
Izmed vseh pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi jih je novembra v dejavnosti gradbeništva delovalo 1285 oziroma 22,5 odstotka. V letu dni se je število gradbenih podjetij z dospelimi neporavnanimi obveznostmi povečalo za 5,6 odstotka, kažejo podatki Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).
Za več kot petino pa se je v zadnjih 12 mesecih povečalo število pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi v dejavnosti trgovina ter vzdrževanje in popravila motornih vozil. Novembra jih je bilo že 1247, le malo manj kot v gradbeništvu.
Še naprej se povečuje tudi povprečni dnevni znesek dospelih neporavnanih obveznosti pravnih oseb. Novembra je znašal 363,5 milijona evrov oziroma 59,9 odstotka več kot pred letom dni. Od tega je v dejavnosti gradbeništva znašal 106,4 milijona evrov, kar je med vsemi dejavnostmi največ.
Med panogami po višini dospelih neporavnanih obveznosti gradbeništvu sledijo finančne in zavarovalniške dejavnosti, trgovina ter predelovalne dejavnosti. Na podjetja iz vseh štirih panog skupaj je v novembru odpadlo skupaj dve tretjini vseh neporavnanih računov.
Podatki Ajpesa sicer zajemajo vse pravne osebe razen samostojnih podjetnikov ter se nanašajo samo na blokade bančnih računov, ki so neprekinjeno trajale pet dni ali več. Podatki prav tako zajemajo le tiste neporavnane obveznosti, za katere so že bili izdani izvršljivi sklepi o prisilni izterjavi, na primer s strani davčne uprave ali sodišč.
Vseh prijavljenih pravnih oseb, brez SP-jev in drugih fizičnih oseb, ki opravljajo registrirane dejavnosti, je sicer okoli 93.000.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.