Globtourju, ki je lani slavil 40 let, naj bi bili šteti dnevi. Po prihodu novega lastnika Agencije Luka, katere lastnik je Aljaž Lukman, je na sedežu na Jalnovi ulici v Ljubljani vsaj pet ljudi izgubilo delo, dva, ki sta zakonsko zaščitena, sta še zaposlena, preostali pa so dobili pogodbe z drugim podjetjem. "Ob nakupu je 58 zaposlenih (od celotnega Globtourja, op.a.) dobilo delo na Potovalnem centru in M Toursu Bled, kjer so danes še vsi zaposleni. V Globtourju smo konec 2007 zaradi ukinitve prodaje odpustili pet zaposlenih,'' je sporočil Lukman. Pred prihodom novega lastnika naj bi bilo v Globtourju sicer okoli 80 zaposlenih. Danes jih je 30, je zapisano na spletni strani agencije.


Prav tako ima nekdaj uspešna turistična agencija na računu "zadržana sredstva". ''Globtour je v izredno težki finančni situaciji. Po izdelavi zaključnega računa se bo uprava odločila o nadaljnjih postopkih,'' je pojasnil Lukman. Agencija Luka je decembra 2007 odkupila Globtour od skupine KD Group. V obdobju od januarja do marca lani je novi lastnik prodal poslovalnice in še nekatere druge nepremičnine. Šlo naj bi za poslovne prostore v Celju, Novi Gorici in na Bledu, počitniške apartmaje v Bohinjski Bistrici in Termah Olimlje ter stanovanje v Zagrebu. S poslovalnicami od tedaj upravlja podjetje Potovalni center Mira Primorca in Filipa Tobiasa, nekaj nepremičnin naj bi kupil tudi M Tours Bled v lasti Miroslava Muleja. Lukman trdi, da so nepremičnine prodali po kupoprodajnih pogodbah, denar od nakupa pa je bil nakazan na Globtourjev račun.
Od obljub do sprememb
Globtour: 241.459 evrov
Agencija Luka: 28.918 evrov
S.K.I.F.U.N.: 7.500 evrov
Zaposleni trdijo, da jim je novi lastnik od januarja do septembra lani zagotavljal, da Globtour dobro posluje in da sproti plačuje vse tekoče obveznosti do dobaviteljev. Jeseni bi lahko izplavali iz finančnih težav, takrat bo prišlo tudi do reorganizacije, od 1. septembra 2008 pa bo blagovno znamko Globtour tržilo podjetje S.K.I.F.U.N., naj bi dejal. Vendar so jih zatem obvestili, da bo Globtour v mirovanju, pogodbe o delu pa naj bi želeli prenesti na S.K.I.F.U.N., ki naj bi ga Lukman odprl kmalu po nakupu. Sprva naj bi bil lastnik sam, danes je kot imetnik naveden Matej Kandare, ki naj bi postal direktor 21. avgusta lani, bil pa naj bi tudi manjši solastnik Agencije Luka in tudi Globtourja. Lukman je zaposlene miril, naj ne skrbijo, da se zanje nič ne spremeni in da ni nič narobe, če delajo za drugo podjetje. Obljubljal je nove pogodbe.
Po Lukmanovem navodilu naj bi zaposleni delali za S.K.I.F.U.N., kamor naj bi tudi preusmerili poslovanje in finančne tokove. Medtem je v smeti romala večina Globtourjevih dokumentov oziroma aktov o obstoju podjetja, trdijo zaposleni. Lukman navedbe zanika. Zaposleni se bojijo, da je bil S.K.I.F.U.N. ustanovljen ob nakupu Globtourja z namenom prenesti vse posle v novo podjetje, Globtour pa finančno izčrpati in pustiti v dolgovih. S spremembo lastništva naj bi se zabrisale vezi med podjetjema. ''Globtour je finančno izčrpan že od leta 2002 dalje,'' je opozoril Lukman.
Brez novih katalogov
Po navedbah zaposlenih so novembra lani ustavili prodajo Globtourjevih aranžmajev in izdelavo novih katalogov za sezono 2009. "Prejeli smo elektronsko pošto, naj S.K.I.F.U.N. odstranimo iz podpisov na elektronski pošti. Nekaj dni zatem je Lukman dve delavki poslal na dopust, 19. novembra pa smo se morali iz podjetja odstraniti še zaposleni iz poslovalnice in komerciale. Poslali so nas na dopust. Čez noč so nam prav tako onemogočili dostop v e-pošto in zamenjali telefonske številke v poslovalnici v Ljubljani," opisujejo zaposleni.
Prostore komerciale in produkcije naj bi namesto njih zasedli delavci Agencije Luka oziroma sedaj prezaposleni v S.K.I.F.U.N. "V podjetju so fizično prisotne le še tri osebe, ki imajo pogodbo z Globtourjem, vsi ostali so na izrednem dopustu. Nekateri so že dobili odpoved ali namero o odpovedi," opozarjajo zaposleni. ''Seveda so navedbe neresnične,'' je zagotovil Lukman.
Zaposleni sumijo, da želi lastnik Globtour neopazno izbrisati s trga, zato čaka na trenutek, ko bi ga lahko zaprl brez pravnih in finančnih posledic. Šušlja se, da naj bi do tega prišlo že februarja letos. Lukman je novembra lani priznal, da se soočajo z likvidnostnimi težavami, vendar odpuščanj zaenkrat ne načrtujejo. Danes na vprašanje, kako to, da se je od novembra toliko spremenilo, odgovarja: ''Koliko podjetij je to dejalo lani v tem času?''
Ostali brez plače
Globtourjevi delavci so zadnje plače prejeli oktobra, torej septembrske. ''Lukman ne želi izplačati plač zaposlenim na Globtourju z razlago, da je bilo poslovanje neuspešno, da na računu ni prav nič denarja, da imajo delavci pogodbe z Globtourjem in ne s S.K.I.F.U.N. ter da med obema podjetjema naenkrat ni nikakršne pravne ali drugačne povezave,'' trdijo zaposleni. ''Torej so vsi zaposleni dva meseca glede na navodilo in pojasnilo delali za S.K.I.F.U.N. povsem zastonj in brez plačanih prispevkov, prav kot novodobni sužnji. Poleg tega Lukman za izplačilo odpravnin predlaga tožbe zoper Globtour, kjer pa naj ne bi bilo nič denarja. Vsa sredstva se torej stekajo na podjetje S.K.I.F.U.N., za katero so zaposleni tudi delali,'' so dodali. Lukman odgovarja: ''Zaposleni niso prejeli plač zaradi nelikvidnosti."
Na delu tudi inšpektorji
Stanje so preverjali tudi delovni inšpektorji, ki so 14. in 24. novembra lani v Globtourju na Jalnovi ulici 70 v Ljubljani opravili izredni nadzor. Ugotovili so kršitve zakona pri odpovedi pogodb o zaposlitvi s ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi 36 delavcem brez predhodno sprejetega programa, pri izplačilu regresa za letni dopust in pri izplačilu plač. Pravni in odgovorni osebi so izdali štiri plačilne naloge.
Inšpektorji so obiskali tudi S.K.I.F.U.N., kjer je bilo na dan pregleda zaposlenih 14 delavcev. Spet so naleteli na nepravilnosti, tokrat evidenčne. Podjetje naj bi kršilo 12. člen Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki govori o evidencah o zaposlenih, stroških dela, izrabi delovnega časa in oblikah reševanja kolektivnih delovnih sporov pri delodajalcu. Izdali so ureditveno odločbo.
Ko so delavcu kršene pravice ...
In kaj naj stori delavec, ki meni, da delodajalec ne izpolnjuje obveznosti ali krši katero od njegovih pravic? Po zakonu ima pravico pisno zahtevati, da delodajalec kršitev odpravi oziroma da svoje obveznosti izpolni. Če delodajalec v osmih delovnih dneh po vročeni pisni zahtevi ne izpolni obveznosti oziroma ne odpravi kršitve, lahko delavec v roku 30 dni od poteka roka za izpolnitev obveznosti oziroma odpravo kršitev zahteva sodno varstvo pred pristojnim delovnim sodiščem. Delavec pa lahko denarne terjatve iz delovnega razmerja vedno uveljavlja neposredno pred pristojnim delovnim sodiščem.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.