Po novem padcu bonitete mora Slovenija po prepričanju ekonomista Jožeta Damijana v enem mesecu prepričati finančni svet, da lahko obvlada javne finance in da je sposobna zagnati gospodarsko rast. "Vlada mora nujno pripraviti obsežen New Deal za zagon gospodarstva, saj lahko samo ta Slovenijo potegne iz dolžniške spirale," je dejal.
Damijanu se bonitetne ocene agencije Moody's za Slovenijo – agencija je v četrtek oceno kreditnega dolga znižala z A2 na Baa2, obete za naprej pa ohranila negativne – zdijo korektne in relevantne.
Kot je poudaril, so se finančne težave Slovenije zaradi napačne ekonomske politike, in sicer glede zvišanja plač v javnem sektorju in minimalne plače, neprivatizacije bank pred krizo in nereševanja bank po začetku krize, močno zaostrile. "Če je še pred kratkim kazalo, da bo Slovenija potrebovala pomoč EU le v primeru sanacije bank, zdaj kaže, da jo bo potrebovala že za financiranje tekočega proračuna," meni Damijan.
Obeti se slabšajo, in kot kaže, je Slovenija zašla v grško-špansko javnofinančno spiralo navzdol, opozarja Damijan, ki ne glede na mnenje o bonitetnih agencijah izpostavlja dejstvo, da nam te posredno določajo ceno zadolževanja in s tem vzdržnost naših javnih financ.
Finančni viri bodo še težje dostopni in še dražji
Novo znižanje bonitetne ocene Slovenije "sploh ni nedolžno", je poudaril predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič.
Kot je dejal, bo to še otežilo poslovanje slovenskih podjetij, saj bodo finančni viri še težje dostopni in še dražji, kar se bo negativno izrazilo tudi pri gospodarski aktivnosti. Prvi mož GZS je uvodoma spomnil, da Slovenija že sedaj nima več gospodarske rasti. Ocenil je, da so napovedi Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), da se bo slovenski bruto domači proizvod (BDP) letos skrčil za dva odstotka, "žal točne", lahko pa "celo preveč optimistične".
Glede na to je opozoril, da v državi upada domače povpraševanje, zmanjšuje pa se tudi slovenska aktivnost na tujih trgih. To se pozna na gospodarski rasti in bo vplivalo na konkurenčnost slovenskega gospodarstva, je dejal.
Hribar Miliča skrbi tudi, ker na vidiku ni novih investicij, čeprav so jih v svojih predvolilnih programih napovedovale vse politične stranke. Vladajoča koalicija je to zapisala tudi v koalicijsko pogodbo, a v smeri gospodarskega razvoja ni začela še nobenega projekta, je bil kritičen.
"Preiti je treba od besed k dejanjem," je menil in pozval k hitrejšim in odločnejšim spremembam. "Mislim, da je interes Slovenije v tem trenutku pomembnejši od strankarskega interesa. Vsi smo na isti ladji – tako socialni partnerji kot politične stranke. In tej ladji se reče Slovenija, ki je zadnja tri leta na poti grškega scenarija," je sklenil.
KOMENTARJI (366)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.