Cene življenjskih potrebščin so bile februarja v primerjavi z januarjem nižje za 0,2 odstotka. Tako je Slovenija tudi drugi letošnji mesec beležila deflacijo. Negativna rast je bila posledica 0,2 odstotka nižjih cen blaga in 0,1 odstotka nižjih cen storitev, je povedal Stane Marn z državnega statističnega urada. Inflacija na letni ravni se je februarja znižala z januarskih 2,7 odstotka na 2,1 odstotka, povprečna letna inflacija pa je ostala na januarski ravni 2,5 odstotka.
Februarja ni bilo izstopajočih podražitev. Podražilo se je cvetje in izdelki za vrtnarstvo, kar je k rasti prispevalo 0,1 odstotne točke, vse ostale podražitve, predvsem tekstilnih izdelkov, obutve, zdravstva in zobozdravstva, medicinskih pripomočkov, zdravil in gostinskih storitev pa so prispevale dodatne 0,1 odstotne točke, je dejal Marn. Cene so se najbolj povišale v skupini rekreacija in kultura (v povprečju za 0,7 odstotka), znotraj katere so se najbolj podražili manjši izdelki za zabavo, šport in razvedrilo (v povprečju za 3,5 odstotka). Cvetje in izdelki za vrtnarstvo so bili februarja dražji za 8,2 odstotka.
Podražitve so bile tudi v skupinah zdravje ter obleka in obutev (0,5 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (0,4 odstotka), stanovanje ter raznovrstno blago in storitve (0,3 odstotka), izobraževanje ter alkoholne pijače in tobak (0,1 odstotka).
Cenejša živila
Medtem ko so se izdelki v skupini hrana in brezalkoholne pijače v zadnjih treh mesecih v povprečju podražili, so v februarju te cene padle v povprečju za odstotek. V tej skupini se je hrana pocenila v povprečju za 1,1 odstotka, medtem ko so cene brezalkoholnih pijač v povprečju ostale nespremenjene. Cene so se znižale v skupini komunikacije, in sicer v povprečju za 2,1 odstotka. Nižje so bile cene telefonskih storitev in izdelkov (za 2,2 odstotka), medtem ko so cene poštnih storitev v povprečju ostale nespremenjene.
V skupini obleka in obutev so bila oblačila zaradi dodatnih popustov cenejša za 0,2 odstotka, obutev pa se je zaradi zaključka razprodaj v povprečju podražila za 2,9 odstotka. Dražji so bili tudi drugi tekstilni izdelki in dodatki, za 1,4 odstotka.
V skupini zdravje so se zdravila in medicinski izdelki podražili v povprečju za 0,9 odstotka, zdravstvene in zobozdravstvene storitve pa za 0,1 odstotka. Cene bolnišničnih storitev so ostale v povprečju nespremenjene.
Kmalu podražitve
V kratkem pa se obeta novi val podražitev. Že v četrtek se bo zaradi nove trošarine podražila elektrika. Trošarina bo za gospodinjstva znašala evro na MWh, za poslovne uporabnike pa pol evra na MWh. Četrtkova podražitev električne energije pa verjetno ne bo edina letošnja, poroča časnik Finance. Vlada naj bi namreč razmišljala o vnovičnem dvigu cen že pred 1. julijem.
Direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) Janez Šušteršič je sicer pojasnil, da se bo trg v Sloveniji sprostil ter da se cene elektrike v zadnjih letih v EU zvišujejo. "Verjetno bo prišlo do neke rasti cen," je dejal in dodal, da skušajo oceniti, kolikšno bi lahko bilo povišanje, ki bi omogočilo, da se prehod na prosti trg izvede, in bi bilo hkrati povišanje še znosno.
Dražji bodo tudi prevozi z vlaki, poročajo Finance. Povišale naj bi se cene v notranjem prometu, vendar ne več kot za 2,3 odstotka. Avtobusni prevozi se tokrat verjetno ne bodo podražili. Tudi cene nafte naj bi šle samo še navzgor. Že včeraj smo bili priča podražitvi bencina, medtem ko sta se dizelsko gorivo in kurilno olje pocenila.
Svoj kos pogače je želel tudi Telekom Slovenije, ki je za 1. marca napovedal podražitev klicnega dostopa prek telefonskega omrežja do ponudnikov spletnih storitev. Telekomovo namero o 20-odstotni podražitvi je preprečila Agencija za pošto in elektronske komunikacije, še poročajo Finance.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.