Kot smo že poročali je vlada zamenjala člane nadzornega sveta družbe 2TDK, ki bdi nad izvajanjem projekta drugi tir Divača–Koper. Za obdobje petih let je v nadzorni svet imenovala Hildo Pipan, ki bo tudi predsednica nadzornega sveta, Anito Goršek, Aleksandra Srdića, Miho Gostišo in Mateja Čepeljnika. Slednji je bil tudi član danes odpoklicanega nadzornega sveta.
Danes se je odzval dosedanji predsednik nadzornega sveta 2TDK Robert Rožič, ki je v sporočilu za javnost zapisal, da je "takšno politično zamenjavo pričakoval", saj je bil, kot pravi, v preteklem tednu deležen raznih 'nasvetov', 'pritiskov' in sugestij. "Sugestije so bile v smeri, da naj zaradi podražitve materiala uvrstim potrjevanje oz. protokol o večmilijonskih podražitvah projekta 2TDK na dnevni red seje nadzornega sveta. Ker te podražitve niso bile strokovno utemeljene in bi izgradnjo drugega tira neupravičeno podražile za več milijonov evrov, tega nisem uvrstil na dnevni red seje," je dejal.
Dosedanji nadzorni svet (NS) 2TDK je vseskozi ravnal strokovno in v skladu z vsemi poslovnimi in moralnimi načeli, trdi in dodaja, da so bili zanje strokovnost, odgovornost in delo v dobro družbe vedno na prvem mestu. "Anekse, ki so bili strokovno upravičeni, smo potrdili, neupravičenih aneksov nismo in tudi ne bi potrdili. Ponosen sem, da smo vedno sprejemali odločitve na strokovni podlagi in po tehtnem ter strokovnem razmisleku, vedno v dobro družbe 2TDK," je zapisal v sporočilo za javnost in poudaril, da niso popustili nikakršnim pritiskom, ne od zunaj in ne v sami organizaciji.
Od njih zahtevali večmilijonske podražitve brez predhodnih strokovnih analiz
Poudaril je, da člani NS zagotovo ne bi podprli zahtev za večmilijonske podražitve brez predhodnih strokovnih analiz in primerjav ter upoštevanja indeksov, ki se uporabljajo za podražitve v tujini, podobno, kot se npr. podražitve materiala ob vodenju primerljivih največjih državnih investicijskih projektov obravnavajo v bližnjih državah Avstriji, Nemčiji in Italiji.
"Sam ne bi nikoli podprl večmilijonskih podražitev projekta na podlagi pavšalnih izračunov, zato sem že na investicijski komisiji 2TDK poudaril, da v kolikor bomo kdaj na NS obravnavali podražitve materiala in projekta, nas bo moral izvajalec za vsak kilogram materiala prepričati, da je podražitev utemeljena in upravičena ter v skladu z določili OZ," je zapisal.
"Izvajalci podjetju 2TDK zaradi zamud dolgujejo več kot 10 milijonov evrov"
Gradiva o večmilijonskih podražitvah projekta drugi tir na dnevni red seje NS ni uvrstil še iz enega razloga. "Izvajalci podjetju 2TDK zaradi zamud pri izvedbi dolgujejo že več kot 10 milijonov evrov (pogodbene kazni). Določila zakona določajo, da se izvajalec ne more sklicevati na zvišanje cen materiala, v kolikor se cene materiala podražijo po tem, ko je prišel v zamudo," je poudaril.
Ker podražitev, aneksov in raznih protokolov o večmilijonskih podražitvah projekta 2TDK kot predsednik NS ni želel uvrstiti na dnevni red zadnje seje in se z njimi tudi ni strinjal, jih je aktualna politika zamenjala, trdi Rožič. "Od tega tedna dalje projekt drugega tira namesto strokovnjakov nadzira aktualna politika in domnevno izvajalci sami. Vse to bo v prihodnje najverjetneje pomenilo, da se bo ta projekt s sedanje cca. milijarde evrov vredne investicije podražil za več sto milijonov evrov, in to v škodo davkoplačevalskega denarja," je opozoril.
Podjetje 2TDK sicer vodi dvočlanska uprava. Generalni direktor družbe je Pavle Hevka, direktor pa Božo Emeršič.
V 2TDK Rožičeve navedbe zavračajo
V družbi 2TDK so v odzivu zapisali, da so navedbe Roberta Rožiča, da naj bi nadzorni svet obravnaval anekse na podlagi pavšalnih izračunov, po njihovi oceni neutemeljene. Trdijo, da so bili vsi zahtevki, ki jih je družba prejela, obravnavani skladno z zakonodajo, pravili stroke in internimi pravili. Zavračajo tudi Rožičevo navedbo, da namesto strokovnjakov drugi tir nadzira "aktualna politika in domnevno izvajalci sami". "Vse zahtevke izvajalcev bomo tako kot doslej, natančno preučili, preverili in jih tako na podlagi stroke in zakonodaje ustrezno obravnavali," so zatrdili.
Pravijo, da so že aprila lani od Gospodarske zbornice Slovenije prejeli dopis, s katerim so vse javne investitorje v Sloveniji opozorili, da tako na svetovnem kot slovenskem trgu naraščajo cene določenih gradbenih materialov in surovin ter da se gradbeništvo kot panoga sooča z izrazitim povečanjem pomanjkanja določenih surovin.
"Gradbene pogodbe, ki jih je do sedaj sklenila družba 2TDK, vsebujejo določbo o fiksnosti cen. Za slednje se je družba odločila z namenom, da bi se izognila morebitnim tveganjem, povezanim s spreminjanjem cen in pri tem sledila načelu dobrega gospodarja. Če je v gradbeni pogodbi dogovorjeno, da je cena fiksna, tak dogovor velja, a le v primeru, če se cene za elemente, na podlagi katerih je bila določena, niso zvišale toliko, da bi morala biti cena za dela več kot za 10 odstotkov višja. V tem primeru lahko izvajalec zahteva razliko v ceni, vendar le (razliko) nad 10 odstotki," so zapisali.
Spomnili so, da obligacijski zakonik v 656. členu ureja t.i. zakonsko valorizacijo, ki pomeni, da že sam zakon daje izvajalcu pravico do plačila razlike v ceni nad 10 odstotki: "Kljub pogodbenem določilu o 'fiksnosti cen' torej to določilo naročnikom ne omogoča neomejene in brezpogojne pravice do zavrnitve zahtevkov izvajalcev za spremembo cen s strani naročnika," pravijo, ob tem pa dodajajo, da je potrebno zahtevke izvajalcev obravnavati od primera do primera, pri tem pa upoštevati vrsto različnih okoliščin.
Uprava družbe je sicer pripravila Protokol za obravnavo zahtevkov izvajalca zaradi spremembe cen kot posledica sprememb vrednosti cen materiala, surovin in energentov, in ga večkrat predlagala v obravnavo in sprejetje nadzornemu svetu. Ta je imel točko Sistem obravnave zahtevkov za zvišanje cen že večkrat uvrščeno na dnevni red, na seji investicijske komisije nadzornega sveta pa je bilo prejšnji teden po njihovih navedbah sprejeto sledeče mnenje: "Investicijska komisija nadzornega sveta družbe 2TDK upravi predlaga, da se za morebitno indeksacijo cen pridobijo primerljive analize sosednjih držav in mnenje pristojnih ministrstev glede indeksacije cen."
"Nadzorni svet družbe je v konkretnem primeru torej neprestano podajal dodatne pogoje, ki podaljšujejo trajanje obravnave zahtevkov. Menimo, da bi v primeru običajnega poteka potrjevanja pred nadzornim svetom do rešitve zahtevkov lahko prišlo že prej," so prepričani.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.