Predsednik nadzornega sveta Luke Koper in koprski župan Boris Popovič je zaradi službenih obveznosti v Ljubljani prek elektronske pošte preklical današnjo sejo nadzornega sveta. Na njej naj bi med drugim glasovali tudi o njegovi nezaupnici in o krivdni razrešitvi uprave, ki jo vodi Robert Časar (člana sta še Marjan Babič in Aldo Babič).
V upravni stavbi Luke Koper so se kljub odpovedi seje zbrali vsi nadzorniki Luke, z izjemo Popoviča. Po skoraj dve uri trajajočem usklajevanju so se dogovorili, da bodo najkasneje do 4. junija sklicali novo sejo, na kateri bodo razpravljali le o razrešitvi prvega nadzornika.
"Pričakujem, da bo razrešitev izglasovana," je po koncu sestanka povedala Olga Franca, ki v nadzornem svetu Luke predstavlja državo. Šele ko bo Popovič razrešen, bodo nadzorniki nadaljevali z ugotavljanjem odgovornosti uprave, je še povedala.
'V Luki ni izrednih razmer!'
Popovič svoj izostanek pojasnjuje: "Zjutraj so v Državni svet prispeli materiali o plinskih terminalih, zato sem šel nemudoma v Ljubljano, saj je to pomembna tematika, ki zadeva vse prebivalce Mestne občine Koper. Ocenil sem, da je to pomembnejša zadeva od dogajanja v Luki Koper, katere rezultati poslovanja so uspešni. Sicer pa bom v začetku prihodnjega tedna pripravil novinarsko konferenco o Luki Koper. Prav tako bom k sebi na pogovor povabil predstavnike vseh luških enot. Menim namreč, da v Luki ni nikakršnih izrednih razmer, ampak hočejo kot take prikazati določeni posamezniki. Zavedati se moramo, da Luka Koper ni le stvar zaposlenih, ampak je last vseh prebivalcev MOK, ki so jo v preteklosti gradili, skozi leta dograjevali in omogočili razvoj, kakršnega dosega kot ena pomembnejših slovenskih gospodarskih družb."
Zaposleni želijo krivdno razrešitev uprave
Pred upravno stavbo Luke Koper se je danes tako kot pretekli torek, ko bi morali zasedati nadzorniki, zbrala množica delavcev s transparenti. "Agonija se vleče naprej," je današnje dogodke komentiral nekdanji predstavnik delavcev v nadzornem svetu Boris Bradač. Po njegovem mnenju si uprava tako "kupuje čas", ministrstvo pa še vedno ne ukrepa. "Žalostno je, da morajo v tej državi za lastnino državljanov skrbeti delavci," še pravi Bradač.
Uprava Luke Koper poziva Olgo Franca k odstopu
Medtem pa se je oglasila tudi uprava družbe, ki je pozvala nadzornico Olgo Franca, da iz "objektivne odgovornosti odstopi z mesta članice nadzornega sveta družbe, ker s širjenjem neresnic in z zavajajočimi izjavami ravna v nasprotju z interesi družbe, saj škodi ugledu podjetja, ki je vpeto v domače in mednarodno okolje“. V upravi pravijo, da Franca s svojimi izjavami v medijih vnaša nemir med zaposlene v družbi. Špekulacij o domnevnih nepravilnostih in slabem poslovanju ni namreč potrdil noben organ ali institucija, ki je za to poklicana, so sporočili z Luke Koper.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.