Gospodarstvo

Za Portugalsko 80 milijard evrov

Bruselj/Budimpešta, 08. 04. 2011 13.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Portugalska mora do sredine maja doseči dogovor z EU, ECB in IMF glede finančne pomoči. Ta bo predvidoma znašala 80 milijard evrov, je dejal komisar za finance in gospodarstvo Olli Rehn.

Olli Rehn je potrdil prošnjo Portugalske.
Olli Rehn je potrdil prošnjo Portugalske. FOTO: Reuters

Finančni ministri držav članic v območju evra so EU, ECB, IMF in portugalskim politikom danes naložili, naj do sredine maja dosežejo dogovor o pomoči Portugalski, ki ga bo nato izvajala nova portugalska vlada, je danes povedal šef evroskupine Jean-Claude Juncker. Portugalska bo potrebovala pomoč v višini 80 milijard evrov.

V Gödöloju poteka dvodnevno neformalno zasedanje finančnih ministrov EU, v okviru katerega so se že sestali finančni ministri evroskupine. V ospredju pogovorov so bile težave Portugalske, ki je v četrtek pozno zvečer v Bruselj poslala formalno prošnjo za finančno pomoč EU in Mednarodnega denarnega sklada.

Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn je ob tem povedal, da bo Portugalska potrebovala 80 milijard evrov. "V tem trenutku lahko na podlagi prvih ocen povemo, da bo pomoč verjetno obsegala 80 milijard evrov," je po poročanju tujih tiskovnih agencij povedal Rehn.

Komisar je danes tudi pojasnil, da bo pomoč Portugalski verjetno organizirana po enaki logiki kot pomoč Irski. To pomeni, da bosta verjetno dve tretjini pomoči prišli iz EU, ena tretjina pa iz IMF. Evropski delež naj bi tako po njegovih besedah v glavnem prišel iz proračuna EU.

V paketu 85 milijard evrov pomoči za reševanje irskih težav je 67,5 milijarde evrov zunanje pomoči, ki je razdeljena na tretjine. Eno tretjino prispeva IMF, preostali dve, torej 45 milijard evrov, pa EU.

Od evropskih dveh tretjin za Irsko gre prva iz mehanizma, ki predvideva do 60 milijard evrov iz proračuna EU, druga tretjina pa delno iz instrumenta za finančno stabilnost s kapitalom 440 milijard evrov, delno pa iz bilateralnih prispevkov Velike Britanije, Švedske in Danske.

Poleg tega je Rehn pojasnil, da bodo ukrepi, ki jih bodo morale v zameno za pomoč sprejeti portugalske oblasti, vključevali tudi "ambiciozen program privatizacije". "To bo pomagalo ublažiti dolžniške težave," je prepričan komisar. Ukrepi bodo vključevali tudi zmanjšanje proračunske porabe, zvišanje davkov in druge reforme, je dodal Juncker.

Ni še znano, za koliko pomoči bo zaprosila Portugalska.
Ni še znano, za koliko pomoči bo zaprosila Portugalska. FOTO: Reuters

Program pomoči Portugalski bo temeljil na treh stebrih – vzdržnem proračunu, reformah za krepitev rasti in konkurenčnosti gospodarstva, ter ukrepih za ohranitev likvidnosti in solventnosti portugalskega finančnega sektorja, so v skupni izjavi zapisali finančni ministri EU.

Ocenili so, da predstavljajo ukrepi, ki jih je 11. marca napovedala portugalska vlada, dobro podlago za reševanje težav. Portugalski parlament je 23. marca zavrnil ta najnovejši sveženj varčevalnih ukrepov, zaradi česar je premier Jose Socrates odstopil, kar je težave Portugalske še poglobilo. Predčasne parlamentarne volitve na Portugalskem bodo 5. junija.

V pogajanja o pomoči Portugalski bodo po besedah Junckerja vključili tako portugalsko vlado v odstopu kot tudi opozicijo. Ministri so vse politične stranke na Portugalskem pozvali, naj čim prej sprejmejo program ukrepov, po volitvah pa hitro oblikujejo novo vlado, ki bo sposobna v celoti uresničiti strukturne reforme.

EU je maja lani vzpostavila začasni sistem za zagotavljanje pomoči državam v območju evra v težavah, iz katerega je lani novembra že dobila pomoč Irska, pred njo pa je iz ločenega ad hoc mehanizma mednarodno finančno pomoč prva v območju evra dobila Grčija.

Portugalska je tako že tretja država območja evra, ki potrebuje tujo pomoč. Za Grčijo je bilo dogovorjenih 110 milijard evrov pomoči EU in IMF, za Irsko pa paket 85 milijard evrov pomoči, v katerem je zunanje pomoči EU in IMF 67,5 milijarde evrov.

Začasni evropski mehanizem za zagotavljanje finančne stabilnosti vključuje družbo za zaščito evra s kapitalom do 440 milijard evrov, ki ima za zdaj do 250 milijard evrov efektivne zmožnosti posojil, mehanizem 60 milijard evrov iz proračuna EU in do 250 milijard evrov iz IMF.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
09. 04. 2011 10.31
Nisem vedel, d aje poleg Sklovenije v Evropi še toliko držav, kjer so na oblasti komunisti! Zakaj s eJanša ne ponudi za perdsednika vlade tudi Grkom, Ircem, baltskim tigrom, Islandcem, Portugalcem, Špancem in še komu, z odprtimi rokami bi sprejeli njuegovo ekipo, vsaj kot svetovalce! Belgija je bila skoraj leto dni brez vlade, pa nekako niso v krizi, kaj ni to čudno.
MiroF
09. 04. 2011 06.38
Zato ker Borut v eliti sedi bomo tristo milijončkov plačali mi, on se nam pa v brk smeji !!!
Follow me
09. 04. 2011 02.44
Sploh ni problema, naj povedo kolko rabijo in bomo dali, Ker itak se imamo za drugo Švico.
yarrick
08. 04. 2011 23.26
@LAC 08.04.2011, 15:14 Bog ne daj ! A vam še kar ni kapnilo kaj? Grčija je že začetek leta podala vlogo za ODLOG PLAČILA, ker niso sposobni odplačevati kredita, ki so ga dobili od Eu in IMF(pa mislm da se je zataknilo že pri obrestih, kaj šele da bi plačevali glavnico).irska ja v precej podobnem položaju, portugalska....IMF ima tako svinjske obresti, da bo država ki zapade v nemilost njih in ECB dobesedno PODARILA vse naravne resourse ki jih ima.kaj pa naj drugega, ko pa ne bo sposobna odplačevati dolga.če ni denarja, bodo pa rubili.
simevlado
08. 04. 2011 22.51
koliko bo slovenija prispevala za garancije 300Milionov mogoče????
konj666
08. 04. 2011 21.00
joj ljudje moji kaj bo še iz tega čaki ko začne nafte primankovat ljudje se množimo po svetu potreba za energijo raste a surovin primankuje.iz tega nebo nč dobrega govorim o nekaj desetletjih bogi naši unuki
Danijel Fric
08. 04. 2011 20.40
Ja države pokrast kar je vrednega, zapufat, potem pa z EU diktaturo nad njih, politika 21-ga stoletja, novodobno suženstvo......
odbogaposlan
08. 04. 2011 18.03
zmanjkuje jim idej!
DarhVader
08. 04. 2011 16.43
bankirji bodo pokupili vse države....samo posojajo denar, ki jih nobena države nebo morala vrniti, niti nemorejo plačevati obresti kaj šele glavnico. To je plan bankirjev, zadolžiti vse države potem bodo imeli 100% controlo nad njimi...saj denar ni težko dodatno tiskati
LAC
08. 04. 2011 15.14
JA DAJMO JIM ČIMPREJ FINANČNO POMOČ KER NASLEDNJI SMO MI KO BOMO JO RABILI!!!
wsharky
08. 04. 2011 13.47
... Borutek tvoji prijatelji v eu potrebujejo tvojo pomoc... koliko milionov bos pa sedaj podaril????