Švicarska centralna banka je povsem nepričakovano odpravila zgornjo mejo vrednosti za švicarsko valuto pri 1,20 franka za en evro, ki jo je z različnimi ukrepi na valutnem trgu branila dobra tri leta. Vrednost franka je v primerjavi z evrom poskočila za skoraj 30 odstotkov in celo presegla vrednost skupne evropske valute.
V centralni banki so ukrep septembra 2011 sprejeli z namenom, da v času močne krepitve franka in visoke negotovosti na finančnih trgih zaradi krize evrskega območja zaščitijo švicarsko gospodarstvo, ki mu je krepak tečaj nacionalne valute zelo škodil.
Centralna banka je v sporočilu za javnost zapisala, da je frank, ki v negotovih časih velja za t.i. valuto varnega pristana, še vedno močan, a se je njegova precenjenost od uvedbe omenjenega ukrepa zmanjšala, gospodarstvo pa je triletno obdobje izkoristilo za prilagoditev.
Vrednost franka po odločitvi poskočila
Vrednost franka je po objavi za večino udeležencev na trgu presenetljive odločitve poskočila. Če je bilo treba v sredo za evro odšteti še malo nad omenjeno mejo 1,20 franka, je bil danes en evro nekaj časa vreden le 0,8517 franka, trenutno pa je rahlo nad mejo paritete obeh valut.
Kaj, če imate kredit v frankih?
Odločitev centralne banke je slaba novica tudi za tiste slovenske posojilojemalce, ki imajo posojila, vezana na frank. Ta najbolj bremenijo gospodinjstva, na katera odpade pretežni del tovrstnih posojil, še posebej visok delež pa predstavljajo pri stanovanjskih posojilih.
To je izpostavil tudi analitik in predsednik uprave družbe Numerica Partners Igor Erker. "Ta poteza slovenskim gospodinjstvom s krediti v 'švicarjih' ne bo prinesla nič dobrega. Podražili se bodo, v tem trenutku za 20 odstotkov," je ponazoril v pogovoru zgodaj popoldne.
V nekem trenutku pa je bila razlika celo večja.Samo primer: če mesečni obrok znaša 500 frankov, bi namesto slabih 420 evrov danes v naslabšem primeru plačali več kot 640 evrov.
Kaj torej storiti: pojdite na banko in jih prosite, da vam naredijo informativni izračuni. Nato se odločite, ali se vam splača posojilo pretvoriti v evrsko. A načeloma vedno velja: kredit je najbolje odplačevati v domači valuti. Spremembe na valutnih trgih namreč niso redkost. Ne samo, da je frank danes bistveno pridobil na vredosti, že nekaj časa se krepi tudi dolar. Na drugi strani vrednost evra pada, najslabše pa se v tem trenutku piše rublju.
Kreditov v frankih vse manj
Banke jih v luči krepitve franka od izbruha finančne krize praktično ne odobravajo več. V času, ko se je švicarska centralna banka odločila za branjenje zgornje meje vrednosti franka, jih je bilo za skoraj 1,75 milijarde evrov, konec lanskega leta je izpostavljenost prebivalstva do tujih valut znašala med pol milijarde in milijardo evrov. "Ocenjujemo, da je izpostavljenost pretežno v frankih," je dejal Erker.
Obramba tečaja franka je bila izjemno draga
Švicarska centralna banka je v prizadevanjih za zajezitev rasti tečaja domače valute decembra lani občutno povečala devizne rezerve. Konec leta 2014 je bdela nad rekordnih 495,1 milijarde švicarskih frankov (412,3 milijarde evrov) rezerv v tujih valutah, za obrambo tečaja pa v mesečni primerjavi porabila več deset milijarde frankov.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.