
Proračunski odbor ameriškega senata meni, da bi lahko državni dolg do leta 2016 znašal že 16,2 bilijona dolarjev, če se bo Baracku Obami uspelo ponovno povzpeti na predsedniški stolček. Še nekoliko bolj pesimistični so finančniki v kongresu.
Nekaj republikanskih finančnikov namreč meni, da bi lahko ZDA to številko dosegle že leto prej, dolg pa je sicer za 6,2 bilijona dolarjev višji od tistega, ki ga je za seboj pustil pregovorno zapravljiv predsednik George Bush, ki je Belo hišo zapustil leta 2009.
Če Obama ne pripravlja korenitih sprememb v politiki, se ZDA obeta kar nekaj javnofinančnih težav, menijo poznavalci. V poročilu odbora senata tako pišejo, da bi lahko dolg do leta 2022 zrasel na 25,4 bilijona dolarjev, v najslabšem primeru pa bi lahko že leta 2015 znašal več kot 20 bilijonov.
V kongresu še menijo, da lahko Američani brez občutnega povišanja davkov in varčevalnih ukrepov, s čimer bi zajezili naraščanje dolga, pričakujejo novo recesijo in krčenje števila delovnih mest.
KOMENTARJI (169)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.