V podjetju Pohištvo Brežice, ki je v 97-odstotni lasti novomeškega Novolesa, je 12 zaposlenih že prejelo odpoved pogodbe o zaposlitvi, za ravno toliko delavcev pa nameravajo v Novolesu najti možnost za prekvalifikacijo na druga delovna mesta.
Novina: 'Nismo socialna ustanova'
Direktor družbe Novoles Zvone Novina je povedal, da podjetja v skupini Novoles niso socialne ustanove in da je razlog za odpuščanje v ukinitvi proizvodnje stopnic.
Pogodba za proizvodnjo stopnic, ki jo je brežiško podjetje podpisalo leta 1996, je po mnenju Novine škodljiva za podjetje. Stopnice naj bi namreč proizvajali s 60-odstotno izgubo, saj so se stroški dela dvigovali, prodajna cena stopnic pa je ostala vsa leta enaka. Nemški kupec ni pristal na predviden dvig cene, to pa je tudi glavni razlog za ukinitev omenjenega programa, trdi Novina.
Večina delavcev, ki so jim izdali odločbe o prenehanju delovnega razmerja ni želela sprejeti ponujenega dela v drugih Novolesovih obratih v Trebnjem, Straži in Krškem, kar pa po mnenju Novine ni več problem uprave. V sindikatu medtem že pripravljajo tožbe za delavce, ki naj bi jim bile ob odpuščanju v Pohištvu Brežice kršene pravice. Kot je dejal Rožič, jim bodo vsekakor nudili ustrezno pravno varstvo.
Uprava zavrača očitke sindikatov
Novina je poleg tega zavrnil očitke Ladislava Rožiča iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, da uprava ni storila dovolj na področju razvoja novih programov in iskanja novih trgov. Novina pravi, da v medijih trenutno poteka zelo močna oglaševalska akcija za trženje proizvodnih programov, dodatno reklamo pa izvajajo tudi z jumbo plakati na Hrvaškem, saj z izdelki Pohištva Brežice računajo tudi na večji delež prodaje na nekdanjem jugoslovanskem trgu.
Po njegovih besedah je Novoles v treh letih po nakupu brežiškega podjetja vanj vložil štirikratno vrednost nakupa. Za nakup so namenili 154 milijonov, nato pa so v posodobitev tehnologije vložili dodatnih 700 milijonov, 100 milijonov tolarjev pa v trženje. "Pohištvo Brežice je bilo pred tem brez možnosti za investiranje", je poudaril Novina.
Izguba v Pohištvu Brežice je lani znašala 54 milijonov, v prvi polovici letošnjega leta pa že 80 milijonov tolarjev. V skupini Novoles znaša letošnja izguba 70 milijonov tolarjev, saj je novomeška družba po besedah Novine krila vso izgubo brežiškega podjetja.