Gospodarstvo

Davčna reforma, ki bi razveselila Slovence?

Ljubljana, 20. 05. 2011 18.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Fiskalni svet je predstavil letno poročilo in priporočila. Ugotavlja, da Slovenija sodi med države, ki se ji lahko zgodi katastrofalni scenarij Grčije, Irske in Portugalske. Da bi Slovenija dobila nov zagon, med drugim predlagajo nižjo dohodnino in višji DDV.

Denar
Denar FOTO: Reuters

Fiskalni svet je zaskrbljen nad javnofinančnim stanjem v Sloveniji, je ob predstavitvi že drugega letnega poročila sveta povedal predsednik fiskalnega sveta Marjan Senjur. Razlogov za to je po njegovih besedah več.

Vse države območja evra ter tudi ZDA in Velika Britanija sicer imajo zaradi svetovne finančne in gospodarske krize velike javnofinančne težave. Slovenija v tem okviru sodi med države z zmernimi javnofinančnimi težavami, vendar pa obstajajo razlogi za zaskrbljenost.

Prvi razlog za zaskrbljenost je visok primanjkljaj. "Saldo javnih financ leta 2010 je približno takšen, kot je bil leta 2009, in letos naj bi bil predvidoma na isti ravni, torej okrog dveh milijard evrov," je povedal Senjur in dodal, da se v naslednjem letu predvideva zmanjšanje primanjkljaja, a bo še vedno na ravni 1,5 milijarde evrov, "kar je še vedno veliko".

Država torej tekoče troši več, kot je sposobna zbrati prihodkov, je na konferenci v vladnih prostorih dejal Senjur, pri čemer je javnofinančno politiko med letoma 2008 in 2012 ocenil kot obrambo pred razpadom javnih financ z namenom, da se ne bi Sloveniji zgodil denimo grški scenarij.

"Slovenska vlada je nekako uspela naše javne finance ubraniti pred večjim razpadom, vendar pa je ob tem letno ustvarjala dvomilijardni deficit, in to težavo bo v prihodnje morala odpraviti," je poudaril.

Drugi razlog za skrb je kopičenje javnega dolga – leta 2008 je znašal okrog 8,4 milijarde evrov, leta 2012 pa naj bi znašal že 17 milijard evrov, kar predstavlja že 45 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP).

Tretji razlog za skrb pa je tako imenovani implementacijski deficit, s čimer ima Senjur v mislih zmanjšano možnost vlade, da ukrepa oziroma uvaja spremembe za zaščito javnih financ.

Evri - 6
Evri - 6 FOTO: Reuters

Kaj so glavne dileme?

Senjur je poleg tega predstavil tudi tri glavne dileme, ki izvirajo iz gradiv oziroma dokumentov vlade. Ena se nanaša na vprašanje, kako zarezati v javne izdatke z namenom fiskalne konsolidacije. Predvidena konsolidacija je namreč degresivna, torej bo bolj obremenila ljudi z nižjimi dohodki.

Zato bo takšen ukrep v javnosti in politiki težko dosegel podporo, kar lahko ogrozi izvajanje nujne fiskalne konsolidacije. Fiskalni svet se zato zavzema za bolj enakomerno prerazdelitev bremena recesije in fiskalne konsolidacije, saj bi to bolj zagotovo privedlo do želene konsolidacije.

Druga dilema se nanaša na vprašanje tehtanja med dolgom in davki. Javni dolg se namreč kopiči, trenutno sicer še ni problematičen, a se še naprej kopiči in naj bi leta 2015 dosegel 20 milijard evrov. Tako velik dolg pa že zmanjšuje fleksibilnost v fiskalni politiki.

Zato bo treba razmisliti, tako pravi Senjur, kako javni dolg ne samo stabilizirati, ampak tudi zmanjšati. Pri tem v fiskalnem svetu menijo, da javnega dolga ne bo možno znižati, ne da bi povečali javnofinančne prihodke oziroma davke. "Razmeram v gospodarstvu se moramo prilagajati tudi z davki," je poudaril Senjur.

Predsednik fiskalnega sveta sicer dvomi, da bo obstoječa vlada glede na to, da so prihodnje leto volitve, uspela doseči kakšno spremembo na tem področju. Hkrati pa dodaja, da je treba pripraviti dolgoročno davčno strategijo, ki presega mandat ene vlade in bo omogočal zmanjšanje dolga.

Davčna reforma za nov zagon

Član fiskalnega sveta Ivan Simič je v zvezi s tem dodal, da je pri spremembi davčne zakonodaje treba na zadevo gledati kot na celoto, ne samo na posamezni zakon. Fiskalni svet tako predlaga znižanje stopenj davka pri dohodnini ter povečanje števila davčnih razredov s tri na pet. Splošna davčna olajšava naj bi se z dobrih 3100 evrov zvišala na 6000 evrov.

Glede obdavčitve podjetij člani fiskalnega sveta predlagajo znižanje stopnje davka od dohodkov pravnih oseb z zdajšnjih 20 na 15 odstotkov 1. januarja 2013. To bi znatno prispevalo k drugačnemu razmišljanju davčnih zavezancev in posledično bi dosegli višje prihodke iz davka od dohodkov pravnih oseb, so prepričani.

Tretja dilema pa se po Senjurjevih besedah tiče pokojninske reforme. Sprejeti zakon, o katerem se bo odločalo na referendumu, je po mnenju fiskalnega sveta pozitiven ukrep z vidika dolgoročne vzdržnosti javnih financ. Fiskalni svet zato zakon kot celoto podpira.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (135)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Danijel Fric
24. 05. 2011 15.12
S to vlado ne želim več deliti usode, sad njenega dela pa tako krepko občutimo in z njo čimprej v pozabo, pa tudi za EU bi se bilo dobro vprašati kaj imamo od njih........
bucymd
24. 05. 2011 10.43
od te vlade bi me razveselilo samo to ,da bi odstopila!!!
John Vu
23. 05. 2011 19.28
naši računajo očitno povprečje glede na dvo mesečni prihodek da je lahko povprečje slovenske plače 1000€
odbogaposlan
23. 05. 2011 18.41
samo to ne bodo, ker potem ne bodo bogateli evropski tajkuni!
odbogaposlan
23. 05. 2011 18.40
jst bi uvedel dodatno 20 % carino na vso Kitajsko robo!
odbogaposlan
23. 05. 2011 18.39
he,he, na vsak način nas hočete prepričati, da nas boste razveselili z davki! hujši smo že kot v fevdalizmu! tam si plačal samo desetino, pa še malo dela na polju za cerkev!
vlab
23. 05. 2011 15.39
@Gangrena666 "Nizja dohodnina SUPER ZA BOGATE. Visji DDV udarec za reveze." Tu gori se res pokaže poznavanje sistema. Ne moreš verjet kake stresajo nekateri. Gangrena, tebi ni jasno da dohodnina je stvar za "reveže". Bogate dohodnina ne zadeva! In ravno zaradi takega neznanja se potem sprejemajo zakoni ki jih nevedni folk požena z miselnostjo da bodo pa zdaj bogati plačevali več. Vem kako je bilo nazadnje ko se je višal predlog za top dohodnisnko stopnjo. Za umret od smeha je bilo ko je folk govoril da je tako prav, da se useka bogate. Ja jok brate. Bogati NE živijo od plače, ki je vezana na dohodnino. Ko bi folk vsaj osnove poznal, pa si recimo znal izračunat dohodnino itd... No pa, ker folk tega ne pozna, si je sam kriv da voli in dovoli neumnosti da gredo skozi, na koncu pa jamra da so jih spet po suhem čez peljali. Še enkrat, dohodnina ne vpliva na bogate. Pri nas ne. Danes ne. Aja pa še, take zna ljudem trosit tudi vrli Semolič. Folk pa "ja, to!". Osnove finančne pismenosti ljudje božji. Osnove.
vlab
23. 05. 2011 15.28
Vsekakor se strinjam da je potrebno povečat prihodke iz naslova davkov, VENDAR na način ki veča kokurenčnost in izboljšuje gospodarsko klimo - torej na način da preprosto imajo podjetja tako poslovno okolje, ki prinaša več zaslužka in se posledično zgolj iz tega poveča davčni priliv. In ne, kot seveda mislijo naši vrli misleci, da bi povečali le davčne stopnje. Prvo je seveda težje in kot so uspeli že dokazati v 20 letih, za njih (za te ki zgolj menjajo stolčke pri koritu 20 let) nekaj neizvedljivega. Torej kar volite spet ene in iste kot do sedaj in upajte - največ kar lahko upamo je samo to da ne bi bilo slabše. Pa bo. Ker ni izbire. Sposobni si nočejo mazat rok, ostali pa bodo kradli dalje. Potrebujejo samo naš glas na volitvah, ki jim ga bomo seveda dali.
KARENTIP
23. 05. 2011 09.05
Zanimivo! Vsi se strinjamo, da drvimo po klancu navzdo in da gre vse skupaj v k.... Istočasno bomo vsak predlog spremembe (beri reforme) zbombardirali, če ne drugače pa na referendumu. NAJ VSE OSTANE TAKO KOT JE? Definicija norosti: Samo norec ob enakem načinu dela pričakuje drugačne rezultate!
gozdar1
23. 05. 2011 09.00
@Prihaja Nismo...skandinavci npr. v povprecju placujejo visje davke...tisto o cemer ti govoris je Forbesova lestvicain velja predvsem za bogate.....imajo pa nekaj kar cesar mi nimamo zavest, da ko nekdo utajuje davke goljufa vse ostale...kimorajo zaradi tega placevati visje...
priest
23. 05. 2011 07.53
Namesto, bi naša uprava pristopila na finančno krizo z okrevanjem kupne moči in pospešenega gospodarskega razvoja, se venomer ukvarja z davki in številkami.Treba je na zadevo pogledati širše na vse segmente družbe in predvsem omejitev vladnega troženja za nepomembne stvari.Primer je samo nemška avto industrija.Tam so državljanom nudili denarno pomoč, saj je ti lahko z nakupi spremenijo industrijo na bolje.Sedaj niti v Ljubljani kot množični koncentrirani populaciji trgovine samevajo,lokali tudi več ali manj ter restavracije.Imaš občutek, da živiš že na periferiji neke vasi.Upam, da se bodo naši vrli politiki že enkrat zamislili nad svojimi neplodnimi sklepi in zakoni, ki ne koristijo prav nikomur in so daleč od vsakršne vzpodbude večinskih branž gospodarstev pri nas.Finance se morajo riskirati-odpreti med državljane in krožiti po vsem sistemu.To je osnovni božji zakon, ki skrbi za blagostanje.Če bomo denar zadrževali, ga bomo po božjih načelih neizpodbitno izgubili!.Namen denarja ni kopičenje, ampak enakomerno razporejanje (kot energija) in v zadovoljstvo vseh državljanov.S tem bi že posamezniki z dobrimi idejami za posel avtomatično dvignili gospodarski priliv.Le živi ljudje lahko okrepijo javne finance in ne zaklenjen denar na vladi,ki večinoma koristi le nihovi tekoči potrošnji.
vezuv
23. 05. 2011 07.23
Ah vidim, da so se začeli možgani kisati tudi finančnikom v evropski uniji ne samo našim parlamentarcem. Hja na njihov predlog (višji DDv) bo naš Borutek kar prikimal - žalostno. Veliki javni dolg - ti b.edasti finančniki EU, niso pomislili, da je naš javni dolg večji tudi zaradi njihove politike, saj so ONI BILI TISTI, ki so določilo odstotek pomoči za Grčijo, Španijo, Portugalsko.... Zdaj pa naj dajo pomoč še nam. Vstop v EU je spravil na kant tudi naše gospodarstvo (ne samo Borut), da ne govorim o kmetijstvu. Za nas predpisujejo takšne pogoje glede higiene, kakovosti....itd, ko pa greš v druge države EU od nereda, nesnage, nehigiene, te skoraj vrže na rit.Ja vem kaj govorim. hm............ višji DDV, višji zdravstveni prispevki, višji prispevki za pokojnine........le kje bom jemal, kje bom jemal denar za vse to.???????????????? Da ne pozabim, naše plače pa so iz dneva v dan nižje - žalostna resnica. Med domovinsko vojno so v Bosni jedli travo zato, ker je bila vojna in niso imeli hrane, mi pa jo bomo jedli zato, ker zaradi požrešnosti državne uprave in evropsega parlamenta v Bruslju ne bomo imeli KAJ ZA JESTI.
hotchilipoper
23. 05. 2011 06.42
DELAVCEM DAJTE SAMO VEČJE PLAČE PA BO VSE OK KAKO PA TO DOSEČI JE PA VAŠ PROBLEM,SAJ STE PLAČANI ZATO
Prihaja
22. 05. 2011 22.55
Najbolj obdavčena država na svetu smo in smo v krizi. Zakaj? Očitno zaradi premalih davkov XD Zdrava kmečka logika XD kao... sami se nam ne bodo stresli z hrbtov. Prej ko propade vse skupaj, manj bomo takrat zadolženi. O kakem monstrumnem državnem aparatu ali pa o korupciji ni nič govora da bi se kaj spremenilo pri nas. Seveda če so pa vsi povezani. Sj morda nas bo to vrnilo v kameno dobo. Več ne bomo imeli kot imamo, manj pa tako ne moremo imeti. Lahko pa za tisto kar imamo delamo 10x manj
ochi
22. 05. 2011 22.21
lahko je napovedat čez tri leta nižje davke, če beš, da takrat ne boš na položaju, ko boš odgovarjal za to.
sumarum
22. 05. 2011 21.18
Nekateri pišete take nebuloze, da sploh ne morem verjeti. A mislite, da vsi v javni upravi zaslužijo po več tisočakov na mesec ali kako? Večina, ki je zaposlenih v javni upravi in ima npr. V. stopnjo izobrazbe, prejme na mesec med 600 in 700 evri plače. A tem bi vi znižali za 20 do 30 %? Kar vsem ali kako? Plače je treba znižati takim, ki pridejo na delovno mesto le kavice pit in ki zaslužijo za to po tri jurje in več na mesec. Upam, da se res šalite, ker marsikdo, ki je zaposlen v javni upravi, ima normo določeno in dela za zelo nizko plačo.
titovka
22. 05. 2011 21.14
porka.malorka22.05.2011, 21:08 maš pa dober srce, da nisi čutil kolaps tega sistema....jaz ga čutim že od leta 1990!!!!tako, da mi že počas srce peša!!!
porka.malorka
22. 05. 2011 21.08
Zahtevamo popoln kolaps tega sistema. Nato revolucjia in ponovni zagon Slovenci bi s tem samo pridobili izgubiti nimamo kaj
volek
22. 05. 2011 15.26
Narod ima takšne vlade, kot si zasluži. Slovenci si pač zaslužijo to v kar so jih pripeljaji rdeče- oranžni politiki, zgodba o uspehu, hahaha. Sicer pa poglobite se vase, skoraj vsi od vas bi kradli, če bi bili pri koritu.
Danijel Fric
22. 05. 2011 12.07
Za ves finančni nered je krivda, lakomnost javne uprave, prevelika javna uprava, nesposobni ljudje na vodilnih položajih, neodgovornost, Pahorjevo zaupanje vsakomur, politične spletke, tajkuni in njihovi podporniki, dokapitalizacije bank in firm pri katerih so vodstveni gospodi marali hudo delati da je do tega sploh prišlo - (denar je romal v privat žepe). Ni sistema, ki bi bil sposoben takšne svinjarije prenesti, sistem je pošten človek, katerih pa v naši državi NI. Rešitve iščejo samo na povečanju davkov in malem človeku, da bi še gospoda naprej lahko v lagodju živela. Temu moramo enkrat za vedno narediti konec, ljudje pamet v roke !!!!!!