Sklep sveta Banke Slovenije, da zniža obrestne mere za svoje finančne instrumente, na voljo so samo poslovnim bankam in državi, je po mnenju strokovnjakov pričakovana odločitev. Seveda pa je to pomembno tudi za povprečnega bančnega komitenta.
"Tako za varčevalcev in kreditojemalce se bodo pogoji spremenili, seveda za varčevalce malo manj ugodno, ker bomo za varčevanje dobili nekoliko manj. Kreditojemalci bodo bolj zadovoljni, ker bodo lahko jemali kredite pod ugodnejšimi pogoji," je za 24ur povedal Branko Kobal z Nove Ljubljanske banke. Koliko točno bodo zaradi tri četrtine odstotka nižjih obrestnih mer centralne banke cenejši krediti oziroma varčevanje manj donosno, pa je za zdaj še uganka.
Če špekuliramo: danes za 500 tisočakov, vezanih pri Novi Ljubljanski banki po šestih mesecih dobite dobrih 14 tisoč tolarjev obresti. Če bodo obresti spustili toliko, kot jih je centralna banka, torej za tri četrtine odstotka, pa boste dobili le še dobrih 12 tisoč tolarjev obresti. Razlika: slaba dva tisočaka.
Znižanje obrestnih mer slovenske centralne banke je med drugim posledica znižanja obrestnih mer evropske centralne banke. France Arhar, od prvega junija dalje vodi slovensko podružnico Bank Austrie Creditanstalt je prepričan, da je nižanje obrestnih mer logična poteza. "Ni logike, da bi šli svojo pot in zato je to prilagajanje stalnica. Finančni posrednik je dolžan opazovati trg in spremljati racionalna pričakovanja na trgu," je povedal Arhar.
Z znižanjem obrestnih mer bo verjetno zadovoljen tudi finančni minister, saj bi lahko pripomoglo tudi k nižanju slovenske inflacije, poleg tega pa bi utegnile poživiti gospodarsko rast.