Mednarodni denarni sklad (IMF) je ta teden objavil prvi dve poglavji iz svojega polletnega poročila World Economic Outlook in pri tem napovedal dolgo ter globoko svetovno recesijo, počasno okrevanje svetovnega gospodarstva in šibke tokove kapitala v razvijajoče se države, kar naj bi še posebej prizadelo države v vzhodni Evropi. "Trenutna recesija bo najverjetneje nenavadno dolga in huda, okrevanje pa le počasno," so poudarili v IMF, pri čemer niso podali nikakršne časovnice za okrevanje po prvi globalni recesiji po drugi svetovni vojni.
"Obstajajo nekateri žarki upanja, da recesijski pritiski popuščajo, a vsako popuščanje bo le zmanjšalo izjemno visoko raven pritiskov na zelo visoko raven," je ob predstavitvi prvih dveh poglavij polletnega poročila dejal ekonomist pri IMF Staphan Danninger.
Ekonomski strokovnjaki IMF so preučili vzorce gospodarskih ciklov v 21 razvitih gospodarstvih v obdobju od 1960 do danes in ugotovili, da so bile recesije največkrat kratke, okrevanje pa izrazito, pri čemer so obdobja recesije v povprečju trajala eno leto, okrevanje pa pet let. Recesije, ki pa so jih spremljale finančne krize velikih razsežnosti, pa so bile tipično hude in razvlečene.
V IMF so opozorili, da so trenutne recesije po posameznih gospodarstvih zelo sinhronizirane in sočasno povezane v globoko finančno krizo, kar torej še bolj zmanjšuje upe za normalno okrevanje.
Brez trenutne svetovne recesije so bili v obdobju od leta 1960 le trije primeri, ko je bilo istočasno v recesiji več kot deset razvitih gospodarstev – leta 1975, 1980 in 1992.
V IMF so ugotovili tudi, da so bile fiskalne spodbude še posebej učinkovite, ko je šlo za to, da so gospodarstva izšla iz recesij, medtem ko je bila monetarna politika manj učinkovita, čeprav je prispevala k skrajšanju obdobij recesij.
Obenem so v Mednarodnem denarnem skladu posvarili, da bi se zaradi nadaljevanja težav bank v razvitih državah, ki so vir pomembenega dela kapitala za razvijajoče se države, utegnilo obdobje šibkih kapitalskih tokov v te države zavleči.
Pri tem so v IMF ponovili svoje opozorilo, da naj bi bile še posebej izpostavljene vzhodnoevropske države, kjer so zahodnoevropske banke prevzele večino bančnega sektorja.
IMF je tudi ponovno izpostavil potrebo po usklajenem globalnem odzivu na svetovno finančno in gospodarsko krizo. "Potrebujemo usklajen pristop ekonomskih politik razvitih in razvijajočih se držav, da bi preprečili nadaljnjo zaostrovanje in širjenje finančnih pretresov," so zapisali.
Za odtenek bolj optimističen je bil generalni direktor IMF Dominique Strauss-Kahn, ki je dejal, da globalna recesija morda le popušča in da bi do okrevanja vendarle lahko prišlo tudi v letu 2010, če bodo države usklajeno in takoj sprejele protikrizne ukrepe.
Vseeno pa je poudaril, da bo leto 2009 "skoraj zagotovo obupno leto z globokim padcem svetovnega BDP" in da so ogrožene celo osupljive gospodarske pridobitve iz let pred svetovno finančno in gospodarsko krizo. Še posebej zaskrbljen je nad učinki krize na najrevnejše države, kjer bi bile posledice lahko po njegovem uničujoče.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.