanacija fasad , ampak to so po večini sezonski delavci iz ex yu !