Komisija za privatizacijo Nove Kreditne banke Maribor (NKBM) je po današnji obravnavi dopolnjenih zavezujočih ponudb, ki so jih za nakup 65-odstotnega deleža manj ena delnica NKBM poslali mednarodni konzorcij pod vodstvom slovenske finančne skupine Aktive Group, avstrijska Bank Austria Creditanstalt in italijanska banka Unicredito Italiano, le dan pred iztekom njihovih veljavnosti ocenila, da "nobena od njih ne zagotavlja vseh s privatizacijskim programom zastavljenih ciljev. Komisija bo poročilo o ugotovitvah posredovala vladi, ki bo na podlagi vseh elementov in morebitnega dodatnega posvetovanja s komisijo odločila, ali nadaljevati s postopkom ali ga zaključiti," pravijo na finančnem ministrstvu.
Banka bi morala biti prodana že lani
Po okvirnem časovnem načrtu programa privatizacije bi morala biti odločitev o prodaji državnega deleža v NKBM sprejeta že konec lanskega novembra. Vsi trije zainteresirani kupci so od oddaje zavezujočih ponudb decembra lani komisiji za vodenje in nadzor postopka privatizacije NKBM - ta se je v imenu države pogajala s kupci - pošiljali dodatne informacije k svojim ponudbam. Komisija je pogajanja potem, ko se je 7. februarja iztekel rok veljavnosti zavezujočih ponudb, v soglasju z vsemi tremi kandidati podaljšala do 22. marca in imenovala člane, ki so se v zadnjih tednih udeležili pogajanj s potencialnimi kupci.
Vlada na današnji seji odločitve komisije še ni obravnavala, dokler tega ne bo storila, pa odločitve komisije na ministrstvu za finance ne bodo komentirali. Prav tako ni bilo mogoče izvedeti za mnenje predstavnikov za stike z javnostmi vseh treh zainteresiranih kupcev za nakup večinskega deleža NKBM, saj še čakajo na uradno obvestilo o odločitvi komisije.
Potek privatizacije
V programu privatizacije NKBM, ki ga je vlada hkrati s programom privatizacije Nove Ljubljanske banke (NLB) sprejela 31. maja lani, je bilo predvideno, da se delež države po končani prvi fazi privatizacije do konca leta 2001 s sedanjih 90 odstotkov zmanjša na 25 odstotkov in eno delnico, v last strateškega investitorja pa preide 65 odstotkov minus ena delnica. Minister za finance Anton Rop je sredi junija lani imenoval člane komisije za vodenje in nadzor postopka privatizacije NKBM - vodi jo Darko Tolar, člani pa so Samo Nučič, Rajko Pirnat, Nataša Bernik, Davor Savin, Borut Bratina, Marjan Odar in Dušan Mramor - z mandatom do konca postopka privatizacije banke.
Kučanov poseg
O možnosti za takšno odločitev komisije so se že v sredo poročali nekateri slovenski mediji, sklicujoč se na neuradne vire blizu privatizatorjev. Proces privatizacije v obeh državnih bankah, tako NKBM kot NLB, namreč nenehno spremljajo razprave o nacionalnem interesu ter pozivi vladi, naj premisli o smotrnosti hkratne prodaje državnega deleža v obeh največjih slovenskih bankah. Predsednik republike Milan Kučan je minuli četrtek za časnik Financial Times dejal, da trenutno ni najboljši čas za prodajo bank tujim investitorjem, saj je ponudba bank za prodajo presegla povpraševanje, in s tem po pisanju časnika povečal dvome glede prodaje deleža državnih bank, po mnenju neimenovanega vira blizu potencialnih kupcev NKBM pa slovenski politiki dal jasen znak, naj se privatizacija bank upočasni ali zaustavi. Tudi predsednik vlade Janez Drnovšek je na to temo v ponedeljek povedal, da ostaja vprašanje, ali bo prišlo do odločitve za privatizacijo samo v enem ali pa v obeh primerih, še odprto. "Pričakujem, da bo prišlo do tega vsaj v enem primeru," je menil premier.