Gospodarstvo

Obrtniki: 'Stvar je dosegla vrelišče'

Ljubljana, 27. 01. 2011 14.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Obrtniki propadajo, opozarja predsednik obrtne zbornice. Po njegovih podatkih je zaradi plačilne nediscipline in pravno slabo urejenega poslovnega okolja v zadnjih dveh letih propadlo skoraj 11.000 obrtništev.

Obrtniki, potem ko so preučili predloge vlade na njihove zahteve, ostajajo v dialogu s predstavniki vlade, kljub temu pa nadaljujejo z dejavnostmi za državljansko nepokorščino. To bodo izvedli, če do sredine marca zakonske spremembe za izboljšanje poslovnega okolja ne bodo sprejete.

Kljub vtisu, da so predstavniki Obrtno-podjetniške zbornice (OZS) in vlada že zbližali stališča glede zahtev obrtnikov, je predsednik obrtne zbornice Štefan Pavlinjek na današnji novinarski konferenci dejal, da je stvar prišla do vrelišča in dodal, da je poslovno okolje v Sloveniji neznosno. V zadnjih dveh letih je okoli 11.000 obrtnikov zaprlo svoje obrate, na zavod za zaposlovanje je odšlo okoli 36.000 delavcev. Država mora zato po njegovi oceni ustvariti dobro poslovno okolje. "Hočemo dobro slovenskemu gospodarstvu – malemu in velikemu," je poudaril Pavlinjek, ki kot glavni razlog za težave obrtnikov navaja plačilno nedisciplino in pravno pomanjkljivo urejeno poslovno okolje. To namreč ne omogoča obrtnikom poslovanja, ki bi bilo konkurenčno s tujino."

Ostajamo v dialogu, vrata niso zaprta, je na novinarski konferenci po seji upravnega odbora OZS pojasnil njen predsednik Štefan Grosar. "Skušamo in želimo biti konstruktivni, ker si želimo doseči prijazno delovno okolje," je izpostavil.

Generalni sekretar OZS Dušan Krajnik pa je kot enega od možnih ukrepov nepokorščine napovedal simultan dvig denarja z bank vseh obrtnikov. Poleg težav bankam bi to povzročilo tudi od 200 do 300 milijonov izpada prihodkov državi, ocenjuje Krajnik, ter v šali dodaja: "Če bodo imeli obrtniki kaj dvigniti."

Delavci - 5
Delavci - 5 FOTO: Damjan Žibert

Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je nad napovedjo protesta presenečena, saj je ocenila, da so pogovori tekli v pravo smer. Presenečena je povedala, da so bili obrtniki zadovoljni s ponujenimi rešitvami, zaradi ukrepov proti finančni nedisciplini pa da so posebej pohvalili ministra za finance Križaniča. OZS s tovrstnimi pritiski zagotovo ne bo prispevala k ureditvi razmer na področju gospodarstva, je še dejala Radićeva in dodala, da imajo z drugimi partnerji drugačne izkušnje.

Torkov sestanek optimističen

Vlada se je v torek na delovnem sestanku s predstavniki OZS opredelila do ključnih zahtev zbornice. Obrtniki se z nekaterimi vladnimi predlogi strinjajo, na nekatere rešitve še čakajo, glede nekaterih zahtev, kot je insolvenčna zakonodaja, pa še niso povsem zadovoljni, je v torek pojasnila Radićeva.
Po pojasnilih Radićeve so v zbornici najmanj zadovoljni z vladnimi predlogi na področju sprememb zakonov o insolventnosti in o izvršbi, najbolj zadovoljni pa s predlogi glede preprečevanja plačilne nediscipline. Ministrstvo je namreč že pripravilo nov zakon o preprečevanju zamud pri plačilih, ki bo uvedel najdaljši dovoljeni plačilni rok in obvezen večstranski pobot medsebojnih obveznosti.

Delavec
Delavec FOTO: Reuters

Obrtniki po ministričinih navedbah pozdravljajo tudi novelo zakona o javnem naročanju, ki določa obvezna neposredna plačila podizvajalcem, hkrati pa odpravlja možnost, da bi bili podizvajalci hčerinska podjetja glavnih izvajalcev. Zadovoljni so tudi z rešitvijo, da se z zakonom o DDV določi obveznost dolžnikov, da potrdijo svoje račune pred uveljavitvijo odbitnega DDV. "Ta instrument bo zmanjšal število izvršb in neporavnanih terjatev, hkrati pa bo prispeval k zmanjšanju plačilne nediscipline," je prepričana ministrica Radićeva.

Po besedah ministrice je zbornica zadovoljna tudi z ukrepi na področju zmanjševanja sive ekonomije. Vlada je že sprejela zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, v zvezi s tem področjem pa predlaga še vrsto drugih ukrepov. Radićeva je med njimi izpostavila uvedbo davčnih blagajn, na podlagi česar bo lažje registrirati promet, ter spremembe zakona o graditvi objektov, na podlagi katerih se bodo zmanjšale pravice za gradnje v lastni režiji (okoljsko ministrstvo je predlagalo, da se v lastni režiji lahko gradijo objekti samo do velikosti 30 kvadratnih metrov).

Glede izvršb in insolventnosti še nezadovoljni

Ministrstvo za pravosodje je vehemento odbilo vse naše zahteve. Stojijo za svojimi odločitvami in kar je zapisano v zakonih, je očitno dobro. Z njimi ni noben dialog možen. Štefan Pavlinjek, predsednik Obrtne zbornice Slovenije

Najmanj zadovoljni pa so predstavniki obrti z vladnimi predlogi na področju sprememb zakonov o insolventnosti in o izvršbi, je dejala Radićeva. Ministrstvo za pravosodje namreč po njenih pojasnilih ugotavlja, da so zdaj veljavne zakonske rešitve iz lanskega poletja primerne in ustrezne, za merjenje učinkov zakonodaje pa je preteklo premalo časa. Kot pravi Radićeva, bo na tem področju potreben še kakšen pogovor obrtnikov z ministrstvom za pravosodje.

Poleg tega obrtniki pravijo, da je potrebna ponovna sprememba insolvenčne zakonodaje v smeri, da se institut prisilne poravnave ukine kot zakonski institut ali pa se sistemsko uredi zaščito in pravice malih upnikov. To zahtevo pa ministrstvo za pravosodje povsem zavrača, so zapisali obrtniki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (110)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zagreb..Rocks
18. 02. 2011 17.04
unpoli
31. 01. 2011 21.33
zapret vse poslance, kao managerje, direktorje državnih podjetij, odvetnike, tajkune....kajti prihaja revolucija še malo...
vsevid
31. 01. 2011 12.03
MOJE MNENJE JE SLEDEČE.-----VSI GRADBENIKI ,KI SO SODELOVALI V TEH POSLIH MORAJO PROPAST, DA SE BODO NAMESTO NJIH LAHKO POJAVILE DRUGE --FIRME, KI SO PRIPRAVLJENE BOLJ POŠTENO POSLOVATI. SAJ VSI ti mali gradbeniki se vozijo z ogromnimi AVTI IN JAHTAMI pa tako zelo..-- jamrajo. NAJ SE TI LJUDJE NAUČIJO ENKRAT STATI NA SVOJIH lastnih nogah pa ne na DAVKOPLAČEVALSKIH IN ISKORIŠČANJE DELOVNE SILE.
laufer
31. 01. 2011 11.12
Radić je nesposobna ministrica. Kakšen venček ministrov, kaj?
laufer
31. 01. 2011 11.10
Obstajajo pogodbe, sodne izterjave, odkup terjatev in druge pravne poti za izvedbo plačil. Propad podjetja povzroči lastnik sam z negativnim denarnim tokom.
Madyy
30. 01. 2011 11.15
Kako so že rekli privat lastnina in privat inicijativa ter privatizacija in privatizacija in samo privatizacija pardon Lastninjenje... pa je vse še večja šaka jada kot družbena lastnina...
sinaya
30. 01. 2011 01.18
Rajši naj preverijo koliko obrtniških otrok se neupravičeno pase na državnih štipendijah. Uspešni gostinci, nepremičninarji in hotelirji, bogati kmetje, a njihovi otroci pa vsi državnih štipendijah, ker tastari ne prikažejo vsega dohodka. V tem vam rečem so pravi mojstri. res je,da to ni prav,ampak verjemite,da dražav kljub temu,da bo enemu vzela ne bo razdelila tega med ostale ampak bo denar uporabila zase.Tisti kateri ste mnenja,da bi bilo tako lažje in bolje se hudo motite. Naši politiki morajo sebi najprej zategnit pasove nato zmanjšat javno upravo,ker jo premoremo veliko glede na štev.prebivalcev New York ima enega župana npr.pri nas skoraj vsaka vas in zraven še potegne ostale zaposlene,ki ne proizvajajo ničesar ampak samo opravljajo storitve.
krnekdoo
29. 01. 2011 18.08
jbalanc, ti mešaš tiste, ki so ustanavljali podjetja, da lahko delajo, z tistimi, ki so ustanavljali podjetja, da lahko kradejo. Sicer pa, ko malček preračunaš, koliko denarja si vzame država, se podjetnik lahko upravičeno vpraša; KDO TUKAJ KRADE??? Pol pa, ko vidiš kaj s tem denarjem počne....no comment.
jbalanc
29. 01. 2011 17.49
Prej ko ste državo nategoval je bilo vredu, zdaj ko je hudič bi pa radi da vam pomaga.
prehlad
29. 01. 2011 16.08
SEM BIL PODIZVAJALEC IN VEM KAKO TO IZGLEDA.TI MORAŠPLAČEVATI VSE DAJATVE POTEM PA KAJ DOBIŠ PA ŠE DOLGO ČAKAŠ NAMILOŠČINO .NAPRVO SI SVOJ KOS UZAMEJO ZA OSTALE SO PA DROBTINICE.
orimx
29. 01. 2011 14.06
Kony ti si kon.
bnam 2707
29. 01. 2011 14.01
Dol z paraziti.
bnam 2707
29. 01. 2011 13.59
Vsi,ki prisilno plačujejo prisilno članstvo v parazitski združbi OPZ bi morali zahtevati revizijo poslovanja te združbe parazitov.Radičeva pa ima veliko priložnost,da prisilno članstvo ukine enkrat za vselej.
petdan
29. 01. 2011 13.30
Ni dolgo tega nazaj, ko je generalni sekretar Obrtne zbornice odšel na Ministrstvo za gospodarstvo in ob tem pokasiral odpravnino preko 160.000 evrov. To nam pove, da velika množica majhnih obrtnikov MORA plačevati članarino in se nabere zajetna vsota denarja za to privilegirano gospodo na zbornici, ki za svoje člane ne naredijo ničesar. Vodstvo zbornice in najbogatejši obrtniki, imajo na račun te včlanarine kopico privilegij in ugodnosti, večina obrtnikov pa prav nobene koristi. ČIMPREJ UKINITI OBVEZNO ČLANSTVO!
vsevid
29. 01. 2011 12.45
TI ,KI PROPADAJO SO BILI SAMI ---KRIMINALCI-- ŠPEKULANTI--- IN GOLJUFI. ZATO JE PRAV, ČE PROPADEJO.
Nr.1
29. 01. 2011 12.14
Pozivi, da se enostavno prepiše avstrijska ali nemška zakonodaja so pravilni. Seveda jo je potem potrebno prepisati v kompletu, ker zgoraj je eno z drugim urejeno. Prepričan sem, da se bi zadeve tudi uredile v kratkem času. Je pa dejstvo, da v tem primeru lahko polovica obrtnikov zapre vrata. Zakaj lahko zapre vrata, si pa sami sebi pošteno priznajte.
IZVAJALEC
29. 01. 2011 10.49
OPZ se je šele edaj zbudila ko je ugotovila da bo v zelo kratkem času ostala brez (pod prisilo in enostransko včlanjenih) članov katere že desetletja lepo finančno črpa za prazen nič. Sedaj ko so končno spregledai da se njihov račun ne bo dalo več lepo živeti so sprožile aktivnosti ki bi jih morali že vseskozi izvajati saj je to njihova vsakdanja in osnovna dolžnost. Ugotovili so da na ta način ne bodo mogli več lepo živeti v lepo urejenih in klimatiziranih prostorih ki so last podjetnikov. Na račun pojetnikov ne bo več niti izletov in raznih žurk. OPZ JE INTERES SAMO ČLANARINA A NE ČLANI. ČE LOGIČNO SKLEPAMO IN REALNO GLEDAMO STVARI JE PRAV OPZ NAJVEČJI IN PRVI KRIVEC ZA NASTALO SITUACIJO SAJ JE NJENA OSNOVNA DOLŽNOST ZAŠČITA INTERESOV PODJETNIKOV. OPZ BI ŽE VSESKOZI MORALA UPOZARJATI DRŽAVO IN UKREPATI PROTI GOSPODARSKEM TERORIZMU KI JO ZAJEDA AMPAK KAKO UPOZARJATI ČE NI NITI VEDLA KAJ SE DOGAJA KER JE ENOSTAVNO REČENO JO TUDI NI ZANIMALO NIČ DRUGEGA KOT ČLANARINA. TO SO NEOPOREČNA DEJSTVA. Kar se ministrice Radičeve tiče da je: "presenečena in da je prepričana da gre za manever" ji lahko povem da bo še veliko bolj presenečena ko se bo to vrelišče v kratkem izlilo. Zelo hitro bo ugotovila realno stanje in koliki je pritisk tega vrelišča. Že sama njena izjava pove koliko resno jemlje stvari oz. da na stvar gleda samo skozi bla bla bla statistiko ki nma nobene veze z realnostjo. Stanje v gospodarstvu je veliko veliko huša kot jo prikazujejo. SOCIALNA BOMBA JE NAJVEČI SOVRAŽNIK ZA VSAKO DRŽAVO SAJ NI DRUGEGA KRIVCA (NATRANJEGA ALI ZUNANJEGA SOVRAŽNIKA) IN NJENE EKSPLOZIJE NE DA SKRITI, NE PRED DRŽAVLJANI NE PRED SVETOM. POLITIKI, PRAVNIKI, GOSPODARSTVENIKI.... LAHKO DEBATIRAJO DNEVE IN NOČI AMPAK DOKLER SE NE ZAČNE UKREPATI NA TERENU, DEJANSKO PRI LJUDEH, S KONKRETNIMI POSEGI, IN DA TO LJUDJE DOŽIVLJAJO, VIDIJO IN ČUTIJO BO SAMO ŠE VEČJA ZMEDA IN NIČ DRUGEGA.
Nauders
29. 01. 2011 10.14
sistem je zuastarel totalno potrebujemo korenite spremembe razbremenitev podjetij je na prvem mestu
orimx
29. 01. 2011 07.56
odhajam na ognjišče LP
orimx
29. 01. 2011 07.55