Agencija za energijo snuje nov način obračunavanja omrežnine, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo pa bi s predlogom novega zakona o energetski politiki počasi ugasnilo plinsko omrežje, v ospredje pa postavilo energijo sonca, vetra in vode. Javne razprave je konec, predlog zakona je sedaj v rokah odločevalcev. Več o predlogu nam je v oddaji 24UR ZVEČER povedala državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen.
Zemeljski plin je energent, ki ga v celoti uvozimo. V novem predlogu zakona o podnebni politiki zato ni na vrhu, a ga zakon niti ne ukinja, kot je bilo sprva razumljeno, je razložila. "Zakon reče, da se moramo danes začeti pogovarjati o menjavi, drugih oblikah energije, drugih sprejemljivih rešitvah. Ne dovoljuje širitve plinskega omrežja," je razložila.
Eden od problemov je tudi kurilno olje, kjer lahko za menjavo tega vira energije državljani že koristijo različne ugodnosti, subvencije države. Ena je na primer menjava dotrajane peči na kurilno olje, da zagotovijo peč na biomaso ali pa gredo na toplotno črpalko.

Pa ogrevanje na drva? "Državi je v interesu, da uporabljamo domače vire energije. Tukaj spodbude so in bodo tudi ostale," je dejala Sršenova. Pri daljinskem ogrevanju zakon naslavlja predvsem operaterje, ki morajo že dve leti, odkar je bil na tem področju sprejet zakon, nujno pripraviti načrt za bolj trajnostno pridobivanje energije v prihodnosti, za desetletje ali dve vnaprej. Pri daljinskem ogrevanju je že dve leti, od sprejetja zakona, nujna priprava načrta pridobivanja energije za eno ali dve desetletji vnaprej.
Trenutno veljavni zakon narekuje, da se lahko porabniki energije v primeru, da se odločijo za prehod na obnovljive vire, odklopijo od starega. Drugače je pri toplotnih sistemih, kjer distributerje spodbujajo k prehodu. Če tega do leta 2026 ne bodo naredili, se bodo takrat lahko uporabniki od teh sistemov odklopili.
Vir energije odvisen od tega, kje živite
Kaj pa novi zakon? Prioriteta bodo obnovljivi viri energije, na drugem mestu pa poraba odvečne toplote. Nato so rešitve odvisne od prebivališča – tipa naselja, v katerem odjemalec živi.
V strnjenih naseljih je zaradi kakovosti zraka in PM delcev priporočeno, da ljudje ostanejo na sistemih toplotnega ogrevanja, razogličenje bodo dosegli na drug način. V novogradnjah ne bodo več dovoljevali peči na trda goriva, kot so kurilno olje, zemeljski plin ali premog. Spodbujali bodo daljinsko ogrevanje ali namestitev toplotnih črpalk, saj da bodo novo zgrajene hiše dovolj energijsko varčne. Na podeželju, kjer je kakovost zraka boljša, se jim na ministrstvu zdi najbolj smiselna uporaba lesa.
Kaj pa jedrska energija?
"V zakon je vključena tudi jedrska energija. Vključena je tako v načela energetske politike, naloge ministrstva kot infrastrukturo. Ni je pa, in to je treba pojasniti/.../ pri črpanju evropskih sredstev, ker sama evropska uredba prepoveduje porabo teh sredstev," je razložila Seršenova. Dodala je, da velja omeniti tudi, da bi odvečno toploto iz jedrske elektrarne lahko uporabljala samo Jedrska elektrarna Krško. Ostalih 211 občin bi moralo rešitev poiskati drugje, sploh tistih 86, ki se pretežno ogrevajo z zemeljskim plinom.

Koliko boste na koncu meseca plačali za elektriko, bo odvisno od tega, ali boste energijo rabili v višji sezoni, ki bo trajala od novembra do februarja, ali nižji. Pa tudi od tega, ali bo delovnik ali dela prost dan. Cene bodo najvišje od 7. do 14. ure in od 16. do 20. ure, najcenejša raba omrežij pa ostaja ponoči. "To prebivalcem ni všeč. Ampak prebivalstvo Evrope se je odločilo, da bomo šli na brezogljične vire. Izvolili so vlade, ki so to obljubile. In če je kdo mislil, da bo šlo to brez problemov, je bil neskončen optimist," situacijo komentira Rafael Mihalič, profesor s Fakultete za elektrotehniko.
KOMENTARJI (523)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.