Finančni ministri Unije, med njimi tudi slovenski Andrej Bajuk, so med drugim ocenjevali, kakšne posledice je za evropsko gospodarsko imel nedavni dvojni “ne” ustavni pogodbi. Strinjali so se, da je treba čim prej doseči sporazum o finančni perspektivi za obdobje 2007 do 2013. Trenutno predsedujoči Evropski uniji, luksemburški premier Jean-Claude Juncker meni, da bi le tako lahko preprečili poglabljenje evropske krize.
Velja tudi, da bodo v primeru, da proračuna ne sprejmejo, članice Unije več milijard evrov iz Bruslja za leto 2007 dobile z zamudo.
Nova podoba evro kovancev
Finančni ministri so se dogovorili tudi o novi podobi kovanec skupne valute evro. Na “skupni” strani bo tako po novem podoba razširjene Unije, na “nacionalni” pa bo zapisano ime države izdajateljice.
Stari dogovor, da mora biti na vsakem “evrokovancu” vtisnjen simbol EU – 12 zvezdic – ostaja v veljavi. Domače strani kovancev evra naj bi sicer čim bolje odražale nacionalno in kulturno raznolikost članic monetarne unije. Njihovo oblikovanje zato ostaja v rokah posameznih držav.
Smernice bodo veljala tako za nove kot tudi stare članice evroobmočja. Nove članice, med njimi Slovenija, jih bodo morale upoštevati od prve izdaje evrov, stare pa v vseh prihodnjih izdajah.
Slovenija uvedbo evra načrtuje v letu 2007, prav zdaj pa se ukvarja z iskanjem podobe nacionalne plati kovanca.
Ustavljen postopek proti Nizozemski
Dobro novico so na srečanju sporočili Nizozemski. Finančni ministri so se namreč odločili ustaviti postopek proti Nizozemski zaradi kršenja določila pakta o stabilnosti in rasti o proračunskem primanjkljaju.
Postopek so sprožili, ker je nizozemski primanjkljaj presegal tri odstotke bruto domačega proizvoda, kolikor omenjeni pakt še dopušča. V zadnjem letu je nizozemska vlada uspela primanjkljaj zmanjšati na 3,2 odstotka, za letos in prihodnje leto pa napovedujejo še boljše rezultate.
Prostovoljni davek na letalske vozovnice?
Finančni ministri Evropske unije niso opustili ideje o uvedbi prostovoljnega davka na letalske vozovnice, s katerim naj bi povezava okrepila svoja sredstva za razvojno pomoč, čeprav je Evropska komisija minuli teden zavrnila njihovo zahtevo po pripravi konkretnih tovrstnih rešitev, ki bi služile kot podlaga za njihov dogovor.
Tako naj bi ministri komisijo ponovno pozvali k pripravi tehničnih rešitev in evropski komisar za davke Laszlo Kovacs jim je obljubil, da bo to prenesel Bruslju. Sicer je razprava pokazala, da nad uvedbo dodatka na letalske karte vse članice niso enako navdušene. Posebej naj bi ga zagovarjala velika Britanija, medtem ko so ji članice z "obrobja" EU precej manj naklonjene in trdijo, da je ukazati sprejem prostovoljnega davka že zahteva po njegovi uvedbi.