Memorandum o soglasju so na slovesnosti v prostorih novomeške tovarne, ki od leta 1973 izdeluje Renaultove osebne avtomobile, podpisali premier Robert Golob, podpredsednik za industrijsko področje znamke Renault Herbert Steiner in predsednik uprave Revoza Jože Bele. Na slovesnosti bo prisoten tudi gospodarski minister Matjaž Han.
"Električni twingo neposredno odgovarja na potrebe evropskega trga. Proizvodnja je izredna priložnost za tovarno, da zagotovi nova delovna mesta in stabilno poslovanje," je ob podpisu povedal Bele in dodal, da investicija prinaša tudi nova znanja, tehnologijo in napredek za tovarno. "Zaposleni v Revozu cenimo odločitev Renaulta, da se bo novi Twingo izdeloval v Sloveniji. Za nas je tudi velik izziv, da v manj kot dveh letih zaženemo novo proizvodnjo."
Izpostavil je, da je Revoz prvi dogovor za proizvodnjo Renaultovih avtomobilov podpisal pred 52 leti, takrat za začetek proizvodnje modela renault 4 – katrco. Zahvalil se je vladi, ki je projekt prepoznala kot pomembnega tako za regijo kot Evropo.
V skladu z memorandumom lahko Renault pri investiciji v zagon proizvodnje novega modela računa na podporo države. Vlada je namreč naložbo prepoznala kot strateško ter izrazila močno voljo, da podpre proizvodnjo električnih avtomobilov v Revozu.
10 kilovatov na 100 kilometrov
Steiner, ki je prisotne uvodoma pozdravil v slovenščini, je povedal, da je dogovor o proizvodnji začetek novega poglavja, ki je rezultat dela v zadnjih mesecih. Potrdil je, da bo proizvodnja stekla z letom 2026, novi električni twingo pa da bo predstavljal trajnostni način transporta v urbanem okolju. "Dogovor je rezultat dobrega sodelovanja med podjetjema in vlado," je povedal in pojasnil, da je električni twingo odgovor na razogljičenje in boljšo dostopnost električnih avtomobilov.
Po njegovi oceni bo poraba električnega Twinga 10 kilovatov na 100 kilometrov. "Avto bo zavzel 20 odstotkov manj prostora, kot povprečen evropski avto. Dostopen bo po ceni, ki bo nižja od 20 tisoč evrov," je napovedal podpredsednik za industrijsko področje znamke Renault Steiner.
"Zmagali ste zaradi preteklih dobrih rezultatov"
"Danes je lep dan ne samo za Novo mesto in Dolenjsko, temveč za vso Slovenijo. Nova linija ne predstavlja le tehnološkega napredka, temveč tudi zavezo k trajnostnemu razvoju in inovacijam," je povedal Han in dodal, da je Revoz uspešno slovensko podjetje, ki temelji na predanosti in strokovnosti. "Električni avtomobili so prihodnost," je dejal gospodarski minister.
"Danes je dan za praznovanje, ker vidimo, da je prihodnost svetla. Zahvaljujemo se vam (zaposlenim, op. a), da ste pripomogli k temu dosežku," je v nagovoru dejal Golob in pojasnil, da je bil nova lokacija izbrana zaradi preteklega natančnega in zanesljivega dela. "Bitka, ki ste jo bili z drugimi lokacijami po Evropi, mogoče celo nezavedno, je bila neusmiljena. Zmagali ste zaradi preteklih rezultatov in ker boste novo priložnost znali izkoristiti tudi v prihodnje."
Pogajanja so stekla pred letom in pol, ko je bila prihodnost Revoza zelo negotova, je povedal Golob in spomnil, da se je novomeška tovarna takrat soočala z zmanjšanjem števila izmen ter zmanjšanjem števila zaposlenih. Prihodnost Revoza je bila zelo negotova, je dejal.
Sestavni del memoranduma so tudi infrastrukturni projekti, ki so pomembni z vidika transporta. Med njimi je tretja razvojna os z navezavo na avtocesto. "Ta cesta ni pomembna le za Revoz, pomembna je tudi za Krko, za Dolenjsko, Belo krajino," je dejal Han.
Glede slovenskega prispevka k investiciji, ki naj bi bila po poročanju nekaterih medijev vredna pol milijarde evrov, Han ni želel govoriti. "Država je v skladu z zakonom o investicijah pripravljena dati sredstva, lahko 20 milijonov evrov, lahko 30 milijonov evrov," je dejal in ponovil, da na drugi strani niso imeli enostavnih pogajalcev. Vrednost naložbe in druge podrobnosti projekta torej niso znane, po naših neuradnih informacijah pa naj bi Renault v zagon nove linije vložil najmanj pol milijarde evrov, investicija pa naj bi prinesla 800 novih delovnih mest. S tem bi šlo dejansko za največjo tujo neposredno naložbo v Sloveniji do zdaj.
V memorandumu je prav tako zapisana zaveza o ohranjanju števila zaposlenih. Bele je povedal, da bodo v prihodnjem letu nekoliko zmanjšali proizvodne količine, vendar ne bodo zmanjševali števila zaposlenih. Kot je dodal, se clio, ki ga bodo proizvajali do zagona proizvodnje novega električnega twinga, trenutno zelo dobro prodaja.
Renaultova investicija sicer obsega vlaganja v opremo, v razvoj proizvodnega procesa, v razogljičenje tovarne ter pripravo tovarne na trajnostno mobilnost. Zelo veliko bodo vložili tudi v izobraževanje zaposlenih, je še povedal Bele.
V Revozu so do nedavnega sestavljali Renaultove modele Clio, Twingo in električni Twingo, a so z izdelovanjem starega twinga in električnega twinga letos zaključili, tako da trenutno v eni sami izmeni sestavljajo le model Clio 5. Z danes podpisanim memorandumom se bo omogočilo ohranitev proizvodnje avtomobilov v Novem mestu, kjer je trenutno zaposlenih 1400 ljudi.
Prihodnje poslovanje tovarne je bilo tako v veliki meri odvisno od odločitve Renaulta glede izdelave novega modela električnega twinga. "Za ta projekt smo si prizadevali veliko časa," je ta teden dejal Golob in izrazil zadovoljstvo, da je Slovenija v tekmi za novo fazo v Renaultovem prehodu v električno mobilnost premagala ostale evropske lokacije.
KOMENTARJI (371)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.