Po včerajšnjem podpisu pisma o nameri bi Mercator odkupil vse trgovine Merkurja. V javnosti se že pojavljajo ugibanja, da gre za reševanje tajkuna Bineta Kordeža, česar v Merkurju nočejo komentirati. Do prodaje naj bi prišlo predvsem zaradi slabega poslovanja Merkurja in zaradi dolgov, ki jih ima ''matična'' družba Merfin zaradi menedžerskega prevzemanja.
Mercator sicer do danes še ni vložil priglasitve koncentracije. Če bo nadaljeval z nameravano transakcijo, mora v skladu z zakonom o preprečevanju omejevanja konkurence prevzem oziroma nakup prijaviti Uradu za varstvo konkurence, na podlagi prijave pa bo urad odločil o skladnosti s pravili konkurence, je pojasnil direktor urada Jani Soršak. Z namero o Mercatorjevem nakupu Merkurjevih trgovin je bil seznanjen hkrati z objavo v medijih.
Lahovnik ni presenečen
Napovedana prodaja ni presenetila ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika. Očitno je vodstvo Merkurja zaradi finančno nevzdržnega menedžerskega odkupa podjetja prisiljeno v prodajo, je komentiral Lahovnik. Ob tem je spomnil, da je že pred časom ocenil, da bi bil zelo presenečen, če bo lastniška struktura Merkurja tudi čez leto dni takšna, kot je danes. Napovedani prevzem dela Merkurja s strani Mercatorja bo treba temeljito presojati z vidika varovanja konkurence, saj gre za precej veliko koncentracijo tržne moči, je opozoril ter dodal, da je takšen postopek Urada RS za varstvo konkurence običajno zelo temeljit in temu primerno zahteva določen čas. Šele na podlagi ugotovitev skladnosti ali neskladnosti te morebitne koncentracije s pravili konkurence bo mogoče presojati, ali je takšna koncentracija smiselna in dovoljena, je ob tem dejal Lahovnik, ki sicer pričakuje, da bo vodstvo Merkurja zaradi finančno nevzdržnega menedžerskega odkupa tudi v primeru, da urad za varstvo konkurence ne bi soglašal s koncentracijo, poskušali najti kakšnega drugega kupca.
V Merkurju so pojasnili, da gre za začetek vseh uradnih postopkov, ''ki seveda vključujejo tudi odprto komunikacijo s sindikati in svetom delavcev. Njihovi predstavniki so bili s prvimi informacijami seznanjeni, podrobnejše bodo lahko sledile šele v prihodnjih tednih.'' Po njihovih trditvah je za zaposlene in kupce "izjemno pomemben vidik povezovanja dejstvo, da bo Merkur ostal samostojna divizija – pač z drugim lastnikom –, ki bo nadaljevala z razvojem. To tudi pomeni, da se status večine zaposlenih v Merkurju s spremembo lastništva ne bi spremenil, seveda pa bi nadaljnji razvoj potekal v okviru Skupine Mercator." Prav tako bo v primeru prevzema Mercator odločal o njihovih plačah.
Merkur Group sicer sestavljajo podjetja, združena v tri samostojne divizije: Merkur, Mersteel in Big Bang. Z uresničitvijo podpisanega pisma o nameri bi iz današnje Merkur Group celoten Merkur prešel v Mercator. Dosedanji lastniki Merkur Groupa bi obdržali lastništvo v Mersteelu z metalurško dejavnostjo in v Big Bangu z dejavnostjo maloprodaje potrošne elektronike ter druge finančne naložbe. ''Mersteel in Big Bang nadaljujeta s svojo dejavnostjo, se pa za vsako posebej pogovarjamo tudi z morebitnimi strateškimi partnerji. Ker pa gre zgolj za informativne pogovore brez konkretnih dogovorov, njihovih podrobnosti ne razkrivamo,'' so sporočili iz Merkurja.
Bo Mercator vodilni tehnični trgovec v Jugovzhodni Evropi?
Po prevzemu bi Mercator ''postal vodilni trgovec s tehničnim blagom v celotni regiji Jugovzhodne Evrope, kar bi ji skupaj s položajem vodilnega živilskega trgovca zagotovilo dolgoročni poslovni razvojni potencial v vlogi največje trgovske skupine v celotni regiji.''
Merkur dejavnost opravlja v 43 trgovskih centrih v štirih državah: 30 v Sloveniji in 13 v tujini ter 20 franšiznih prodajalnah: 18 v Sloveniji, dve v tujini. Njeni nosilni blagovni znamki sta Merkur dom in Merkur mojster. Tehnični program je že zdaj drugi najmočnejši trgovski program Mercatorja s skupaj 117 prodajalnami s tehničnim blagom na treh trgih, in sicer v v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji. Ob koncu leta 2009 je to predstavljalo približno 10 odstotkov prihodkov trgovske dejavnosti na ravni Mercatorja. V primeru izvedbe strateške povezave ima Mercator namen ohraniti vse blagovne znamke Merkur, ''saj gre za močne in uveljavljene blagovne znamke, ki jih dobro poznajo potrošniki na vseh trgih, kjer so prisotne''.
Ob prevzemu bi Mercator postal 100-odstotni lastnik Merkurja, ki pa bi bil pred tem preoblikovan, da bi skupaj s svojimi odvisnimi družbami na trgih v tujini obsegal le sredstva in obveznosti Merkurja. Preostala sredstva in obveznosti pa bi bili predhodno izločeni. V okviru morebitne strateške povezave je kot del kupnine predvidenih tudi do 10 odstotkov novih Mercatorjevih delnic, ki bi bile ob potrebnem soglasju nadzornega sveta družbe izdane iz odobrenega kapitala v skladu s statutarnimi določbami Mercatorja.
Merkur je dolžan tudi Savi
V Savi verjamejo, da bo morebitna prodaja dela dejavnosti Merkurja Mercatorju po ustrezni ceni težak korak za vodstvo družbe. Vendar pa korak pozdravljajo kot eno od možnih poti za konsolidacijo poslovanja in reševanje likvidnostnih težav, v katerih se je ob nastopu krize in s tem težjem dostopu do kreditov znašel Merkur. V Savi niso seznanjeni s podrobnostmi posla. Glede na pridobljene informacije Merkur s prodajo dela dejavnosti optimira premoženje celotne družbe in s tem vseh delničarjev, med katerimi je tudi Sava.
Ker še niso znane podrobnosti niti vrednost transakcije, o pričakovanih učinkih morebitne prodaje v Savi težko govorijo. Odprodaja določenega dela dejavnosti še ne pomeni nujno nižanja vrednosti podjetja, temveč je vpliv na vrednost podjetja odvisen od učinkov prodaje, ki pa Savi v tem trenutku še niso znani. Od predstavnikov Merfina je vodstvo Save že zahtevalo pojasnilo, kako se bo prodaja odražala na poravnavanju medsebojnih obveznosti, o čemer bodo po prejemu informacij obvestili tudi zainteresirano javnost.
"Ugibanja o morebitnem 100-milijonskem odpisu vrednosti Savine naložbe v Merkur so zgolj špekulacije," poudarjajo. Kot lastniki delnic Merkurja pa so prepričani, da v trenutnem položaju delna odprodaja dela dejavnosti pomeni stabilizacijo poslovanja Merkurja, prava prodajna cena in uspešno nadaljnje poslovanje preostalega dela Merkurja pa bo dvignila tudi vrednost premoženja delničarjev, ki ga sedanja situacija Merkurja ogroža. V Savi računajo, da se bo s prodajo dela dejavnosti okrepil tudi položaj največjega delničarja Merkurja Merfina, ki bo tako lažje poravnaval svoje obveznosti ne le do bank, temveč tudi do Save.
Lastniška struktura Mercatorja
Pivovarna Union je največji lastnik Mercatorja, Nova Ljubljanska banka ima 10,75-odstotni lastniški delež, sledijo Pivovarna Laško, Unicredit (8,09 odstotka), Nova Kreditna banka Maribor (5,24 odstotka), Rodić trgovina (4,63 odstotka), Gorenjska banka (3,80 odstotka), NFD 1 (2,85 odstotka), Abanka Vipa (2,75 odstotka), Radenska (2,57 odstotka), Banka Koper (2,07 odstotka), Hypo banka (dva odstotka), družba KLM, v kateri so zbrani nekdanji vodilni Mercatorja, pa ima 1,63 odstotka družbe.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.