Slovenska in ukrajinska podjetja so najbolj zadolžena v regiji srednje in vzhodne Evrope, saj zadolženost podjetij v Sloveniji znaša 55 odstotkov, v Ukrajini pa 56 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP). Zato so možnosti za močnejšo rast posojil podjetjem na omenjenih dveh trgih razmeroma majhne, ocenjujejo v UniCreditu.
Povprečje zadolženosti podjetij v regiji srednje in vzhodne Evrope je nekaj pod 30 odstotki BDP, povprečje v evroobmočju pa znaša 50 odstotkov BDP, je na novinarski konferenci ob robu dvodnevne skupščine Evropske banke za obnovo in razvoj, ki se je danes začela v Londonu, povedal vodja UniCredita za vzhodno in srednjo Evropo Gianni Franco Papa. V banki največjo rast posojil podjetjem pričakujejo v Rusiji, Turčiji, Poljskem in Češkem.
V preteklih letih je bilo v regiji narejenih precej pozitivnih korakov na področju izboljšanja poslovnega okolja, vendar pa je bilo premalo narejenega na področju povečanja konkurenčnosti. Med drugim so v regiji predvsem težave na področju zakonodaje, pravne države, političnih dejavnikov in tudi davčne politike, pravijo v Unicreditu.
Sloveniji je na primer uspelo od leta 2004, ko je bilo povprečno potrebnih 60 dni za ustanovitev podjetja, ta čas v letu 2012 znižati na šest dni. To je skupaj z Madžarsko (štiri dni) in Turčijo (šest dni) najmanj v regiji.
Ne tako dobro pa je stanje na področju posojanja podjetjem, saj se je to aprila letos v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšalo za štiri odstotke, medtem ko je decembra lani na letni ravni upad znašal 3,5 odstotka.
Upravljanje v kriznih časih bo osrednja tema letošnje dvodnevne skupščine EBRD, pomemben del, ki se ga bodo udeležili politiki in gospodarstveniki iz več deset držav, pa bodo volitve novega predsednika banke, saj se dosedanjemu predsedniku Thomasu Mirowu z julijem izteče štiriletni mandat.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.