Gospodarstvo

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'

Ljubljana/Pariz, 20. 07. 2020 12.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
STA, Urša Vrečar
Komentarji
88

Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

Na Brdu pri Kranju obeležujejo deseto obletnico pridružitve Slovenije Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj. Na videokonferenci je udeležence uvodoma nagovoril generalni sekretar OECD Jose Angel Gurria. Pozdravil je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Strinjal se je z zunanjim ministrom Anžetom Logarjem, da je bilo okrevanje po svetovni finančni krizi posledica uspešnih strukturnih reform. Opozoril pa je, da mora Slovenija z reformami nadaljevati. "Za majhno, odprto gospodarstvo, kot je Slovenija, je ključno, da nenehno izvaja reforme," je poudaril.

Napredek na številnih področjih je po njegovih besedah tudi posledica sodelovanja z OECD, pri čemer ga veseli, da jim je Slovenija zaupala. "Zavedati pa se moramo, da imamo koristi od partnerstva vsi. Tudi OECD se uči od Slovenije, ki je na mnogih inovativnih področjih med vodilnimi državami," je poudaril.

Pri tem je med drugim izpostavil dosežke Slovenije na področju promocije razvoja veščin, kjer je po njegovih besedah zvišala standarde. Zelo uspešna je med drugim tudi na področju digitalizacije, pri čemer izstopa tehnologija veriženja podatkovnih blokov.

Gurria je prepričan, da bo Slovenija enako uspešno naslovila tudi krizo zaradi pandemije covida-19. "Ključno je, da tudi tokrat sodelujemo in sprejemamo prave ukrepe. Prepričan sem, da bo Slovenija tudi iz te krize izšla močnejša," je še dejal.

OECD združuje 36 gospodarsko razvitih držav, ki oblikujejo svetovne standarde in načela v gospodarskih in razvojnih politikah. Po navedbah zunanjega ministrstva si prizadeva za oblikovanje politik, usmerjenih v doseganje gospodarske in družbene blaginje.

Logar: V tehnološko hitro razvijajočem se svetu se mora tudi Slovenija odzivati hitro in učinkovito

Slovenija z včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov, je na dogodku ob obeležitvi desete obletnice članstva dejal Logar. Slovenija je po njegovih besedah pred desetletjem dosegla včlanitev v OECD, ki pa ni cilj, temveč pot. "Cilj je, da ti članska izkaznica omogoča vstop v sodobno knjižnico najboljših praks in da si dejaven uresničevalec teh praks," je dodal. Poudaril je, da je Slovenija članstvo v organizaciji dobila z znanjem, naloga vsakokratne vlade pa je uveljavljanje tega znanja. "Trenutna vlada se tega zelo dobro zaveda," je dejal.

Desetletnica članstva je po Logarjevih besedah tudi priložnost za pogled nazaj. Povprečna starost se je v tem obdobju zvišala za približno dve leti, povprečna plača pa za vsega 160 evrov, je dejal. "Če bi se na tej poti vedno odločali politično modro, bi se morala plača verjetno povečati precej bolj," je izpostavil.

V tehnološko hitro razvijajočem se svetu se mora po njegovih besedah tudi Slovenija odzivati hitro in učinkovito. Dva od slovenskih primerov dobrih praks sta tehnologija veriženja podatkovnih blokov in umetna inteligenca, je poudaril.

Spomnil je, da je Slovenija v OECD vstopila v času svetovne finančne krize. Pri reformah, ki jih je za izhod iz nje začela sprejemati leta 2012, je upoštevala tudi priporočila OECD, za kar se je organizaciji danes posebej zahvalil. Poudaril je, da bodo tudi za izhod iz trenutne krize zaradi pandemije novega koronavirusa potrebni politično odgovorni ukrepi, česar se vlada po njegovih besedah zaveda in tudi dela v tej smeri. "Z včlanitvijo v OECD smo izpolnili ambicije, a obenem postali še bolj ambiciozni," je dodal.

Gospodarstvo Slovenije je močno prizadela kriza zaradi pandemije koronavirusa

Pandemija novega koronavirusa je slovensko gospodarstvo močno prizadela, so pri OECD zapisali v poročilu. Oživljanje dejavnosti poteka negotovo, upad proizvodnje iz prve polovice leta pa se lahko ponovi, če se bodo pojavili novi večji izbruhi.

Minister za finance Andrej Šircelj je poudaril, da je Slovenija na krizo hitro, učinkovito in pravilno reagirala, kar priznava tudi OECD. Po njegovih besedah imamo danes program, da preprečimo morebiten naslednji val epidemije. "Če pa bi se ne glede na to virus ponovno razširil, imamo zaloge in načrt za obvladovanje in ublažitev nastale situacije," je zagotovil.

Slovensko gospodarstvo bo po ocenah OECD verjetno potrebovalo nadaljnjo podporo. Prehod v močno okrevanje je namreč še naprej negotov in ga bo morda treba podpreti, da bi se izognili poslabšanju dolgoročne gospodarske rasti. Tudi Šircelj je izpostavil, da potrebe po fiskalnih spodbudah ostajajo kljub preklicu epidemije. "Epidemija bo dokončno premagana, ko bomo imeli zdravilo oz. cepivo, do takrat bodo pri okrevanju gospodarstva obstajale negotovosti. Dosedanje delovanje pa me navdaja z optimizmom. Finančni sistem je stabilen, banke so likvidne, ljudem so zagotovljeni dohodki, ugodno stanje pa potrjujejo tudi bonitetne ocene," je dejal.

OECD v poročilu opozarja tudi na ogroženost dolgoročne fiskalne vzdržnosti zaradi porabe, povezane s staranjem. Delež starejših prebivalcev namreč narašča, zato naraščajo tudi stroški pokojnin in drugi s staranjem povezani izdatki. OECD predvideva, da bodo do leta 2055 ti odhodki narasli bolj kot v večini drugih evropskih držav, zato opozarja, da se mora pokojninski sistem pripraviti na staranje prebivalstva. Predvideva se, da se bo primanjkljaj v javnem pokojninskem sistemu potrojil; da bi pokrili sistemsko vrzel v financiranju bi se morali že zdaj veliki medgeneracijski transferji še povečati, so izpostavili. Vzdržnost bi po njihovih navedbah med drugim okrepila poznejše upokojevanje in bolj razvit drugi pokojninski steber.

Pandemija je slovensko gospodarstvo močno prizadela.
Pandemija je slovensko gospodarstvo močno prizadela. FOTO: Matej Povše / UKCLJ

Na trgu dela so med večjimi izzivi nizka stopnja zaposlenosti starejših delavcev, predčasno upokojevanje, še vedno veliko število težko zaposljivih oseb in skromna geografska mobilnost delavcev. V OECD so opozorili tudi na majhne razlike v plačah, do katerih je privedel postopek njihovega določanja.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je izpostavil, da ima staranje prebivalstva velik vpliv na oblikovanje ukrepov aktivne politike zaposlovanja. Na ministrstvu se po njegovih besedah zavedajo pomena daljšanja delovnega življenja zaposlenih, opremljenih z veščinami in znanji digitalne tehnologije. Kot je dejal, se projekti, ki ta problem naslavljajo, že izvajajo.

OECD je opozoril tudi na sistem zdravstvenega varstva v Sloveniji. Strukturne težave v sektorju povzročajo skrbi zaradi stroškov, kakovosti in varnosti, so izpostavili v organizaciji. Obstoječi cenovni instrumenti v zdravstvenem sektorju so po njihovih navedbah pri razporejanju skromnih sredstev neučinkoviti. "Lahko se samo strinjamo z ugotovitvami poročila, da so tudi pri nas potrebne vsebinske in organizacijske spremembe, ki bodo prispevale k večji učinkovitosti zdravstvenega sistema," je poročilo komentiral minister za zdravje Tomaž Gantar.

Kot eno ključnih nalog, katere cilj bo zagotavljanje finančno vzdržnega, stabilnega in na krizna obdobja odpornega sistema financiranja zdravstva, je Gantar izpostavil diverzifikacijo finančnih virov preko kombinacije sredstev iz prispevkov, zasebnih sredstev in sredstev iz proračuna. Med izzivi na področju zdravstva je izpostavil tudi pomanjkanje kadrov na primarni ravni. Kot je pojasnil, je trenutno na primarni ravni zaposlena dobra petina zdravnikov, kar predstavlja veliko obremenitev družinskih oz. splošnih zdravnikov.

Med ukrepi, s katerimi bi rešili problematiko, so po Gantarjevih besedah dodatne zaposlitve zdravnikov družinske medicine, poleg tega pa tudi razbremenitev zdravnikov administrativnega dela, spoštovanje standardov dela in bolj stimulativen način financiranja primarne ravni kot tudi nagrajevanje dela družinskih zdravnikov.

Velik izziv je tudi področje dolgotrajne oskrbe. Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki vključuje ugotovitve in rešitve iz izvedenih pilotnih projektov ter predlogov OECD, je pripravljen in bo konec avgusta posredovan najprej v koalicijsko usklajevanje in nato tudi v javno razpravo, je napovedal. "Predlagana ureditev predvideva več sredstev iz javnih virov in večjo enakost pri dostopnosti do pravic. Zakon daje tudi velik poudarek skupnostni oskrbi pred institucionalno in zagotavljanju pogojev, da upravičenci do storitev dolgotrajne oskrbe ostajajo čim dlje v domačem okolju, kjer bodo deležni celovite integrirane oskrbe," je opisal.

Med prednostnimi nalogami področja zdravstva, ki bodo deloma naslovile tudi priporočila OECD, so še sprejetje ukrepov za skrajševanje čakalnih vrst, sprememba zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, sprejem novega zakona o nalezljivih boleznih, ki je pripravljen za javno razpravo, uvedba sprememb v sistemu plač javnega sektorja na področju zdravstva in ustanovitev agencije za vrednotenje zdravstvenih tehnologij.

Z generalnim sekretarjem OECD je govoril tudi premier Janez Janša, ki je med drugim dejal, da se zaveda demografskega izziva za Slovenijo. V kratkem bosta ustanovljena demografski sklad in urad za demografijo, ki naj bi pripomogla k izboljšanju demografske situacije, družinske politike in prispevala tudi k izobraževanju mladih, so sporočili iz kabineta predsednika vlade. 

Predsednik vlade se je dotaknil tudi priprav na slovensko predsedovanje Svetu EU v drugi polovici naslednjega leta in kot eni ključnih prioritet slednjega omenil umetno inteligenco in digitalizacijo. Obe prioriteti bosta igrali pomembno vlogo tudi v delovanju Slovenije znotraj OECD.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (88)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Supervillain
22. 07. 2020 15.25
+1
Kdaj sploh je bila kriza zaradi koronavirusa NIKOLI in tudi NE BO.Lp
Zbujen
21. 07. 2020 12.35
EU nas že več kot 10 let poziva k strukturnim reformam. Pa jih še kar ni, ker mora biti v Sloveniji vse državno (podproduktivno in v rokah oblastnikov).
jackrussel
21. 07. 2020 16.01
-1
Zbujen
21. 07. 2020 12.31
Janša, ali bo vplačevanje v 'demografski sklad' še naprej obvezno ali bomo Slovenci končno lahko poskrbeli tudi zase in del od bruto plače nalagali v višje produktivne sklade? (sodim te po dejanjih, ne po PR)
zalitasve?ka
21. 07. 2020 09.40
+1
Pa koga vi lažete marionete brez obrazne
Bojan-F
20. 07. 2020 21.59
+0
Med višegrajci imamo najvišje plače in smo po obdavčitvi plač na 19. mestu v EU-28 (1 € v žepu zaposlenega pomeni za delodajalca strošek 1,65 €) ... npr. Madžarska je na 7. mestu (1,82 €), Slovaška na 8. mestu (1,76 €), Češka na 10. mestu (1,75 €) in Poljska na 15. mestu (169 €) ...
Zbujen
21. 07. 2020 12.32
Pri obdavčitvi nadpovprečnih plač nismo več na 19. mestu, ampak na repu. Zato nam možgani bežijo.
dule5
20. 07. 2020 21.50
+4
bravo alenka, cerar in šarec, ki so potegnili slovenijo na pravo pot. zdaj je spet s.anje.
Zbujen
21. 07. 2020 12.33
+1
A res? S čim pa? S kriznimi davki (tudi sredi konjukture), ko so jih vsi drugi spuščali?
jackrussel
21. 07. 2020 16.05
+0
Dule5 je verjetno zadnjih nekaj let v tujini zivel. Navedeni so nam naredili sramoto in upostosili gospodarstvo, razen svojim ZK partijskim kolegom.
Bojan-F
20. 07. 2020 21.37
Odlično ... imeli smo srečo, da so imeli zagovorniki makroekonomije WD40 v tem obdobju le epizodno vlogo ... samo toliko, da se spomnimo, da jih je potrebno držati daleč od javnega denarja ...
Bojan-F
20. 07. 2020 21.38
+4
... to pa, kar počne Vlada Janša3 bodo tako ali tako sanirali drugi ... kot leta debelih a jalovih krav.
ni_mi_vse_eno
20. 07. 2020 21.26
+3
Druga švica, takoj za Madžarsko, pravi OECD, hehe.
Trembalajek
20. 07. 2020 21.22
+5
Janšisti si pripisujejo zasluge za izreden gospodarski in socialni napredek v desetih letih našega članstva v OECD, čeprav je Janša v tem obdobju vladal samo eno leto. Lepo.
Cervantes Saavedra
21. 07. 2020 08.59
+1
ZA Tremb: Seveda imajo zasluge - ravno zato, ker so vladali le eno leto.
1234560
20. 07. 2020 19.29
-1
Pol lewaki bi bli v rangu Venezuele
TamauPaTapriden
20. 07. 2020 21.12
+4
Ti pa si pameten.... od vstopa v OECD je bila leva vlada 8, desna pa 2 leti.
1234560
20. 07. 2020 19.21
-11
Bravo g. Janša in vlada samo tako naprej
scipio
20. 07. 2020 19.16
+4
36 držav od več kot 200 kolikor jih je na planetu. OECD. Še en elitni klub zahodnih razvitih držav, v katerem si, ali pa te ni. Slovenija je. S tem pridejo odgovornosti, pa tudi velike bonitete. Ena Srbija ali ena BiH lahko o tem članstvu samo sanjata... Ne zapravimo si te lige!
Jimi1
20. 07. 2020 16.35
+10
No vsaj osebno od tega ,,socialnega napredka,, nimam popolnoma nič...
RED_line
20. 07. 2020 15.35
+4
Zakaj lažete? Čaka nas svetovna ekonomska kriza velike razsežnosti, tu pa pravite da bo vse ok. Kaj ste jedli, zelje?
scipio
20. 07. 2020 19.24
+3
Kaj jamraš? Izvoli na Luno, tam gor ni krize. Pa kdo od teh, ki zdajle v EU držijo v rokah 2 TRILIJONA EUR zastonj ali poceni denarja za delitev, te bo enega slovenskega jamrača kaj vprašal, ali bo toliko, kolikor ti namenjajo, zate dovolj ali bi rad še več in na račun drugih v EU, ker si samo ti tako fajn?
2fast4
20. 07. 2020 15.31
+4
To so tipični birokrati, kateri drugega ne znajo delati kot tabele in grafe...
Mogočnež
20. 07. 2020 15.27
-2
Pa kaj vam stalno trobimo levaki in si nočete priznati, da je G Janaša daleč najboljši predsednik kar jih je imela Slovenija, to nam priznava celotna Evropa, samo naši delomrzneži to ne vidijo, hvala Bogu za našega Janšo!
lakala28
20. 07. 2020 15.22
+11
Če se nam ne bi zgodila jajo in ostala kriminalna falanga, bi bile po moje številke dosti bolj ugodne. Pa tu di če so to dokončne številke, ni tako zelo slabo. Bojim se, da bo isto kot 2008: na videz kao je, v roke pa nimaš kaj prijeti oz. ne samo da je vse prazno, vse je tudi zadolženo. Zdravstvena blagajna je itak prazna, čakalnih vrst več ni, ker jih itak ni, pufov je jajo nabral kot zasvojeni igralec na srečo... Če bomo zvozili z - 7,8 % smo še dobri. Ampak, glede na to, da je jao že spucal 5 mlrd keša (sposojenega) je to že več kot 7,8 %. Tako da, ja, scenarij iz 2008 nam ne gine. Spucal bo vse, kar bo možno in pustil še kupe neporavnanih obveznosti. Pripravite se simpatizerji, vsi bomo to vračali in plačali.
Ka pa mislis
20. 07. 2020 15.31
+1
Miss YAY
21. 07. 2020 15.06
Ne vsi pa že ne, sam vi levnuhi, ki nočete delat in sam čakate socialo. Nč več ne bo, kot je blo dosedaj, da bi vi živel na račun vseh ostalih davkoplačevalcev in se sam z becikli vozil, ter nič delal. Ja adijo luštn, odklenkalo vam je zato pa tolk cvilite in delate razdor med ljuidstvom, kot je to blo po letu 35, da je potem KP s pomočjjo rdeče revolucije pršla gor.
Mungos2
20. 07. 2020 15.06
+6
In puklasti Janša bo pobral samo smetano !!!
ANDRO2004
20. 07. 2020 14.44
+16
To govori Janša in Logar? Poglejte si rezultate edinega polnega mandata JJ! Razen njegovega žepa, je bilo vse prazno.
Ka pa mislis
20. 07. 2020 15.32
+6
brat od Pepeta
20. 07. 2020 14.34
+7
Geres. Ne obstaja niti en kriterij po katerem nas vzhodnoevropske drzave sisajo. Od kje tebi to??? Daj razlozi kje si to pobral??? Lahko pa se somisljeniki lepo preselis tja.
Geres
20. 07. 2020 14.43
+12
Glede na to, da službeno ogromno potujem, bom rekla samo to. Če primerjam stanje na Češkem in v Estoniji 15 let nazaj in danes, je kot noč in dan. Razvoj je izjemno nagel, bistveno bistveno hitrejši kot pri nas. In kot vidiš spodaj podatke neodvisne organizacije, ne že nekoliko nadpovprečnih plač obdavčijo do konca. Ljudem torej od plače več ostane, torej lažje poskrbijo zase.
brat od Pepeta
20. 07. 2020 14.47
-6
scipio
20. 07. 2020 19.29
+3
ja res gre razvoj tam gor zelo hitro. Samo ne mislite, da je to rezultat njihovega vlaganja. To naredi tuj velekapital, kateremu so odprli vrata.