V četrtek bo petletni mandat nastopila popolnoma nova uprava Petrola, na čelu katere bo Marko Kryžanowski, je odločil nadzorni svet, ki je za podpredsednika uprave, pristojnega za trženje, imenoval dosedanjega nadzornika Igorja Irgoliča. Ta bo prevzel področje Mariče Lah, ki jo je nadzorni svet iz uprave razrešil zaradi nekrivdnih razlogov. V upravi sta še minuli teden imenovana članica uprave za področje financ Alenka Vrhovnik Težak in član uprave za energetiko Boštjan Napast.
Sicer pa današnje Finance pišejo, da je bilo imenovanje nove uprave Petrola politična odločitev. Koalicijski partnerici SDS in NSi se do zadnjega trenutka nista mogli dogovoriti o tem, kdo bo novi šef družbe. V novi upravi sta tako oba; Irgolič, ki ga podpira NSi in Kryžanowski, ki ga je predlagala SDS.
Predsednik nadzornega sveta (NS) Petrola Jože Zagožen (sicer SDS) je politično odločitev o imenovanju zanikal. "Na odločitev o izbiri predsednika uprave niso vplivali ne v SDS ne v NSi," je pojasnil predsednik NS.
"Želja nove uprave je, da iz najboljšega slovenskega podjetja naredimo tudi najboljše regionalno podjetje," je po imenovanju podaril Kryžanowski. Kot je dodal, želijo Petrolovo blagovno znamko in podjetje umestiti v celotno jugovzhodno Evropo.
Kryžanowski je na čelu Petrola nasledil Janeza Lotriča, ki mu po odstopu konec oktobra prav danes poteče mandat. Skupščina Petrola je upravi družbe in staremu nadzornemu svetu namreč podelila razrešnico za delo v poslovnem letu 2004. Delničarji so sklep izglasovali z 99,8 odstotka vseh oddanih glasov.
Lotrič je na skupščini, ki se je končala po vsega 20 minutah, uvodoma obnovil dogodke z zadnje, julijske skupščine, ko je uprava zaradi nasprotnega predloga dveh največjih delničarjev, Kapitalske družbe (KAD) in Slovenske odškodninske družbe (SOD) glasovanje o razrešnici umaknila z dnevnega reda. Ocenila je namreč, da mora o vprašanjih stroškov za svetovalne storitve, ki sta jih izpostavila paradržavna sklada, razpravljati nadzorni svet.
Potem ko je uprava pripravila izčrpno poročilo o lanskem poslovanju, je nadzorni svet o tem od julija večkrat razpravljal in ocenil, da so bili stroški utemeljeni. S tem je bila po Lotričevih besedah potrjena prava poslovna pot in prava usmeritev Petrola.
Razrešitev brez težav
Največja lastnika Petrola tokrat očitno nista imela zadržkov glede razrešnice upravi, kar se je izkazalo že pred glasovanjem, saj nista podprla predloga o posamičnem glasovanju o razrešnici. Predsednik skupščine Stojan Zdolšek je namreč pooblaščenca KAD in SOD poklical na posvet, da bi preveril, kaj menita o nasprotnem predlogu člana nadzornega sveta Cirila Pirša, da bi se o razrešnici za vsakega člana uprave in nadzornega sveta glasovalo posamično.
Pirš, sicer predstavnik zaposlenih v nadzornem svetu, je tak predlog podal, če bi kazalo, da bi nekateri lastniki tudi tokrat nasprotovali podelitvi razrešnice celotni upravi in nadzornemu svetu. Tako razmišljanje naj bi menda sprožilo razkritje o zasebnih poslih, povezanih z naftno dejavnostjo, ki naj bi jih v zadnjih mesecih sklepal Lotrič.
Pirš je sicer v svoji razpravi poudaril, da si Petrol ne zasluži medijskega linča in izkrivljanja informacij. Od zadnje skupščine se je po njegovih besedah zgodilo marsikaj, kar družbi ni v prid, zaradi česar je nastala tako materialna kot nematerialna škoda.