Gospodarstvo

'Odpravnine so trenutno dobre': iz VW v orožarsko industrijo, ki 'kaže stabilnost'

Berlin, 30. 10. 2024 08.06 | Posodobljeno pred 24 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Kako krizo v Volkswagnu doživljajo zaposleni? "Vesel sem, da moji otroci tukaj ne delajo," pravi eden izmed njih. Volkswagen je znova sicer poročal o velikem padcu dobička, začenjajo se tudi kolektivna pogajanja s sindikatom. Medtem pa je že jasno, da bo Audi 28. februarja prihodnje leto zaprl svojo tovarno v Bruslju.

"Tako še nikoli ni bilo," za focus.de pravi Uwe, ki dela v VW že 44 let. "Obe strani sta kot sod smodnika," meni dolgoletni vzdrževalec. Pravi, da ne ve več, komu verjeti in kako resna je situacija, a čuti, da tako slabo še ni bilo. 

Volkswagen
Volkswagen FOTO: Shutterstock

"Vzdušje je slabo," doda domačin iz Wolfsburga, ki opaža, da se njegovi mlajši kolegi bojijo za svoje službe. Krivde ne pripisuje zgolj trenutnemu vodstvu, ampak tudi gospodarskim razmeram in neenotnosti v vladi.

Uwe je drugačnega mnenja. Vodstvu pripisuje vsaj polovico krivde. Meni, da vodstvo podjetja preveč stavi na električna vozila. Čeprav priznava, da bodo ta v prihodnosti pomembna, čuti, da podjetje prehitro sili v to spremembo, medtem ko ljudje postajajo nepomembni. "Nihče več ne ceni delavca, pomemben je le še dobiček," pove z grenkobo.

Mnogi zaposleni se strinjajo z Uwejevim mnenjem. "Vodstvo je slabo gospodarilo," pravi uslužbenec v kakovostni kontroli, ki že 40 let dela pri VW. Spominja se, da je bilo podjetje v preteklosti kot velika družina, danes pa komunikacija poteka za zaprtimi vrati.

33-letnik, ki se je zaradi slabega vzdušja v podjetju že odločil zapustiti VW do konca leta, pravi: "Odpravnine so trenutno dobre." Nov poklicni izziv ga čaka v orožarski industriji, ki edina kaže stabilnost.

Mlad industrijski mehanik, ki od leta 2019 dela pri VW, priznava, da se počuti napetega in zapuščenega. O situaciji v podjetju več izve prek sodelavcev kot prek uradnih virov.

Poleg njega se po stopnicah vzpenja njegov oče, prav tako v delovni obleki VW. "To je moj prevoz domov," se nasmehne mladenič, preden z očetom odhitita.

Za Uweja takih družinskih voženj z otroki ne bo. Njegov sin je izbral poklic zunaj avtomobilske industrije, kar Uweju predstavlja olajšanje in žalost hkrati. "Vesel sem, da moji otroci tukaj ne delajo."

 

Medtem Volkswagen ponovno poroča o močnem padcu dobička. Danes so iz podjetja sporočili, da se je operativni dobiček od julija do septembra v primerjavi z enakim obdobjem lani znižal za 42 odstotkov in znaša 2,9 milijarde evrov. Ob rahlo nižjem prihodku je največji evropski proizvajalec avtomobilov ustvaril donosnost 3,6 odstotka, kar je za več kot dva odstotka manj kot lani. 

Padci prodaje na ključnem kitajskem trgu so prizadeli tako glavno znamko VW kot tudi pomembni Porsche in Audi. Donosnost osnovne blagovne znamke VW po devetih mesecih znaša le še dva odstotka, kar po besedah finančnega direktorja Arna Antlitza kaže na "nujno potrebo po znatnem znižanju stroškov in povečanju učinkovitosti".

Analitiki so ob koncu septembra, ko je VW znižal celoletno napoved dobička, pričakovali tako močan upad operativnega dobička. Osrednja blagovna znamka je namreč v resni krizi. VW je prvič v svoji zgodovini napovedal zapiranje tovarn v Nemčiji, pri čemer bodo po podatkih sveta delavcev prizadete vsaj tri tovarne, kar pomeni tudi obsežno zmanjšanje števila zaposlenih. Sindikat delavcev temu odločno nasprotuje. 

Pogajanja o novi kolektivni pogodbi se bodo danes v Wolfsburgu nadaljevala, pri čemer ostajajo odnosi med sindikatom IG Metall in VW zelo napeti, poroča merkur.de.

Neto dobiček je medtem padel še bolj kot operativni dobiček – za 64 odstotkov na približno 1,6 milijarde evrov. Na dobiček vpliva tudi visoka cena prestrukturiranja, ki znaša 2,2 milijarde evrov v letošnjem letu. Fiksni stroški in izdatki za nove izdelke so narasli, pri čemer je donosnost pred enkratnimi učinki znašala 6,5 odstotka za zadnjih devet mesecev.

Antlitz je izpostavil zahtevne tržne razmere. V tretjem četrtletju se je svetovna prodaja zmanjšala za sedem odstotkov na nekaj manj kot 2,2 milijona vozil, pri čemer so osebne znamke na Kitajskem utrpele dvomestne padce. Volkswagen tam ponuja premalo električnih vozil, zato kupci večinoma prehajajo na električne avtomobile domačih proizvajalcev. Povpraševanje po bencinskih avtomobilih, pri čemer so bili nemški proizvajalci desetletja vodilni, upada. Pozitivna novica pa je povečan obseg naročil v zahodni Evropi, kar naj bi po besedah Antlitza podjetju prineslo spodbudo za četrto četrtletje.

Volkswagenovo vodstvo po poročanju časopisa Handelsblatt še vedno poskuša preprečiti zaprtje tovarn v Nemčiji z varčevalnimi ukrepi, kot so zmanjšanje plač in bonitet. Po predlogu bi lahko 10-odstotno znižanje plač v osnovni znamki VW prihranilo skoraj 800 milijonov evrov letno.

Težave pa niso le v Nemčiji. Nemški proizvajalec avtomobilov Audi, ki je hčerinsko podjetje skupine Volkswagen, bo 28. februarja prihodnje leto zaprl svojo tovarno v Bruslju, je vodstvo podjetja sporočilo na posebnem sestanku sveta delavcev v torek. Vodstvo je dodalo, da še vedno potekajo pogovori s potencialnim kupcem, ki bi prevzel belgijsko tovarno, ki že več mesecev zaradi slabih prodajnih rezultatov in krize v matični družbi Volkswagen Group čaka na dokončno odločitev.

Čeprav odpuščanja v tovarni niso predvidena pred začetkom leta 2025, se vodstvo tovarne še naprej pogaja z morebitnim investitorjem. Ta morda ne bo nadaljeval proizvodnje osebnih vozil, ampak bi lahko tovarno namenil proizvodnji gospodarskih vozil. Sindikati so kot enega izmed možnih novih lastnikov že predlagali proizvajalca traktorjev.

Sredi septembra so pred tovarno v Bruslju potekale množične demonstracije, na katerih so se zaposleni in podporniki zavzeli za ohranitev delovnih mest in obstoja tovarne.

Medtem pa v nNemčiji dogajanje v industriji vse bolj maje tudi vlado. Kot izpostavlja merkur.de je včeraj, ravno ob gospodarskem vrhu kanclerja Olafa Scholza in finančnega ministra Christiana Lindnerja, prispela novica, ki bi marsikateremu zelenemu pričarala nasmeh na obraz: v Nemčiji še nikoli od združitve ni bila poraba energije tako nizka, kot je letos. Proces dekarbonizacije torej poteka, hkrati pa sproža želeno, vendar boleče prestrukturiranje, ki sili nemško industrijo, da išče ugodnejše pogoje za delo in energijo izven Nemčije, kjer ni visokih stroškov dela, davkov in omejitev na področju jedrske energije.

Vendar pa se vladajoča nemška politika upira sprejemanju odgovornosti. Napake pri upravljanju Volkswagna so nedvomno prispevale k težki krizi proizvajalca avtomobilov, vendar pojasnjujejo le del težav. Kriza je v veliki meri tudi posledica političnih slabosti lokacije – visoki stroški energije in obremenjujoča birokracija – ter dejstva, da je bila zvezna dežela Spodnja Saška kot solastnica VW pod vodstvom SPD vedno vpletena v podjetje, s čimer so zavirali potrebne prilagoditvene procese. SPD je v Wolfsburgu skušala ustvariti svoj delavski raj, kar je le še poslabšalo gospodarske razmere.

Težko je razumeti, zakaj za proizvodnjo enega avtomobila Nissan v Evropi zadostuje 14,2 delovnih ur, za Ford 16,6 ur, medtem ko za Volkswagnov avtomobil kar 35,2 ur – rekord v Evropi in najverjetneje tudi v svetu. Zaradi visokega števila zaposlenih in nadpovprečnih plač v tej industriji VW preprosto ni več konkurenčen. Podjetje se tudi ne more preusmeriti v premium segment, kot sta to storila BMW in Mercedes.

Scholz je zavzel stališče, da delavci ne smejo plačati cene za neuspehe vodstva, ki ga je politika pogosto usmerjala. S tem pa nadaljuje z neugodnim trendom političnega vmešavanja v poslovne odločitve, menijo kritiki.

Ta pristop kanclerja, ki se zavzema za delavske pravice, je poceni predvolilna strategija in ignoriranje resničnih problemov v industriji, dodajajo in menijo, da bi se moral Scholz raje zavzemati za spremembe na evropskem parketu. Saj da dodatne obremenitve niso združljive s preživetjem nemške avtomobilske industrije, ki se že tako bori za konkurenčnost in obstoj na globalnem trgu.

Scholz je sicer včeraj po srečanju s predstavniki industrije in sindikatov pozval k oblikovanju "Pakta za industrijo" – s konkretnimi ukrepi za krepitev nemškega gospodarstva, medtem ko je Lindner poudaril potrebo po usklajenih odločitvah vladajoče koalicije v prihodnjih tednih.

Na srečanju je sodelovalo 13 predstavnikov industrijskih združenj, sindikatov in nekaterih izbranih podjetij. Po besedah tiskovnega predstavnika vlade Steffena Hebestreita naj bi se isti krog ponovno srečal 15. novembra.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (312)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nekodnas
01. 11. 2024 11.41
+1
Spiegel ( Nemška revija ) je zapisala 23. aprila . 2024 odpravnine v WW za najnižjo plačno skupino, za manj kot 5 let dela so 17.700 e, za več kot 20 let pa 117.700 e- v najvišem plačnem razredu za manj kot 5 let je odpravnina 60.700 e za več kot 20 let dela pa do 404.700e .Pa preživi s tako odpravnini, če lahko ?
NLKP
31. 10. 2024 19.27
Je pa ja bilo tako super iti v kitajsko delati avte in jim pokazati kako se dela...
popstarr
31. 10. 2024 18.52
+3
Kitajci so dosegli svoje, postavili so evropsko avtomobilsko industrijo na kolena, zdaj bodo počasi morali razmišljat o nizkocenovnih Audijih, Mercedesih in BMWejih, časi ko so Balkanci vedeli da znajo avto naredit samo Švabi hitro izginjajo. Predragi avtomobili se ne prodajajo vsak dan, zaprili so si še pot v Rusijo in Kitajsko, ki sta največja trga, na Ameriko se ne morejo zanašat. Pa tudi v kvaliteti in kakovosti znamk ni sploh več razlike, meni se zdi Kia kar luksuz za naše potrebe
Vakalunga
31. 10. 2024 17.17
Sama jajca kako že če mene prašate vsi bi vozili KIO...pa še prav ima..
Rafael Kramar
31. 10. 2024 09.57
+0
Plače naj znižajo in zmanjšajo število zaposlenih pa bo vse rešeno. Tole je plod sindikalnih izsiljevanj in ničesar drugega.
jaka
30. 10. 2024 19.35
+4
iz VW v WW? Ali nima Nemčija še od 1. in "2. WW prepovedi oboroževanja in proizvodje orožja? Kdaj so UN ta ukrep preklicali?
petb
30. 10. 2024 20.24
+1
Saj OZN ne odloča več o ničemer, čeprav mislijo, da še.
Ivan Kostanjšek
30. 10. 2024 20.32
-1
1236
30. 10. 2024 19.12
+4
Nič kupit eno leto da pridejo k pameti. Ljudstvo ma moč
1236
30. 10. 2024 19.11
+5
Prov jim je. Stvar gre tako daleč da ko kupiš nemški avto ti vse obljubijo ampak ta reč deluje samo dve leti potem ti pa programsko zaprejo in na mail napišejo 900 eur za aktivni tempomat. Nobeden ob nakupu ne pove. Sledilo bo tudi kdaj se boš vozil ker ti ne bodo dovolili. Zato pravim kakšne ovce so ljudje
flojdi
30. 10. 2024 17.59
+0
.rolsrojsi pa ferariji delajo"./eni kupjo avtek za xmiljonov.ne vozijo ga..samo slikcajo se ob njem.(in odnesli jih bodo s sabo u nebese
Nelyy
30. 10. 2024 17.31
+8
Ob takem prilivu, inžinirjev, kemikov, astro fizikov, kirurgov, dohtarjev, kulturne obogatitve.. pa tole, pa tak polom..kako so še sposobnim KITAJCI, ki te inteligence injekcije sveže delovne sile nimajo.
bandit1
30. 10. 2024 17.26
+11
Laži in ponarejeni papirji s katerimi so določeni prišli do bogatstva brez dela in znanja so se pokazale. Pišete o 23 milijardnem dobički 2022, o padcu v letu 2023 na 20 milijard. Če je to res ni revščine in lahko te tovarne delajo naprej. Avta pa ne bom menjal vsakih 5 let kot hladilnik ali TV, pa še tega ne menjam v tem času. To je samo ena goljufija.
Ivan Kostanjšek
30. 10. 2024 16.47
-12
Neverjetna pa je ta slovenska luzerska miselnost. Ob prvem izzivu (ker to ni nič drugega kot izziv) bi večina vrlih komentatorjev na teh forumih vrgla puško v koruzo in pokleklnila pred prišleki iz Kitajske, Rusije oz. od kjerkoli. Res je fino pljuvati v lastno skledo in kritizirati vse kar je domačega. S tako mislenostjo vas bo vsak pohodil, kot muho. Še dobro, da niste standard, niti v Sloveniji, kaj šele širše. Kitajci bodo s temi avtomobili dolgoročno pogoreli na evropskem trgu oz. bodo dosegli marginalen tržni delež. Saj na Kitajskem tudi prodaja avtomobilov upada, ni to samo vpliv domače proizvodnje avtomobilov, ampak splošni trend. Ne moreš se ob prvem izzivu predati, ni čudno da vas je večina tukaj takih, ki vse kar zmorete, je neko pisanje nebuloz na forumih.
kolodvor
30. 10. 2024 18.59
+7
Ti si v cca 10 dneh postal smet komenatorskega prostora. Prosil bi te da se odstraniš v svojem in imenu vseh ki mi bodo za ta komentar dali+, ker bi življenje v Slo bilo veliko boljše braz takšnih osebkov, ki zavajajo, lažejo in pišejo neumnosti, brez kakršnegakoli dokaza. Preden me vprašaš za izkušnje o kakovosti kitajskih vozil, sam malo razmisli o carinah, ki nam jih je EU vsilila, nam končnim potrošnikim, pa bomo najbrž vseeno jih plačali in še vedno profitirali v primerjavi z jajcam iz VW, Fiat, Citroen, Peugeot...
Ivan Kostanjšek
30. 10. 2024 19.08
-11
A si se našel v mojem komentarju? Meni dol visi za pluse in minuse populacije, ki sodeluje na teh forumih. To vaše luzerstvo uničuje Slovenijo in bi bilo bolje za vse, če bi nehali smetit po teh forumih in poniževati vsepovprek. Kupi si en Dingdong in se pelji z njim, carine so pa zato, ker se hoče EU zaščititi pred to luzersko mentaliteto. In nisi dobil nobenega plusa, luzer.
kolodvor
30. 10. 2024 19.42
+10
V tvojem komentarju se ne najde nihče, tudi jaz ne, glede žaljivk pa si najprej svoje preštej, če znaš šteti. Glede + in - sem ga najbrž ubral s tem komentarjem ali pa si mi jih ti vse potalal z različnih računov, nič novega od tvoje sorte ljudi.
Ivan Kostanjšek
30. 10. 2024 19.47
-6
M_teoretik
30. 10. 2024 16.40
-8
Kitajska je lep primer, da je komunizmu v primerjavi s kapitalizmom odklenkalo!?
Ivan Kostanjšek
30. 10. 2024 16.42
-3
Kitajska nima komunizma. Če bi bil komunizem, ne bi bila tam taka koncentracija miljarderjev. Partija vlada, ampak to ne pomeni, da je to komunizem. Ravno Kitajska je dokaz, da kapitaizem premaga komunizem vedno in povsod.
M_teoretik
30. 10. 2024 16.45
+1
A pol imajo kapitalistično partijo in ne komunistično!?
Ivan Kostanjšek
30. 10. 2024 16.50
-1
Papir prenese vse. Kapitalizem ni partija, ampak družbena ureditev, brihta. In če pogledamo družbeno ureditev na Kitajskem, to ni komunizem. Komunizem ne pozna zasebnih podjetij, ampak družbeno lastnino. Na Kitajskem vlada komunistična partija, ker si pač tako rečejo, ampak s kapitalističnimi prijemi.
M_teoretik
30. 10. 2024 16.50
+1
Če .ima komunizma pol tole lažejo: "Državo upravlja Komunistična partija Kitajske, razdeljena je na 22 provinc, pet avtonomnih regij, štiri neposredno upravljane občine (Peking, Tjandžin, Šanghaj in Čongčing) in posebni upravni regiji Hongkong in Macau"!?
Ivan Kostanjšek
30. 10. 2024 16.58
-3
Pradon...komunizem ni samo partija in tako naprej. Kitajska je svojevrstna zgodba o uspehu, a obenem tudi zgodba, v kateri se je bilo potrebno v celoti izneveriti komunistični ideologiji, da bi lahko “komunizem” na Kitajskem obstal.
Zivo
30. 10. 2024 18.18
+2
Ivan v Kitajski ne vlada prosta roka, tudi niso upoštevani ''zakoni'' kapitalizma. Vse odnose ureja država - centralna oblast. V klasičnem kapitalizmu tega ni. Kitajska komunistična centralistična vlada v bistvu ima v rokah vse vzvode oblasti. To pa ni tipično za kapitalizem. Kitajska je komunistična država pa če to komu ni všeč.
Ivan Kostanjšek
30. 10. 2024 19.12
-1
Kakorkoli že, to ni komunizem, ampak nekakšna mešanica. In tam to lahko funkcionira zaradi drugačne mentalitete, pri nas ne more. Dokler je bil na Kitajskem res komunizem, so bili 100 let za leseno žlico, tako da ne mi govoriti, da je Kitajska primer zmage komunizma nad kapitalizmom, ker primer Kitajske dokazuje ravno obratno.
sencina
30. 10. 2024 16.29
+6
Nemčija fujtra Ukrajinci sami pa propadajo..Kolko so zdevali za vojno
Lion90
30. 10. 2024 16.14
+1
Levaki uničili Evropi
M_teoretik
30. 10. 2024 16.41
+1
mario7
30. 10. 2024 18.30
+5
Kako levaki? Desnica ima le 23 let večino v eu parlamentu.
Crotop
30. 10. 2024 16.12
+6
V Audi fabriki je bila letna nagrada 6000 evrov
Mare Nostrum
30. 10. 2024 15.57
+5
kdo pa kupuje švabski avto🤣🤣
Rudar
30. 10. 2024 16.24
-6
Vsak, ki ima denar in je kolkr tolko pameten.
fizelj2
30. 10. 2024 15.50
+8
"Nihče več ne ceni delavca, pomemben je le še dobiček," pove z grenkobo" Uboga preprostost.. Podjetje obtožuje da mu je pomemben samo dobiček.. Medtem ko je pozabil da je njemu pomembno "samo" koliko denarja dobi konec meseca. Rugao se lonec loncu.. A oba dva crna
Šlaubi
30. 10. 2024 15.46
+12
Pa kdo normalen bo kupoval to električno nategunsko sr..e.
Crotop
30. 10. 2024 15.35
+5
Ta Uwe naj pove kolk je dobijal vsako leto nagrad oz.dobička
fizelj2
30. 10. 2024 15.52
+1
Tudi če je dobil veliko.. Bi če bi plačo razdelil na 200.000 delavcev.. Vsak prejel 20eur letne nagrade. Naivni ste ko noč. Pa naj delavci prevzamejo vlogo direktorja.. Pa bodo vsi imeli 3x večjo plačo kajne?