V Sloveniji se obeta največja podražitev bencina po letošnjem januarju. Nazadnje smo tako visoko ceno plačevali julija lani, ko so bile cene nafte zelo visoke.
Opolnoči se bodo zaradi dviga cen nafte in nespremenjenih trošarin podražila vsa goriva. Najbolj prodajani 95-oktanski bencin bo dražji za 4,7 centa (štiri odstotke). Po novem bo tako treba odšteti 1,15 evra na liter. Cena 98-oktanskega bencina se bo zvišala za 4,8 centa, za liter bo treba odšteti 1,16 evra. Cena dizelskega goriva bo višja za 3,8 centa, liter bo stal 1,05 evra, kurilno olje pa se bo podražilo za 3,5 centa, liter bo stal 0,60 evra.
Podražitev je občutna. Za liter 95-oktanskega bencina je bilo treba sredi avgusta lani odšteti 1,12 evra, 28. julija letos pa 1,09 evra. Za liter dizelskega goriva je bilo treba februarja letos odšteti 0,94 evra, 28. julija pa že 1,01 evra. Cena 95-oktanskega bencina na mediteranskih borzah je bila v zadnjih dveh tednih, ki sta osnova za določitev nove cene, več kot 12 odstotkov višja kot v prejšnjem obdobju.
Nafta se je v petek na svetovnih trgih pocenila za 1,01 dolarja, na 70,93 dolarja za 159-litrski sod. Nafta je za polovico cenejša (povprečna cena severnomorske nafte brent je na primer v prvem polletju v primerjavi z lanskimi prvimi šestimi meseci nižja za 53 odstotkov, v drugem četrtletju na medletni primerjavi za 51 odstotkov) kot med krizo, a so se trošarine na pogonska goriva v Sloveniji v zadnjem letu zvišale za več kot tretjino. Cene surove nafte se v zadnjem času dražijo zaradi špekulacij o gospodarskem okrevanju. Povprečna cena surove nafte na ameriških borzah je bila v zadnjih dveh tednih več kot devet odstotkov višja kot sredi julija. To pa vsekakor vpliva na cene tekočih goriv.
Nižanje finančnega primanjkljaja
Vlada je ob dvigu trošarin v sredini julija za naftne derivate povedala, da jo je dvignila, ker poskuša s tem ukrepom "nevtralizirati znižanje javnofinančnih prihodkov zaradi napovedane nižje gospodarske rasti“. Ob tem je minister za finance Franc Križanič poudaril, da v kolikor bi se cene nafte drastično zvišale, bi vlada trošarine spet znižala. Vlada pa je ob koncu julija znižala trošarine za komercialni dizel za 6,7 odstotka, kar pomeni znižanje s 463 evrov na 432 evrov za 1000 litrov.
Poslanec SLS Gvido Kres je prepričan, da so naftni derivati dražji zaradi neustrezne vladne politike. ''SLS pred jutrišnjim vnovičnim povišanjem cen naftnih derivatov v Sloveniji že tretjič letos opozarja, da je vladna politika na področju trošarin in naftnih derivatov popolnoma zgrešena in neustrezna v času trenutnih gospodarskih okoliščin. Zato vnovič pozivamo vlado k takojšnjemu znižanju trošarin na pogonska goriva ter razbremenitvi slovenskega gospodarstva in končnega uporabnika naftnih derivatov. Z visokimi cenami naftnih derivatov pa država tudi na vrhuncu turistične sezone odganja vse tranzitne potnike in tranzitni tovorni promet stran od slovenskih bencinskih črpalk, kar je izredno negospodarno, saj si država sama odreka prilive v svoj proračun.''
Na Petrolu so že julija opozorili, da je zaradi dviga trošarin na pogonska goriva delno padla prodaja (delno pa zaradi gospodarske recesije). Zaradi dviga trošarin so maloprodajne cene v Sloveniji višje kot v sosednjih državah, kar seveda vpliva na konkurenčnost, so poudarili na Petrolu. Na Madžarskem je bilo tako v sredini julija letos za liter 95-oktanskega bencina treba odšteti 1 evro, za liter dizla pa 0,92 evra. Na Hrvaškem so vozniki v istem obdobju za liter 95-oktanskega bencina odšteli 1,05 evra, za liter dizla pa 0,93 evra. Če primerjamo še Avstrijo, pridemo do zanimivega podatka, saj je bilo za liter 95-oktanskega bencina treba odšteti 1,04 evra, za 98-oktanskega 1,19 evra in za liter dizla 0,94 evra. Pri nas so vozniki v istem obdobju za liter 95-oktanskega bencina plačali 1,106 evra, za liter 98-oktanskega bencina 1,129 in za liter dizla 1,059 evra.
KOMENTARJI (368)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.