Makedonska komisija za varstvo konkurence je danes odobrila združitev Telekomove makedonske družbe One z operaterjem Vip v lasti Telekoma Austria, je razvidno iz sporočila na spletni strani komisije. S tem je odpravljena glavna ovira, zaradi katere je prišlo do zamrznitve pogajanj za prodajo Telekoma Slovenije britanskemu skladu Cinven.
Komisija je združitev sicer odobrila pod pogojem, da bosta družbi izpolnili zaveze, ki sta jih sami podali tekom postopka pred regulatorjem, so pojasnili v makedonski komisiji za varstvo konkurence.
Kaj na to pravi Telekom Slovenije?
Telekom Slovenije je prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočil, da je med zavezami med drugim ta, da mora združeno podjetje zagotoviti dostop na makedonski trg virtualnim operaterjem. Zaključek aktivnosti je sicer načrtovan za zadnje četrtletje 2015.
Telekom Slovenije in Telekom Austria, lastnik tudi drugega največjega slovenskega mobilnega operaterja Simobil, sta se oktobra lani dogovorila za združitev njunih makedonskih hčerinskih družb One in Vip. Priglasitev nameravane koncentracije sta regulatorju posredovala 30. decembra 2014, ko sta podpisala pogodbo o združitvi hčerinskih družb.
V novoustanovljeni združeni družbi bo imel Telekom Slovenije 45-odstotni delež, Telekom Austria pa 55-odstotni delež. Pogodba vključuje nakupno in prodajno opcijo za izstop Telekoma Slovenije iz združene družbe v roku treh let po zaključeni združitvi.
Kaj pa Telekom Austria?
V Telekomu Austria pravijo, da bo združitev na koncu koristna tako za konkurenco kot za makedonske potrošnike. Ob tem so še poudarili, da so zaveze, ki sta jih podala oba operaterja, dobra podlaga za nastop novih tekmecev na trgu.
Kako se bo odzval Cinven?
Z odločitvijo makedonskega regulatorja se je sicer razrešilo glavno odprto vprašanje, zaradi katere je prišlo do zamrznitve pogajanj za prodajo Telekoma Slovenije britanskemu skladu Cinven.
Britanski zasebni naložbeni sklad Cinven je svojo maja podano zavezujočo ponudbo za večinski delež v Telekomu Slovenije naknadno dopolnil z dodatnimi pogoji zaradi zamud v postopkih regulatorne presoje Telekomovega prevzema Debitela in transakcije s hčerinsko družbo One v Makedoniji. Te naj bi vnašale dodatno negotovost.
V Cinvenu so tedaj pojasnili, da so že od začetka jasno povedali, da je njihova ponudba za Telekom Slovenije temeljila na zagotovljeni 100 milijonov evrov vredni prodaji Telekomove makedonske hčerinske družbe One.
Slovenski državni holding (SDH) je sredi junija sporočil, da ne sprejema dodatnih pogojev, saj bi ti za konzorcij prodajalcev predstavljali preveliko tveganje in bi lahko neutemeljeno pripeljali do znižanja kupnine.
Hkrati pa je SDH tedaj sporočil, da je transakcijo še vedno pripravljen zaključiti pod pogoji, ki jih je potrdil nadzorni svet 10. junija. Nadzorniki so takrat potrdili osnovno ponudbo Cinvena ob upoštevanju pogojev, ki jih je naknadno določila vlada - ohranitev sedeža Telekoma v Sloveniji in opcijska pogodba o odkupu družbe Soline.
V Cinvenu so bili razočarani, ker se s SDH niso uspeli dogovoriti o odprtih vprašanjih, povezanih s prodajo Telekoma Slovenije, vendar so obenem dejali, da ostajajo zainteresirani za nakup večinskega deleža največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja.
"Še naprej ostajamo zainteresirani za nakup večinskega deleža v družbi Telekom Slovenije in smo v prihodnjih tednih, ko bo več jasnosti glede transakcije v Makedoniji, pripravljeni ponovno oceniti položaj," so pojasnili sredi junija.
Na njihov odziv po današnji odločitvi makedonskega regulatorja še čakamo.
SDH bo svoje stališče še sporočil
Iz SDH so danes sporočili le to, da bodo svoje stališče glede postopka prodaje Telekoma Slovenije oblikovali po tem, ko bodo prejel uradno stališče Telekoma Slovenije glede vsebine izdane odločbe makedonske komisije za varstvo konkurence.
"Po pridobitvi uradnih stališč glede odločbe in pridobitvi stališča potencialnega kupca bomo o možnostih glede uskladitve prodajnih pogojev obvestili javnost," so še sporočili iz SDH.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.