V zadevi Prevlada javne koristi energetike – obnovljivega vira nad javno koristjo ohranjanja narave za Hidroelektrarno (HE) Mokrice upravno sodišče v samem postopku ni našlo napak. Je pa zaznalo pomanjkljivost v koraku pred izvedbo postopka prevlade javne koristi energetike – obnovljivih virov energije nad javno koristjo ohranjanja narave. Ministrstvo za okolje je zato napotilo k odpravi pomanjkljivosti, ki je nastala zaradi sočasne uporabe treh zakonov.
Upravno sodišče namreč meni, da je bila neustrezna sočasna izvedba dveh postopkov, ki ju predvideva habitatna direktiva. V prvi vrsti je torej treba izvesti celoten postopek presoje vplivov na okolje, preden se začne postopek prevlade javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave. Upravni organ mora za vse vrste in habitatne tipe Nature 2000 presojo izvesti natančno ter določiti vse omilitvene ukrepe za vsako vrsto in habitatni tip.
Šele ko upravni organ pripravi ugotovitev na podlagi presoje vplivov na okolje s posvetovanjem z ministrstvi, organizacijami in javnostjo, katere vrste in v kakšni meri se da vplive omiliti z omilitvenimi ukrepi, se sme pričeti postopek prevlade javne koristi energetike nad javno koristjo ohranjanja narave za vrste, za katere je predhodno potrjeno, da ima poseg nanje bistven vpliv.
"Ministrstvo za okolje in prostor si prizadeva za izvajanje ukrepov za zmanjšanje učinkov podnebnih sprememb, med katerimi so pomembni obnovljivi viri energije. Postopke izvaja vsebinsko natančno in učinkovito," ob tem zagotavljajo na ministrstvu.
Gradnja HE Mokrice zaradi negativnega učinka na določene živalske vrste ne more biti izvedena brez posebnega zakonskega postopka prevlade javne koristi energetike nad javno koristjo ohranjanja narave. Vlada je to prevlado potrdila decembra lani. Ker je bila vladna odločba izpodbijana na sodišču, je upravno sodišče do pravnomočne odločitve zadržalo izdajo gradbenega dovoljenja za HE Mokrice.
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je sredi oktobra pojasnjeval, da bi ob ugodni razsodbi upravnega sodišča zgodaj spomladi zaprosili za gradbeno dovoljenje, gradnjo HE Mokrice pa začeli v prvi polovici prihodnjega leta. Za kako dolgo bo sodba zavlekla projekt, na okoljskem ministrstvu niso navedli.
HESS za čimprejšnji ponovni postopek prevlade javne koristi za HE Mokrice
V družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi (HESS), ki je investitor v projektu izgradnje HE Mokrice, verjamejo, "da bo ponovni postopek prevlade javne koristi čim prej izveden in posledično pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje". S tem so se odzvali na odločitev upravnega sodišča v zadevi HE Mokrice. "Do takrat pa bo Sava še nekaj let tekla neizkoriščena, pri čemer se bo povečevala energetska odvisnost Slovenije, kar se bo odražalo tudi v mnogo višjih cenah električne energije. Prav tako ne bo zagotovljena pravočasna in celovita protipoplavna zaščita krajev na območju HE Mokrice," so opozorili.
Dodali so, da Slovenija že zdaj močno zamuja pri doseganju sektorskih ciljev deleža obnovljivih virov energije. "V družbi HESS zagovarjamo stališče, da je zakone treba spoštovati, žal pa ugotavljamo, da evropska in slovenska zakonodaja trenutno ne omogočata učinkovitejših postopkov za zagon projektov, ki bi omogočili zeleno preobrazbo v luči podnebnih sprememb," so dejali.
Kot so navedli v HESS v sporočilu za javnost, je bil glavni očitek sodišča, da bi morala odločba o prevladi javne koristi vsebovati vse sestavine, ki so predpisane za okoljevarstveno soglasje, torej poleg izravnalnih ukrepov tudi s projektom predvidene omilitvene ukrepe. "V investitorjevi vlogi in gradivu z vsemi predvidenimi ukrepi za naravo niso bile ugotovljene vsebinske pomanjkljivosti. Vse predvidene projektne rešitve so načrtovane tako, da v kar največji meri ohranjajo naravo, in stroka jih prepoznava kot učinkovite," so poudarili v družbi.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.