Liter 95-oktanskega bencina se bo podražil za 4,2 centa in bo po novem tako stal 1,158 evra (prej 1,116). Liter 98-oktanskega bencina se bo podražil za 4,1 centa, po novem bo stal 1,176 evra (prej 1,135). Liter dizelskega goriva pa se bo podražil za 4,2 centa in bo po novem stal 1,096 evra (prej 1,054). Procentualno se bo najbolj podražilo ekstra lahko kurilno olje – za sedem odstotkov. Liter kurilnega olja se bo sicer podražil za 4,3 centa in bo po novem stal 0,655 evra (prej 0,612).
Mrzla zima in večje povpraševanje dvignila ceno
Direktor Inštituta za raziskave v energetiki Djani Brečevič pravi, da so se cena surove nafte in posledično tudi naftnih derivatov dvignile zaradi povečanega povpraševanja, pa tudi zaradi mrzle zime. Na naftnem trgu tako prevladuje optimizem, tudi zaradi optimizma in stabilizacije ostalih trgov. Povpraševanje se je povečalo zlasti na hitro razvijajočih trgih.
V letošnjem letu se bo surova nafta, posledično pa tudi naftni derivati, najverjetneje še podražila. Gre za stabilizacijo svetovnih trgov, poleg tega pa Brečevič meni, da bo v letošnjem letu povpraševanje preseglo ponudbo, zato naj bi cene surove nafte konec leta poskočile na okoli 100 dolarjev za sod.
Pri cenah bo pomembno predvsem ravnanje držav članic Opec, cene pa znajo dvigniti tudi morebitne politično spodbujene težave dobave iz Irana in Nigerije, še pravi Brečevič.
Naftni trgovci cene goriv izračunavajo na vsakih 14 dni po modelu, ki temelji na gibanju borznih kotacij cen naftnih derivatov na mednarodnih trgih ter po gibanju tečaja dolarja.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.