Pisali smo že, da bo večina elektro distributerjev podražila električno energijo, zdaj pa so se oglasili v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), pri kateri se jim zdi ravnanje elektro družb neodgovorno. ''V času, ko se kupna moč potrošnikov zaradi krize zmanjšuje, je družbeno neodgovorno dražiti električno energijo. Tudi argumenti podjetij, ki so napovedala podražitve, so na bolj majavih nogah,'' so zapisali na spletni strani. Elektro distributerji so ob napovedih podražitev namreč pojasnjevali, da bodo zgolj sledili rasti cene na veleprodajnem trgu.
Najbolj osupljivi so po mnenju ZPS visoki odstotki podražitev, ki so jih napovedali pri Elektro Ljubljana, še bolj pa jih je zmotil način predstavitve podražitev. ''Podražitev svojih storitev so vračunali v končno podražitev za potrošnika, pri tem pa zamolčali, da so manjšo dnevno tarifo podražili za 63 odstotkov, večjo pa za 18 odstotkov,'' pojasnjujejo.
Poglejmo: Večja dnevna tarifa je za gospodinjstva zdaj 0,06140 evra na kWh, po 1. juliju pa bo znašala 0,07315 evra na kWh. Manjša dnevna tarifa pa zdaj stane 0,03095 evra na kWh, po novem pa bo stala 0,05044 evra na kWh. ''S podražitvijo tako destimulirajo večjo porabo v večernem in nočnem času, ko naj bi bilo na voljo več energije,'' opozarjajo na ZPS.
Elektro Ljubljana: Podražitev bo v povprečju 7,47-odstotna
Na Elektru Ljubljana pa so pojasnili, da so podražitve posledica visoke rasti cen na veleprodajnem trgu. Te rastejo zaradi dogajanja na področju jedrske energije, vse večje porabe in počasne izgradnje novih virov. Zagotavljajo, da bo za gospodinjstva v povprečju mesečni račun višji za 7,47 odstotka oziroma 3,29 evra. Povprečni mesečni račun tako s 1. julijem ne bo več znašal 43,98 evra, temveč 47,27 evra.
Pojasnili so še, da je trenutna nabavna tržna cena električne energije v celotnem letošnjem obdobju višja za 29,3 odstotka glede na enako obdobje lani, samo od dogodkov na Japonskem pa za 36,9 odstotka glede na enako lansko obdobje.
Leta 2010 je Elektro Ljubljana obračunal gospodinjskim odjemalcem 39 odstotkov količin v večji tarifi, prav toliko po manjši tarifi ter 22 odstotkov po enotni tarifi. "Sprememba cen manjše tarife za 63 odstotkov in večje tarife za 18 odstotkov se nanaša samo na dve petini odjemalcev z najmanjšo porabo energije, za ostale odjemalce električne energije pa manj, ker se s 1. julijem ukinja progresivni način obračunavanja in so vsi faktorji cene energije izenačeni. Za gospodinjske odjemalce z največjo povprečno dnevno porabo pa se električna energija poceni," so zapisali.
Z današnjim dnem so cene električne energije že dvignili v Elektro Maribor, in sicer za šest odstotkov. V ZPS se jim kljub temu, da cen niso podražili tako izrazito, tudi njihovo ravnanje ne zdi odgovorno.
KOMENTARJI (223)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.