Z ljubljanskega letališča trenutno redno leti še deset drugih prevoznikov, ki svoje lete še naprej opravljajo skladno z voznim redom. To so Aeroflot, Air France, Air Serbia, Easyjet, Finnair, LOT Polish Airlines, Montenegro Airlines, Transavia, Turkish Airlines in Wizz Air.
Air Serbia v poletnem voznem redu, ki velja do 25. oktobra, leti v Beograd in Niš, Air France v Pariz, Aeroflot v Moskvo, Montenegro Airlines v Podgorico, Easyjet v London in Berlin, Lot v Varšavo, Turkish Airlines v Istanbul, Wizzair v Bruselj in London, Finnair v Helsinke ter Transavia v Amsterdam. British Airways je letos poleti Brnik povezoval z londonskim letališčem Heathrow, obstaja pa možnost, da bo uvedel polete tudi v preostalih delih leta. Vozni red za zimsko sezono je še v pripravi.
Adria je tudi za danes odpovedala večino letov, izjema bosta večerna leta iz Ljubljane v Frankfurt in nazaj. Zaradi začasne zaustavitve letalskih operacij je na tleh v torek in sredo ostalo 3700 potnikov, odpovedanih pa je bilo 158 letov. Za danes je medtem Adria odpovedala 100 poletov, za petek pa 97. Število potnikov, ki v teh dneh ne bo moglo potovati z Adrio, pa je nekaj manj kot 10.000.
Po pisanju portala sierra5 naj bi v tem primeru namesto Adrie začeli leteti avstrijski Austrian, nemška Lufthansa, švicarski Swissin in belgijski Brussels airlines, vsem pa gre na roko tudi zaključena poletna sezona in s tem proste kapacitete. Air Serbia, ki Ljubljano povezuje z Beogradom, potnikom že ponuja znižane cene in večje letalo Airbus A319.
Adria odpoveduje, slovenski turizem trpi
Ljubljanski hotelirji, GoOpti, Nomago, Kongresni urad Slovenije, Cankarjev dom, Gospodarsko razstavišče, Slovenska turistična organizacija, Ministrstvo za gospodarstvo, razvoj in tehnologijo ter Turizem Ljubljana so se včeraj sestali v povezavi z okrnjenim dostopom z letalskimi linijami do Ljubljane in Slovenije. Iskali so rešitve "v dani situaciji, ki se v povezavi z letalsko dostopnostjo drastično poslabšuje, ogroža pravočasne prihode gostov in celo organizacijo dogovorjenih poslovnih dogodkov", so sporočili.
Kot poudarjajo, so tuji gosti za Ljubljano izrednega pomena, saj ustvarijo več kot 95 odstotkov nočitev. Tretjina jih pride k nam z letalom in čeprav vsi ne priletijo na Brnik, ta predstavlja glavno vstopno točko za številne goste. "Neposredna bližina in dostopnost do mednarodnega letališča je še posebej pomembna za poslovne goste, torej udeležence mednarodnih kongresov, združenj, poslovnih sestankov, simpozijev itd. Po podatkih Raziskave kongresnih gostov, njihovih navad in potrošnje leta 2018, je v letih 2017 in 2018 približno 80 odstotkov udeležencev mednarodnih kongresov prišlo z letalom, od teh okoli 70 odstotkov preko ljubljanskega letališča in 50 odstotkov teh z Adrio Airways," so sporočili.
Obenem opozarjajo, da bi manko letalskih povezav lahko vplival tudi na dostopnost gostov z bolj oddaljenih trgov in ogrozil večleten trud za pozicioniranje Ljubljane kot odlične destinacije za mednarodne dogodke. "Samo v prvi polovici leta 2020 bi to lahko negativno vplivalo na tri večje mednarodne kongrese z več kot tisoč udeleženci, za organizacijo katerih smo si prizadevali več let," so opozorili na sestanku.
Adria naj ne bi imela za kerozin
Po poročanju časnika Finance so Adrijina letala prizemljena tudi zaradi nezmožnosti družbe, da bi Petrolu plačala kerozin. Tega mora od poletja plačevati vnaprej, saj je takrat Adrii Tehniki, svojemu nekdanjemu serviserju, dolgove poplačala s hangarjem. Ta je namreč predstavljal zavarovanje za morebitno neplačilo za kerozin.
Agencija za civilno letalstvo je dala Adrii v sredo na voljo še teden dni, da predloži potrjen finančni načrt prestrukturiranja, v nasprotnem primeru ji bo odvzela licenco za letenje. Adria sicer počasi izgublja tudi razpoložljiva letala, med drugim v svoji floti nima več Airbusov. VEČ O TEM
Problematika Adrie Airways zaposluje tudi predstavnike vlade. Možnosti za pomoč države so sicer omejene. Družba je bila namreč dokapitalizirana leta 2011 s 70 milijoni evrov, do nove možnosti za dokapitalizacijo pa mora preteči deset let. So pa na ministrstvu za infrastrukturo že pripravili predlog zakona, s katerim bi v primeru stečaja družbe omogočili ohranitev letalskih povezav Slovenije s svetom.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.