
Okroglo mizo organizirata slovensko veleposlaništvo v Zagrebu in hrvaško veleposlaništvo v Ljubljani v sodelovanju s Poslovnim klubom slovensko-hrvaških gospodarstvenikov iz Ljubljane in Zagreba.
Osrednja tema razprave bo gospodarsko sodelovanje med državama, kako sodelovanje nadgraditi in ga usmeriti v strateško partnerstvo. Uvodoma bo o konkurenčnosti in izvozu kot glavnih hrvaških izzivih regionalnega in globalnega okolja spregovoril Janez Prašnikar z ljubljanske ekonomske fakultete, Mladen Vedriš (Sonder) pa bo spregovoril o utrjevanju gospodarskega sodelovanja, pospeševanja menjave in krepitvi konkurenčnosti. Uvodna predavanja bodo imeli še Marjan Kramar iz Slovenske izvozne družbe, namestnik hrvaške ministrice za turizem Zdenko Mičič in Anton Kovačev iz Hrvaške banke za obnovo in razvoj.
V razpravi bodo sodelovali vplivni gospodarstveniki in vodilni predstavniki podjetij iz Slovenije in Hrvaške. Med drugim bodo udeleženci prisluhnili Francu Krašovcu (predsednik uprave Cimosa), Jožetu Kozmusu (predsednik uprave Preventa), Borutu Mehu (predsednik uprave Mure), Srdjanu Vrgi (direktor Kolinske Zagreb), Tomislavu Dragičeviću (predsednik uprave Ine), Darku Marincu (predsednik uprave Podravka), Jandretu Romiču (predsednik uprave Belišča) in Emilu Tedeschiju (predsednik uprave družbe Atlantic Trade).
Sklepe in morebitni zaključni programski dokument srečanja bo odposlanska skupina okrogle mize ob posebnem srečanju predstavila tudi hrvaškemu predsedniku Stjepanu Mesiću.
Hrvaška kot osma članica CEFTE
Hrvaška bo danes podpisala sporazum o pristopu k Srednjeevropskemu prostotrgovinskemu sporazumu (CEFTA). Hrvaška bo tako postala osma pogodbenica sporazuma CEFTA in se tako pridružila Bolgariji, Češki, Madžarski, Poljski, Romuniji, Sloveniji in Slovaški. Polnopravna pogodbenica CEFTA naj bi Hrvaška postala v prvem četrtletju prihodnjega leta, saj morajo po podpisu sporazuma slednjega potrditi parlamenti vseh pogodbenic. Hrvaški se bo s pristopom k CEFTA odprl približno 100-milijonski trg.
Hrvaška vlada je sicer pristop k CEFTA že pred časom ocenila kot pomemben korak za povečanje blagovne menjave z njenimi članicami. V skupni svetovni blagovni menjavi Hrvaške predstavljajo države članice CEFTA okoli 15 odstotkov. Po podatkih hrvaškega državnega urada za statistiko je blagovna menjava med Hrvaško in pogodbenicami CEFTA v minulem letu znašala okoli dve milijardi ameriških dolarjev, pri čemer je hrvaški izvoz znašal 566 milijonov dolarjev, uvoz pa 1,4 milijarde dolarjev.