Mednarodno konferenco o evropskih finančnih virih za podjetja iz držav kandidatk je v Evropskem parlamentu pripravilo Slovensko gospodarsko raziskovalno predstavništvo (SBRA) v sodelovanju z Novo Ljubljansko banko in slovenskim gospodarskim ministrstvom ter pod pokroviteljstvom več evropskih podjetij. Odprli so jo direktor SBRA Boris Cizelj, poslanec v parlamentu slovenskega rodu Demetrio Volcic in podpredsednik Evropske investicijske banke (EIB) Ewald Nowotny.
Evropske banke kot osrednji finančni vir
Ob sredstvih, ki jih kandidatkam skozi svoje programe ponuja Evropska unija, pa so za podjetja izjemnega pomena tudi evropske banke, ki jim pogosto predstavljajo osrednji finančni vir. Na to je v svojem nastopu med drugim opozoril podpredsednik Evropske investicijske banke (EIB) Ewald Novotny, ki je pojasnil, da EIB predvsem majhna in srednje velika podjetja v kandidatkah podpira skozi poseben program, v okviru katerega je sredstva v minulih petih letih zagotovila 125.000 podjetjem, in sicer v podobi globalnih posojil (15 milijard evrov), v tveganih naložbah (2 milijardi evrov) ter skozi dajanje garancij (3,3 milijarde evrov). Za investicije v kandidatkah skrbi tudi Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD), katere osrednji cilji so spodbujanje tranzicije, podpora dobremu upravljanju in zagotavljanje okoljsko naravnanega trajnostnega razvoja, pa je razložil eden od njenih direktorjev Jean-Louis Six.
Ti dve in še nekatere druge banke v podpori kandidatkam sicer sledijo prednostnim področjem in programom, ki jih določa EU oziroma Evropska komisija. Posrednike mednarodnim finančnim institucijam pa v kandidatkah predstavljajo lokalne banke, s katerimi imajo podjetja neposreden stik. Za EIB je v Sloveniji posrednica Bank Austria, medtem ko se Novi Ljubljanski banki za tak položaj še vedno ni uspelo kvalificirati. Žal nam je, da največja banka v državi ne more podpirati evropskih finančni institucij pri njihovi vlogi v kandidatkah, je tako dejal predsednik uprave NLB Marko Voljč. Ob tem je sicer opozoril, da se podjetja zaradi zapletenih evropskih postopkov pogosto raje odločijo za nekoliko dražje financiranje s strani komercialnih bank. Ti spremljajo projekte, ki se potegujejo za evropska sredstva in s podjetji sodelujejo, je opozoril Voljč in se zavzel za hitrejše in enostavnejše postopke v tej smeri.
Konferenca o evropskih finančnih virih za podjetja iz kandidatk se bo v Bruslju nadaljevala še jutri, ko bodo udeleženci govorili o mehanizmih in storitvah podpore za podjetja v kandidatkah. Na delovnih skupinah bo govora o smernicah za uspešno potegovanje na evropskih razpisih, o finančnih možnostih majhnih in srednje velikih podjetij, o bančnem financiranju in podjetniških vidikih pomoči iz skladov za regionalni razvoj. Konferenca se bo s sprejemom sklepov končala v torek zgodaj popoldne.