Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je v danes objavljeni posodobljeni gospodarski napovedi Sloveniji za letos napovedala 0,3-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), prihodnje leto pa naj bi se rast pospešila na 1,2 odstotka.
Aktivnost slovenskega gospodarstva se bo po napovedih OECD letos spet začela krepiti, saj bo močnejše zunanje povpraševanje spodbudilo izvoz. "Prestrukturiranje prezadolženih podjetij bi se moralo nadaljevati brez zamud, spremljati pa bi ga morala privatizacija in izboljšanje korporativnega upravljanja," svetujejo v OECD.
Po njihovem mnenju je v Sloveniji potrebna konsolidacija bančnega sistema, okrepiti pa bi morali tudi bančni nadzor.
"Kmalu bo potrebna nova pokojninska reforma," so še zapisali in dodali, da bi lahko več storili tudi na trgu dela, kjer bi lahko še dodatno zmanjšali dualnost.
OECD Sloveniji za letos in prihodnje leto napoveduje 10,2-odstotno stopnjo brezposelnosti, medtem ko naj bi javnofinančni primanjkljaj letos znašal 4,1 odstotka BDP, prihodnje leto pa 2,6 odstotka BDP. Cene življenjskih potrebščin naj bi se letos zvišale za 0,7 odstotka, prihodnje leto pa za 0,9 odstotka.
OECD je v zadnji napovedi novembra lani Sloveniji za letos napovedal 0,9-odstotni upad BDP, za leto 2015 pa 0,3-odstotno rast. Glede na to, da so mednarodne in domače institucije v zadnjem času izboljšale napoved za našo državo, je bilo pričakovano tudi izboljšanje napovedi OECD.
Svetovno gospodarstvo naj bi po oceni OECD letos beležilo 3,4-odstotno rast
OECD svetovnemu gospodarstvu za letos napoveduje 3,4-odstotno rast, kar je 0,2 odstotne točke slabše od novembrske napovedi, medtem ko je za prihodnje leto ohranil napoved 3,9-odstotne rasti. Čeprav se bo gospodarstvo okrepilo, je še vedno nujno hitro ukrepanje za zmanjšanje brezposelnosti, nasloviti pa je treba tudi drugo zapuščino krize, menijo.
Članicam OECD - teh je 34 - organizacija za letos napoveduje 2,2-odstotno gospodarsko rast, prihodnje leto pa 2,8-odstotno. Med glavnimi razvitimi državami so podatki najboljši za ZDA, ki naj bi letos beležila 2,6-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), leta 2015 pa 3,5-odstotno, so zapisali v OECD.
Na Japonskem naj bi bila rast v obeh letih 1,2-odstotna. Gospodarska rast se po treh letih krčenja obeta tudi območju evra. OECD mu za letos napoveduje 1,2-odstotno rast, prihodnje leto pa 1,7-odstotno.
Brezposelnost, ki je v času krize dosegla zgodovinsko visoke ravni, je sicer začela upadati, vendar naj bi bilo ob koncu leta 2015 v državah OECD brez dela še vedno več kot 44 milijonov ljudi, kar je 11,5 milijona več kot pred krizo, so zapisali v OECD.
Hitro rastoče države iz skupine BRIICS (Brazilija, Rusija, Indija, Indonezija, Kitajska in Južnoafriška republika) naj bi letos v povprečju beležile 5,3-odstotno rast BDP, prihodnje leto pa 5,7-odstotno.
Najbolje se bo predvidoma odrezala Kitajska, ki se ji po ocenah OECD letos in prihodnje leto obeta skoraj 7,5-odstotna rast. Analitike v zadnjem času sicer skrbijo nekoliko slabši podatki iz druge gospodarsko najmočnejše države na svetu, ki kažejo na ohlajanje tamkajšnjega gospodarstva.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.