Potem ko se je pogonsko gorivo danes spet podražilo, pripravlja finančno ministrstvo nov ukrep, s katerim si pripravlja manevrski prostor za še morebitno poznejše zvišanje trošarin.
Na spletni strani vlade piše, da bi se z novelo določili zneski trošarine na višji ravni, kar pa ne pomeni tudi predloga za dejansko povišanje trošarine.S predlagano spremembo zakona želi vlada le pridobiti manevrski prostor za morebitno poznejše zvišanje trošarine.
Novela tako za plinsko olje za pogon zvišuje možno trošarino s 320,71 evra na 470 evrov za tisoč litrov, za plinsko olje za ogrevanje z 41,45 evra na 70 evrov in za neosvinčen motorni bencin s 377,11 evra na 490 evrov.
Za zviševanje zneskov trošarin se vlada odloča, ker je pri pogonskem gorivu že zelo blizu zgornji meji, ki se z uredbo ne sme preseči, pri plinskem olju za ogrevanje pa je 50-odstotni bonus že izkoristila. Z veljavnim zakonom se trošarina namreč lahko spremeni le za 50 odstotkov, zato bi ob nespremenjenih pogojih imela vlada zelo omejene možnosti, da bi s spremembo trošarin vplivala na prilagajanje drobnoprodajnih cen, na brzdanje inflacije, na vodenje gospodarske politike in predvsem na zagotavljanje proračunskih prihodkov.
V Petrolu opozarjajo na negativne učinke
Omenjen predlog novele zakona o trošarinah, ki je že v vladni proceduri, pa je že sprožil odziv največjega slovenskega naftnega trgovca, družbe Petrol.
Sprememba trošarinske politike, ki jo je napovedala vlada, bi po njihovem namreč vodila v nadaljnji padec prodaje, kar bi povzročilo negativen učinek na državni proračun, posledično pa bi se poslabšale razmere v celotni slovenski družbi. To bi lahko vodilo v nekonkurenčnost slovenskega gospodarstva na področju prodaje.
"Dvig trošarin, ki smo mu bili priča v obdobju zadnjega leta, in napoved novih sprememb na tem področju vodi v znaten dvig maloprodajnih cen na slovenskem tržišču ter posledično poslabšanje pogojev poslovanja naftnih in drugih slovenskih podjetij, vključno s Petrolom," so sporočili iz uprave Petrola.
V Petrolu se zato zavzemajo za "optimalno rešitev, ki pa mora biti na koncu cenovno sprejemljiva za kupca in bo hkrati še vedno zagotavljala primerno konkurenčnost Petrola in celotnega slovenskega gospodarstva na področju prodaje".
50-litrski tank dražji za dva evra
Neosvinčeni 95-oktanski bencin se je sicer opolnoči podražil za 0,042 evra, na 1,158 evra za liter, 98-oktanski bencin je dražji za 0,041 evra in po novem stane 1,176 evra za liter. Cena dizelskega goriva se je zvišala za 0,042 evra, na 1,096 evra. Kurilno olje pa se je podražilo za 0,043 evra, zanj je po novem treba odšteti 0,655 evra za liter.
Naftni trgovci cene goriv izračunavajo na vsakih 14 dni po modelu, ki temelji na gibanju borznih kotacij cen naftnih derivatov na mednarodnih trgih ter po gibanju tečaja dolarja.
Zakaj je bencin tako drag, komu vse plačamo svoj delež in kako je sestavljena cena goriv?
KOMENTARJI (244)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.