
Jeseniškim vlakovnim odpravnikom, ki so z neopravljanjem izpita za pridobitev licenc za čezmejni promet želeli doseči izplačilo dodatka za delo na mejnih postajah, je potekla veljavnost licenc za opravljanje prometa z Avstrijo. Zato je grozila zaustavitev železniškega prometa med Slovenijo in Avstrijo skozi predor Karavanke, ki pa jo je vodstvo Slovenskih železnic preprečilo z dogovorom z avstrijskimi kolegi. Ti so jeseniškim prometnikom podaljšali veljavnost dosedanje licence.
Po tem ko v torek šest jeseniških vlakovnih odpravnikov ni opravljalo izpita za pridobitev licenc za opravljanje čezmejnega prometa z Avstrijo, se jim jih je danes pridružilo še devet. Preostalih pet jeseniških vlakovnih odpravnikov pa naj bi izpit opravljalo v četrtek, vendar ga prav tako ne bodo. S takšno tiho stavko so jeseniški vlakovni odpravniki želeli opozoriti vodstvo Slovenskih železnic na izplačilo dodatka za delo na mejnih postajah in progah sosednjih železnic.
Ker niso opravljali izpita za podaljšanje licenc, je v sredo vsem odpravnikom potekla veljavnost licenc in tako po mednarodnem železniškem pravu ne bi smeli več opravljati prometa z Avstrijo. Tako naj bi ob 18. uri zaustavili železniški promet skozi Karavanški predor in posledično celotni deseti koridor. Da bi to preprečili, se je vodstvo Slovenskih železnic dogovarjalo z vodstvom avstrijskih železnic in uspeli so doseči dogovor, da avstrijske železnice podaljšajo veljavnost licenc jeseniškim vlakovnim odpravnikom do 15. marca.
V skladu s sklenjenim dogovorom, ki je predstavljal edino možnost, da promet proti Avstriji v naslednjih dnevih poteka nemoteno, bodo jeseniški vlakovni odpravniki nadaljevali svoje delo. Kot je povedal tiskovni predstavnik Slovenskih železnic Dejan Podgoršek, so slovenski vlakovni odpravniki tudi brez tokratnega opravljanja izpita ustrezno usposobljeni, ker so se in se redno izobražujejo. S tem izpolnjujejo tudi kriterije za slovenske inšpekcijske službe. Cilj teh izpitov je namreč poznavanje predpisov in s tem zagotavljanje varnosti v železniškem prometu. Tako vlakovni odpravniki poznajo tudi avstrijske prepise, je dodal.
Sindikat in odpravniki so nad takšnim dogovorom med slovenskimi in avstrijskimi železnicami ogorčeni. Prav tako ogorčeni pa so tudi nad potezo Slovenskih železnic, ki je odpravnikom danes vročila obvestila o uvedbi postopka o prekinitvi delovnega razmerja. Zoper te in tiste odpravnike, ki tudi v četrtek ne bodo opravljali izpita, bodo stekli disciplinski postopki, je povedal Podgoršek.
Sindikat: Odpoved je neutemeljena

Predsednik Sindikata železniškega prometa Slovenije, v katerega je vključenih tudi 20 vlakovnih odpravnikov z jeseniške postaje, Ivan Šenkiš je povedal, da bodo v sindikatu storili vse, da zaščitijo člane pred po njihovem nezakonitimi postopki pred možno prekinitvijo pogodbenega razmerja.
"Vztrajamo, da se stvar razreši. Poslovodstvo po našem prepričanju neodgovorno pristopa k primeru," je dejal Šenkiš in dodal, da so vodstvo pozvali k nadaljevanju pogovorov, vendar z druge strani ni bilo odziva.
V Sindikatu železniškega prometa Slovenije so še prepričani, da so namere o odpovedi pogodb o zaposlitvi, ki so jih prejeli stavkajoči na železniški postaji Jesenice, neutemeljene. V primeru nadaljevanja postopkov bodo morebitne odpovedi izpodbijali na pristojnem sodišču. Prizadevali si bodo, da bi spor rešili tako, da bo zagotovljeno izpolnjevanje kolektivne pogodbe in posledično tudi vseh delovnih obveznosti, je povedal Šenkiš.
Po njegovih besedah je bila stavka napovedana v skladu z zakonom o stavki, zakonom o železniškem prometu in stavkovnimi pravili sindikata, namere o odpovedi pogodbe pa se sklicujejo na trditev, da je bila stavka nezakonita. "Prepričani smo, da je namera neutemeljena in če se bo v nadaljevanju izkazalo, da bodo nadaljevali s postopkom, bomo poskušali in prepričani smo, da tudi uspeli, na pristojnem sodišču izpodbijati te morebitne odpovedi," je dejal Šenkiš.
Po njegovih besedah se je poslovodstvo s posredovanjem namere o odpovedi pogodbe odločilo za skrajen ukrep, ki pomeni tudi omejevanje pravice do stavke. "Če je stavka napovedana v skladu z zakonom, se zoper delavce ne morejo uvajati disciplinski postopki ali jim celo prenehati delovno razmerje," je dejal.
V sindikatu so sicer zadovoljni, da ni prišlo do zaustavitve čezmejnega prometa in rešitev, za katero so poskrbeli na avstrijski strani, pozdravljajo.
Nadaljevanje agonije
Kot je pojasnil predstavnik stavkovnega odbora Brane Jug, se bo sedaj s podaljšanjem licence, agonija vlekla še naprej. Ob tem odpravniki vendarle upajo, da bodo v prihodnjih mesecih z vodstvom Slovenskih železnic, ki se danes z jeseniškimi odpravniki sploh ni želelo pogovarjati, vendarle začeli pogajanja in uspeli doseči dogovor za izplačilo dodatka.
Medtem pa Podgoršek na drugi strani zagotavlja, da so se Slovenske železnice vsekakor pripravljene pogajati vendar pa po njegovih besedah dosega dogovora ni odvisna le od vodstva železnic.