Tveganje, da bo do leta 2020 proizvodnja nafte dosegla vrhunec, nato pa začela hitro upadati, je veliko, v najnovejšem poročilu ugotavljajo strokovnjaki britanskega Sveta za energijske raziskave.
Čeprav je že splošno sprejeto dejstvo, da se obdobje poceni nafte bliža koncu in da Zemlja ne skriva neizčrpnih zalog, vlade storijo presenetljivo malo za končanje odvisnosti od nafte, opozarja poročilo. "Do leta 2030 bomo morali nekako nadomestiti več kot dve tretjini sedanje proizvodnje nafte."
Razprava sicer deli javnost. Na eni strani so tisti, ki trdijo, da svetovne zaloge nafte upadajo in da človeštvo ni pripravljeno na krizo, ki bo zaradi tega nastala. Na drugi pa so analitiki ter naftne družbe, ki takšne navedbe zavračajo. Dejstvo je, da svojega prav ne morejo dokazati ne eni ne drugi, piše v poročilu, njegovi avtorji pa nadaljujejo, da je največja težava majhno število zanesljivih informacij. "Te težave so največje, ko gre za najpomembnejše vprašanje, zaloge nafte v državah članicah Opeca."
Države proizvajalke nafte podatke o zalogah skrbno skrivajo, saj lahko objava močno zatrese temelje njihovega gospodarstva. Toda britanski strokovnjaki, ki so v poročilu zgolj povzeli doslej zbrane podatke, ne puščajo nobenega dvoma. "Nafto, ki jo je bilo najlažje odkriti, smo že našli, ostaja nam le tista, ki se skriva na veliko manj dostopnih krajih."
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.