
Bo morala Slovenija v evropsko blagajno vrniti več kot 900 milijonov evrov? In ali bodo ministri res dovolili, da se to zgodi? To sta le dve vprašanji, ki jih opeharjeni podizvajalci, ki so leta in leta gradili avtocestni križ, na koncu pa ostali brez težko prisluženega denarja, naslavljajo na tri ministrstva, protikorupcijsko komisijo in računsko sodišče. Nekateri avtocestni kraki namreč še danes nimajo uporabnega dovoljenja in so v zemljiški knjigi še vedno zavedeni kot njive. In zato bi lahko Evropa upravičeno terjala vračilo kohezijskih sredstev.
Pomurka še danes nima uporabnega dovoljenja, ker podizvajalci pod vodstvom Mirka Požarja zavračajo predajo dokumentacije Darsu. To je tudi eden redkih adutov, ki jih še imajo, saj jih je Dars brez možnosti poplačila skoraj devetih milijonov evrov terjatev, ki jih imajo do SCT, prepustil v nemilost bank in lizinških hiš. Podpisani protokol med Darsom in gradbincem Alpine Bau je kronski dokaz za to, pravi Požar. Od ministrstev zdaj zahtevajo jasna stališča do odgovornosti Darsa.
Sicer pa bi jih Dars, po njihovem mnenju, lahko izplačal na dva načina. Iz zadržanih plačil SCT-ju, ki bi jih moralo biti na Darsu še pet odstotkov od celotne vrednosti pomurke, kar je 42 milijonov evrov, ali pa iz naslova bančnih garancij za dobro izvedbo del. Prva dama Darsa Mateja Duhovnik medtem trdi, da v družbi zakonite poti za poplačilo ne vidijo.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.