Ob polnoči bodo cene pogonskih goriv dosegle nov rekord.
Gre za peto zaporedno podražitev, ki pa je tokrat denarnici nekoliko prijaznejša, saj so zadnje štiri podražitve cene pogonskih goriv zvišale za med dva in pol ter skoraj šest centi.
Kot so sporočili s Petrola, bomo jutri gorivo tako točili že po novih cenah. Liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina se bo podražil za 1,4 centa, na 1,576 evra, 100-oktanski bencin za dva centa, na 1,598 evra, dizelsko gorivo pa za 1,5 centa, na 1,444 evra.
Za 1,7 centa se bo zvišala tudi cena kurilnega olja, nova cena znaša 1,076 evra za liter. Do podražitve sicer ne bi prišlo, če bi vlada znižala trošarine.
Najbolj prodajani 95-oktanski bencin je v primerjavi s sosednjimi državami zdaj dražji le še v Italiji. Tam namreč liter tega bencina po podatkih AMZS stane 1,878 evra. Ceneje pa vozniki točijo gorivo v Avstriji, po 1,510 evra, na Hrvaškem, po 1,471 evra, ter na Madžarskem, po 1,521 evra. A tudi na Hrvaškem bo od jutri bencin dražji. 95-oktanski bencin bo tako po novem stal 1,503 evra.
100-oktanski bencin je pri nas cenejši kot v Avstriji in Italiji, a dražji kot na Hrvaškem.
Dizelsko gorivo pa je z 1,433 evra cenejše v Avstriji in na Hrvaškem, kjer stane 1,372 evra (po podražitvi 1,389 evra), dražje pa na Madžarskem in v Italiji.
Cene naftnih derivatov v Sloveniji se določajo skladno z vladno uredbo, po metodologiji, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in na gibanju tečaja dolar-evro. Modelske cene se izračunavajo na osnovi 14-dnevnih povprečij.
Dvig cen posledica dražje surove nafte, orkana in krize v Siriji in Iranu
Kot pojasnjuje direktor Inštituta za raziskave v energetiki, ekologiji in tehnologiji (IREET) Djani Brečevič, so se v minulih dveh tednih cene surove nafte zvišale, zato so posledično višje tudi cene pogonskih goriv na mediteranskih borzah.
Po njegovih besedah dodaten pritisk na cene nafte predstavlja politična kriza v Siriji in Iranu, saj se lahko razširi na ostale države v regiji. To bi povzročilo dodatne motnje v oskrbovalni verigi.
Dodaten pritisk na ceno črnega zlata je povzročil tudi orkan v Mehiškem zalivu, ki je povzročil prekinitev črpanja nafte v zalivu in deloma manjši obseg obalnih rafinerij.
Po Brečevičevih besedah pa so zaradi naraščanja cen surove nafte finančni ministri skupine G7 države proizvajalke nafte pozvali, da nemudoma povečajo proizvodne kvote, saj bi tako visoke cene v nekoliko daljšem obdobju ogrozile svetovno gospodarstvo. Finančni ministri G7 so napovedali tudi, da so za znižanje cene nafte pripravljeni sprostiti tudi svoje strateške zaloge.
Kar se tiče trošarinske politike v Sloveniji, je direktor IREET pojasnil, da je naša država v primerjavi s sosednjimi državami v zadnjih letih vodila zelo aktivno trošarinsko politiko, saj je zaznati nadpovprečen dvig trošarin. Dodatno so se dajatve zvišale tudi zaradi prispevkov za izpuste CO2 in energetsko učinkovitost, kar je vplivalo na dodatno obremenitev maloprodajnih cen.
Dajatve v sestavi cene bencina znašajo več kot 50 odstotkov, pri dizelskem gorivu okoli 46 odstotkov, je dodal.
Brečevič sicer ocenjuje, da bo vlada v primeru intenzivnejšega naraščanja cene nafte in posledično cene pogonskih goriv na mediteranskih borzah zagotovo posegla po znižanju trošarin. To pa zato, ker bi visoke cene pogonskih goriv vplivale na inflacijo in negativno na standard prebivalstva.
KOMENTARJI (1052)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.