Po očiščeni začetni stečajni bilanci se je vrednost Murinega premoženja zmanjšala z 52,6 milijona na 44,7 milijona evrov. Jamstveni sklad je iz različnih naslovov zaposlenim v Muri v stečaju izplačal okoli 5,3 milijona evrov, če bo ostalo pri sedanjem stanju in delavcem ne bo treba plačati dodatnih odpravnin, bodo jamstvenemu skladu vrnili 1,7 milijona evrov, kolikor je dobilo okoli 950 zaposlenih v krovni družba Mura v stečaju.
Za delavce se namreč slabo razpletajo tožbe, ki so jih na začetku stečajnega postopka vložili zaradi neizplačanih odpravnin, plač ter dopustov. Gre za okoli 2300 delavcev, ki so jih iz nekdanje Mure premestili v hčerinske družbe Moška oblačila, Ženska oblačila in Muralist, stečajni upravitelj Branko Đorđević pa jim je prerekal terjatve. Po odločitvi sodišča ni šlo za prenos delavcev, pač pa za novo zaposlitev v novo družbo, zato matična Mura ni dolžna poplačati njihovih odpravnin.
Delavce v tožbah zastopajo tri odvetniške družbe, poleg družbe Hari, ki jih zastopa prek sindikata, sta jim, kot sta obljubljali, brezplačno zastopanje ponudili odvetniški družbi Soklič in Matoz. Vendar pa je Đorđević že dobil 20 sodb z delovnega sodišča v Murski Soboti, ki so v korist Mure, pritrjuje pa jim tudi sedem potrditev sodb z višjega sodišča. Zato bo od delavcev zahteval vrnitev sodnih stroškov Murinega odvetnika, ki znašajo od 400 do 1000 evrov. Pri tem ne navaja, katere odvetniške hiše so zastopale delavce. Đorđević pravi, da se zaveda, da bo to za marsikoga zelo težko, "vendar pa gre bolj za zakonsko kot moralno dolžnost stečajnega dolžnika", zato bo januarja vsem poslal račune.
Iz odvetniške družbe Soklič so sporočili, da "Mura v stečaju oziroma stečajni upravitelj nimata nobene pravne podlage, da bi delavce, ki jih zastopa naša družba, pozivala k plačilu kakršnih koli stroškov," češ da zadeve še niso pravnomočne in da je bil sklenjen dogovor z Đorđevićem, "da v primeru neuspeha ne bo zahteval vračila stroškov od delavcev", ker da so si bili enotni, da je zakonodaja nejasna. Đorđević pa odgovarja, da se zaveda, da je to za delavce kruto, vendar dela po zakonu, dopušča pa možnost kompromisa, če bodo tožbe umaknjene.
Prodana polovica Mure v stečaju
Glede na likvidacijsko vrednost družbe Mura v stečaju je prodanih 53 odstotkov premoženja, do marca 2012 pa naj bi ločitveni upniki dobili 7,3 milijona evrov poplačil, pravi Đorđević. Ločitveno upnico NKBM so poplačali v višini 882.000 evrov, na okrožno sodišče v Murski Soboti pa so oddali predloge za poplačilo ločitvenih upnic NKBM v višini 1,9 milijona evrov, NLB v višini 4,6 milijona evrov in banke SIB v višini 44.000 evrov in zdaj čakajo na pravnomočne sklepe.
"S prodajo delujoče Mure in partnerjev, Evropske hiše mode (EHM) in Mure Zagreb, blagovnih znamk Mura in e-mura ter družbe Energetika Skupini Aha, kar je bil največji zalogaj, smo uresničili željo, da 'mala Mura' živi naprej," o poteku stečajnega postopka Mure v letošnjem letu pravi Đorđević in dodaja, da so storili, "kar bi lahko prejšnji lastniki že v preteklih letih".
Pod okriljem nove družbe Mura in partnerji je dobilo delo več kot 1100 delavcev, Aha Moda, ki je kupila Muro v stečajnem paketu, pa je oktobra za nedoločen čas zaposlila 720 delavcev, januarja jih bo še 200. V Ljutomeru je stečajni upravitelj prodal Murin proizvodni obrat tamkajšnji uspešni družbi Cleangrad.
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.