Milansko tožilstvo je zaprosilo sodnika, naj izda obtožnice proti enotam petih bank in borzno-posredniških hiš ter 13 z njimi povezanimi osebami, ker naj bi dajali lažne informacije o financah družbe Parmalat Finanziaria. Lažne informacije naj bi posredovali preden je italijanski živilski koncern Parmalat po finančnem škandalu, ki je izbruhnil decembra 2003, šel v stečaj.
Gre za zahtevo po obtožnici proti britanski enoti švicarske banke Swiss bank USB, proti milanski in londonski enoti Deutsche Bank, londonskemu podjetju Morgan Stanley, italijanski enoti banke Citigroup, upravljalcu premoženja banke Banca Intesa, družbi Nextra, in 13 osebam, povezanimi z njimi.
Obtožbe navedene ustanove bremenijo tržnih špekulacij in oviranja italijanskega tržnega regulatorja Consob. Investitorjem naj bi poleg tega dajale napačne informacije in jih opogumljale, naj kupujejo Parmalatove delnice in obveznice, čeprav niso imele primernih struktur, da bi preprečile možne kršitve. Za omenjene kršitve v Italiji sicer največja možna zaporna kazen znaša pet let.
Primanjkljaj v višini 14 milijard evrov
Do finančnega škandala v italijanskem živilskem koncernu Parmalat, ki velja za enega največjih v zgodovini evropskih podjetij s 35.000 zaposlenimi, je prišlo decembra 2003, ko se je razkrila globoka vrzel v bilanci družbe. Na bančnem računu ene od Parmalatovih hčerinskih družb naj bi namreč poniknilo štiri milijarde evrov. V Parmalatu so odkrili finančni primanjkljaj v višini več kot 10 milijard evrov. Sčasoma pa so ugotovili, da je primanjkljaj še večji; znašal naj bi več kot 14 milijard evrov.