Varuh konkurence je ustavil postopek zoper Infond Holding, Pivovarno Laško in Union, Radensko, Center Naložbe in Kolonel, ki ga je decembra uvedel zaradi domnevne opustitve priglasitve koncentracije s pravili konkurence med temi družbami in družbo Mercator. Obenem pa je z novima sklepoma začel nov postopek zoper večino omenjenih družb in Istrabenz.
Kot je danes prek spletnih strani sporočila Pivovarna Laško, je urad začel postopek zoper Infond Holding, Pivovarno Laško, Pivovarno Union, Radensko in Istrabenz, saj naj bi ugotovil, da so omenjene družbe vzpostavile skupni nadzor nad Mercatorjem in gre za koncentracijo, ki je podrejena določbam zakona o omejevanju konkurence. Zato je urad po uradni dolžnosti uvedel postopek presoje koncentracije s pravili konkurence.
Laško: Novi sklepi neutemeljeni
Kot so sporočili iz Laškega, uprava družbe tudi nove sklepe urada ocenjuje za neutemeljene. Ustavitev določenih postopkov s strani urada potrjujejo pravilnost že izraženih stališč Pivovarne Laško o tem, da so bili postopki začeti brez vsakršnih podlag. Tudi nova sklepa urada sta po prepričanju Laščanov izdana v nasprotju z določbami predpisov, ki predstavljajo podlago zakonitega postopanja urada, zato bo Pivovarna Laško v ustreznih pravnih postopkih zaščitila svoj položaj.
Uprava Infond Holdinga je preko spletnih strani Ljubljanske borze sporočila, da sta sklepa urada o ponovni uvedbi postopka zoper družbo neutemeljena, prepoved razpolaganja z delnicami Mercatorja pa že ima škodljive posledice za poslovanje družbe, zato bo družba tudi v ponovnem postopku sprožila vse potrebno za varovanje svojih interesov.
Prevzem Pivovarne Laško
Mariborska finančna družba Infond Holding, Cestno podjetje Maribor (CPM), finančna družba Fidina iz Ljubljane in družba Koto so danes objavile ponudbo za prevzem Pivovarne Laško. Za delnico ponujajo 88 evrov, ponudba pa velja do 11. marca do 12. ure, so družbe objavile prek spletnih strani Ljubljanske borze.
Prevzemna ponudba se nanaša na 8.747.652 delnic Pivovarne Laško, zmanjšano za 3.660.078 delnic, ki so že v lasti prevzemnikov. Predmet ponudbe je tako 5.087.574 delnic, ki jih prevzemniki še nimajo v lasti. Ponudba ne vsebuje praga uspešnosti.
Je cena poštena?
Delnice Pivovarne Laško kotirajo na Ljubljanski borzi, v ponedeljek pa se je njihov enotni tečaj oblikoval pri vrednosti 83,26 evra. To je torej 4,74 evra manj od ponujene prevzemne cene. Prevzemniki menijo, da prevzemna cena odraža pošteno vrednost Pivovarne Laško.
Borzni posrednik iz GBD Jani Javornik pa je ocenil, da je bila cena pričakovana, a glede na vrednost podjetja razmeroma nizka. "Glede na to, da gre za legalizacijo stanja, pa je logično, da je ponudba zanjo relativno nizka," je dejal Javornik in pojasnil, da ponudnikom v tej fazi ne gre za to, da pridobijo čim večji delež v pivovarni.
Kot navajajo prevzemniki, za pridobitev finančnih virov za plačilo delnic Pivovarne Laško, torej za plačilo kupnine, niso na noben način, posredno ali neposredno, dali ali se zavezali dati v zastavo ali zavarovanje vrednostnih papirjev ciljne družbe, katerih imetniki niso prevzemniki, ali drugih oblik
Omenjene štiri družbe so namero za prevzem objavile 1. februarja. Za prevzemna podjetja se omenja, da so blizu prvemu možu pivovarne Bošku Šrotu, in po zadnjih podatkih v Laškem že obvladujejo 41,8-odstotni delež.
Vodstvo Pivovarne Laško je sicer sredi decembra zatrdilo, da ne namerava izvesti managerskega odkupa pivovarne. To je storilo, potem ko naj bi Laško zastavilo del svojega lastniškega deleža v Mercatorju in so se ob tem porodili namigi, da gre za zbiranje denarja za odkup Laškega.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.