V Bank Austria Creditanstalt (BACA), ki se je v procesu privatizacije Nove KBM, potegovala za nakup skoraj 65-odstotnega deleža, so nad utemeljitvijo komisije za privatizacijo NKBM, da nobena od zavezujočih ponudb ne zagotavlja uresničitev zastavljenih ciljev, presenečeni.

Kot je povedal vodja mednarodnega oddelka za stike z javnostmi BACA Peter N. Thier, je njihova ponudba v skladu z zahtevami privatizacije oz. jim tega, da ne bi bila, v času pogajanj nikoli ni nihče povedal. "Še vedno menimo, da je naša ponudba dobra in smo prepričani, da bi bilo parterstvo med BACA in NKBM koristno za obe banki," je dejal Thier in dodal, da bodo počakali na odločitev vlade. Do tedaj pa bo BACA po njegovih besedah ohranila interes za nakup večinskega deleža NKBM.
Aktiva Group: ustavitev privatizacije slaba za štajersko regijo
V mednarodnem konzorciju pod vodstvom slovenske finančne skupine Aktiva Group, ki je eden od treh ponudnikov za nakup skoraj 65 odstotkov NKBM, menijo, da je bila njihova ponudba celovito najboljša, edina razvojno naravnana in skladna s strategijo razvoja banke in njene širitve na tuje trge. Ponujali so zelo visoko dokapitalizacijo, razvoj celotne finančne skupine NKBM, kot naslednji korak privatizacije pa predvideli tudi vključevanje slovenskih finančnih institucij in zaposlenih v lastniško strukturo.
Tudi v Unicreditu obžalujejo odločitev komisije
V italijanski banki Unicredito Italiano, ki je tudi ena izmed treh ponudnikov za nakup 65 odstotkov manj ena delnica Nove Kreditne banke Maribor (NKBM), prav tako obžalujejo četrtkovo odločitev komisije za privatizacijo NKBM, saj bi njihov vstop na slovenski trg prinesel veliko priložnosti njim in slovenski banki, je povedala predstavnica za odnose s tujimi mediji pri banki Viviana Vestrucci. V milanski banki so prepričani, da je bila njihova zadnja ponudba zelo kakovostna, tako z vidika strukture kot tudi s finančnega vidika. V Unicreditu so ponudbo skrbno pripravili in so še vedno zainteresirani za nakup NKBM. Banka Unicredito si je zelo prizadevala, da bi izpolnila zahteve in pričakovanja komisije, je še dodala Vestruccijeva. Menijo tudi, da bi sodelovanje z njimi mariborski banki prineslo veliko pozitivnega v smislu razvoja banke in tudi celotne regije. Kljub temu je strategija italijanske banke še naprej usmerjena v vzpostavitev močne finančne mreže v Srednji in Vzhodni Evropi.
Financial Times: odločitev komisije je politična
Četrtkova odločitev komisije za privatizacijo NKBM, da nobena od prejetih zavezujočih ponudb ni ustrezna, naj bi bila po pisanju Financial Timesa politične narave. Slovenija je sicer res ena najbolj obetavnih nekdanjih komunističnih držav, a hkrati tudi med najmanj naklonjenimi tujim investicijam v ključne dejavnosti. Če bo postopek privatizacije zaključen, bo to vsekakor razočaralo EU, ki že dalj časa spodbuja Slovenijo pri privatizaciji državnih bank, pišejo v časniku. Omenjajo tudi trditve slovenskega poslovnega dnevnika Finance, po katerih naj ponudbe ne bi vključevale strategije širitve NKBM na trge jugovzhodne Evrope.
Zadnjo besedo bo imela vlada
Danes se izteče rok veljavnosti dopolnjenih zavezujočih ponudb za nakup 65-odstotnega deleža Nove Kreditne banke Maribor (NKBM. Vlada je edina, ki je pristojna za prodajo državnega premoženja in o tem tudi dokončno odloča, pravi direktorica Urada vlade za informiranje Alja Brglez. S tem je zavrnila nekatera ugibanja, da odločitev komisije za vodenje in nadzor postopka privatizacije NKBM o neizboru kupca večinskega deleža NKBM pomeni tudi konec privatizacijskih pogajanj s ponudniki za nakup deleža v tej mariborski banki.

Ugibanja temeljijo na vsebini druge točke petega člena uredbe o postopkih prodaje in drugih oblikah razpolaganja z državnim premoženjem, ki jo je lani izdalo ministrstvo za finance. Kot navaja uredba v tem delu, se postopek za prodajo državnega premoženja konča z odločitvijo komisije, da se postopek ustavi.
Kot je poudarila Brglezova, je komisija za vodenje in nadzor postopka privatizacije NKBM, ki jo je vlada imenovala junija 2001, organ uporabnika in sama po sebi nima možnosti odločanja. Kdaj bo vlada o poročilu komisije odločala, Brglezova ni želela napovedati.