Pred nekaj dnevi smo poročali o podražitvi prvega kilometra drugega tira. To naj bi bil najbolj transparenten projekt v državi, pa se je že čisto prva etapa – izvlečni tir – podražila za več kot četrtino.
Kolektor modernizira tudi kočevsko progo, ki se je prav tako podražila, sicer za manj kot sedem odstotkov, kar pa pri 15 milijonov evrov vrednem projektu pomeni dodaten milijon.
Pol milijona, ker so naleteli na tršo podlago od predvidene. Da železnica stoji na trdi podlagi, ne bi smelo biti presenečenje. Ker gre za modernizacijo proge, pa bi te podatke pričakoval v dokumentaciji gradnje. Ampak kočevsko progo so zgradili še v Avstroogrski, konec 19. stoletja.
Menda pa ni bilo mogoče predvideti niti križanja železnice s kanalizacijo. Zato dodatek za pazljiv izkop v drugem aneksu. Tovrstna presenečenja pa tudi spremembe projektov so znak slabega načrtovanja, ki ga drago plačujemo.

Dolg seznam projektov, ki so se močno podražili
Zaradi širitve projekta in presenečenj s sestavo tal se je Šentviški predor podražil za trikrat, na 140 milijonov evrov.
Cena avtocestnega križa se je z 1,7 napihnila na 5,7 milijarde evrov. Projekt se je z leti močno širil. Kar za tretjino pa je avtoceste, po oceni Janija Sorška z AVK, podražilo kartelno dogovarjanje gradbincev.
Ta način dela smo spremljali tudi v zdravstvu. Ceni pediatrične klinike in onkološkega inštituta sta se podvojili.
In v energetiki, TEŠ 6 je s 600 milijonov narasel na 1,4 milijarde evrov. Torej so aneksi in podražitve pa tudi obnove novih projektov normalen način dela. So nam pa iz državne Direkcije za infrastrukturo danes zagotovili, da obstajajo tudi projekti, ki so se pocenili.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.